Przemień swoją łazienkę w luksusowe SPA. Radzimy, jak urządzić łazienkę z wanną

2022-07-15 14:04
Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki DLH POSTAW NA BLAT Przyda się do odstawiania na nim akcesoriów kąpielowych, a nawet smakołyków. Drewniany blat pasuje niemal do każdej aranżacji. Klejony, z gatunków egzotycznych (teku, merbau, badi, hevea, bambusa) i rodzimych (dębu, buku, jesionu) zachowa dobrą kondycję przez lata. Regularnie przecieraj jego powierzchnię olejem – będzie wyglądać jak nowy. Na zdj. blat dębowy, klejony, na zamówienie, dlh.pl

Bez względu na to, czy pomieszczenie jest duże, czy w wersji mini – można je urządzić wygodnie i tak, by zapraszało do relaksu. Nie wiesz, od czego zacząć? Podsuwamy nowości rynkowe, dobre rozwiązania, udogodnienia i inspirujące aranżacje. Pomogą ci stworzyć efektowne – i przede wszystkim komfortowe – wnętrze.

Różnorodne kształty i wielkości wanien na pewno pozwolą ci znaleźć odpowiedni model. W miarę możliwości wyeksponuj go w projekcie, by stał się – jeśli nie centralnym – to znaczącym punktem wystroju.

Gdy łazienka ma okno (pionowe, dachowe), warto usytuować wannę w jego pobliżu i wykorzystać widok jako bonus w trakcie kąpieli. Dla zachowania swobody ruchów pozostaw przed sanitariatem wolną przestrzeń o szer. min. 60 cm. Między wanną a sąsiadującą z nią umywalką wystarczy odstęp 20 cm.

W niewielkim wnętrzu krawędzie sprzętów mogą się ze sobą stykać. W przypadku WC – dystans między obu urządzeniami nie powinien być mniejszy niż 30 cm.

Zaplanuj też oświetlenie strefy kąpieli. Nie za mocne, by odprężało, i bezpieczne – ze źródłami światła odpornymi na wilgoć (o klasie min. IP44).

OBUDOWA

Czy się opłaca? Tak, m.in. maskuje nieestetyczną instalację sanitarną, stanowi izolację termiczną (woda w wannie dłużej utrzymuje ciepło niż w przypadku braku zabudowy).

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Roca Na zdj. wanna z kolekcji Hall, akrylowa, z zagłówkiem, do zabudowy lub montażu na nogach, od 170x75x42 cm, od 1820 zł, bateria z serii Insignia, z zestawem natryskowym, z ogranicznikiem przepływu wody, 3875 zł, roca.pl

OPCJA DODATKOWA

Nawet wtedy, kiedy uważasz, że prysznic nie należy do satysfakcjonujących rodzajów kąpieli, nie rezygnuj ze słuchawki natrysku przy wannie. Okaże się pomocna choćby do spłukania szamponu z włosów.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Ferro Na zdj. bateria wannowa ścienna Savio, z automatycznym przełącznikiem wanna/natrysk z blokadą, 306,27 zł, rączka natrysku Sole, trzyfunkcyjna, z systemem łatwego usuwania osadów FerroClean, 69,50 zł, ferro.pl

ZA EKRANEM

Szklany parawan (jedno-, dwu- lub trzyskrzydłowy) dopasujesz do każdego modelu wanny. Przejrzysty nie zacieśni wnętrza optycznie.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Excellent Na zdj. wanna z ekranem i zestawem prysznicowo-wannowym Frost Quatro Termo, podtynkowym, z wbudowanym Fix-Boxem ułatwiającym instalację baterii i dostęp rewizyjny; cena zestawu: 1775 zł, excellent.com.pl

SOLO

Gdy decydujesz się na model wolnostojący, który nie będzie montowany przy ścianie, uwzględnij doprowadzenie do urządzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej w podłodze. Przy tym konieczne jest zachowanie spadku rur minimum 2%.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Greston Na zdj. model Burlington London Retro, wanna wolno- stojąca z obudową, biała, 180x85 cm, 12 308,64 zł, lazienkaretro.eu

TYLE DO CZYTANIA

Na zdj. półka Relax, bambusowa, z uchwytem na książkę, podstawką na kieliszek i kubek, przegródką na akcesoria do kąpieli, 149 zł, home-you.com

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Home & You
Z jakiego tworzywa

Najpopularniejsze wanny produkuje się z akrylu. Są lekkie (ważą ok. 30 kg), ciepłe w dotyku. Zatrzymują ciepło, lecz łatwo się rysują, jeśli nie zostały zrobione z wysokiej jakości materiału. Na rynku znajdziesz też modele z tworzywa sztucznego z powłoką akrylową (tzw. akrylowane), tańsze od poprzednich i mniej trwałe. Coraz większym uznaniem cieszą się wanny z konglomeratów kamiennych. Odporne na uszkodzenia, miłe w dotyku, ciepłe, antyakustyczne. Ważą średnio 100-130 kg.

W ROGU

Do wanny narożnej (z wyobloną krawędzią przednią) obudowę zrobisz z wodoodpornej płyty gipsowo-kartonowej, zabezpieczonej folią w płynie, i mozaiki. Konieczny jest wtedy otwór rewizyjny. Możesz też dokupić gotową osłonę z tworzywa sztucznego, którą łatwo się demontuje. W przypadku modelu z hydro- masażem fachowcy zalecają to drugie rozwiązanie.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Ravak Na zdj. wanna asymetryczna Rosa II, akrylowa, do zabudowy, od 150x105 cm, od 2060 zł, ravak.pl

KONTRASTOWO

Jeśli chcesz podkreślić wyszukaną formę baterii, zestaw ją z neutralnym tłem. Na wyrazistym – zniknie, więc zastanów się, czy warto wtedy kupować ekskluzywną. Do matowych płytek w czarno-białe pasy (Vives) dobrano okrągłe baterie wykończone chromowaną powłoką. Intrygująco wyglądałyby też czarne.

Łazienka z wanną
Autor: Marcin Grabowiecki

WEDŁUG WZORU

Ściany przy wannie oraz jej obudowę można pokryć wodoodporną farbą (przeznaczoną do łazienek i kuchni), a po wyschnięciu nanieść wzory od szablonu. Powierzchnie pomalowano farbą w kolorze Napoleonic Blue, następnie użyto szablonu Meadow Flowers, anniesloan.com

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan

Z GLAZURĄ

Przykleja się ją do obudowy wanny elastycznym klejem do płytek. Obudowę natomiast robi się z wodoodpornej płyty g-k (w kolorze zielonym) lub z bloczków z betonu komórkowego. Do wanny o standardowych wymiarach wystarczy jedna taka płyta albo 8 bloczków.

Łazienka z wanną
Autor: Mariusz Bykowski Na zdj. model Genova marki Roca, płytki Evolution Inmetro w kolorze Victorian Green, Equipe Cerámicas.

BLISKO CIEBIE

Baterię naścienną nad wanną na ogół montuje się na ściance instalacyjnej. Warto wówczas wykorzystać ten fakt i zaprojektować półkę we wnęce. Powinna być na takiej wysokości, by bez wysiłku sięgać do ustawionych na niej kosmetyków, gdy siedzi się w wannie.

Łazienka z wanną
Autor: Krystyna Mikołajska Na zdj. łazienka proj. Mikołajska Studio.
Montaż bez błędu

Po zainstalowaniu wanny szczelinę między nią a ścianą należy dokładnie wypełnić silikonem sanitarnym. Niekiedy dodatkowo na wierzch styku nakleja się (po silikonowaniu) listwę samoprzylepną. Dzięki temu zapobiega się spływaniu wody za urządzenie. Producenci radzą też, by folię ochronną z wanny zerwać nie wcześniej niż przed instalacją syfonu. Dzięki temu ochroni się jej powierzchnię przed ewentualnym zarysowaniami lub uszkodzeniami w czasie montażu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE