Łazienka dla niepełnosprawnych i seniora od A do Z

2015-07-06 16:27 Magda Lewandowska

Łazienka dla niepełnosprawnych wymaga przestrzegania pewnych norm i standardów. Aranżacja wnętrza nie tylko dla osoby starszej, czy chorej, ale także dla kobiet ciężarnych, powinna uwzględniać akcesoria ułatwiające codzienne korzystanie z łazienki, a także zapewniać maksimum bezpieczeństwa. 

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych? Jakie akcesoria okażą się niezbędne w przypadku projektu łazienki dla seniora? Mamy dla Was przewodnik po aranżacji łazienki bezpiecznej i funkcjonalnej.

Projekt łazienki dla niepełnosprawnych i osób starszych: łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, w których nietrudno o wypadek. Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są osoby niepełnosprawne, czy starsze. Z uwagi na to, łazienka dla niepełnosprawnych, a także wnętrze kąpielowe dla seniorów, musi w projekcie uwzględniać elementy ułatwiające codzienne korzystanie z łazienki, a przede wszystkim zapewniać maksimum bezpieczeństwa. O czym pamiętać w przypadku urządzania łazienki dla niepełnosprawnych?

Projekt łazienki dla seniora i niepełnosprawnych

Nie ma oczywiście jednego uniwersalnego sposobu dla wszystkich, bo rodzaje niepełnosprawności, jak i kondycja osób starszych bywają różne. Istnieją natomiast pewne normy określające wyposażenie łazienek dla seniorów i niepełnosprawnych. Praktycznie każdy projekt łazienki można przystosować do potrzeb takich osób, zaczynając od zniwelowanie barier architektonicznych. Należą do nich np. progi, za nisko umieszczona miska WC., zbyt wysoko zamontowana umywalka, bateria ze zbyt krótką wylewką i kurkami, zabudowana wanna, uniemożliwiająca wykorzystanie podnośnika dla osób niepełnosprawnych, czy choćby podjechanie do niej wózkiem inwalidzkim.

Bardzo ważna jest także posadzka. W przypadku łazienki dla osoby na wózku inwalidzkim, pokrywające ją płytki powinny być antypoślizgowe. Jeśli w domu są osoby, które chodzą samodzielnie warto też położyć w strefie przed wanną czy kabiną, specjalne antypoślizgowe chodniki. Pamiętajmy jednak, że jeśli osoba porusza się na wózku, będą one przeszkodą. Następnie przechodzimy do najważniejszej kwestii w przypadku łazienki dla niepełnosprawnych czy seniora, a mianowicie – wyposażenie łazienki.

Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych: niezbędne akcesoria

Uchwyty (poręcze dla niepełnosprawnych) – pomagają wyjść i wejść do wanny czy kabiny, ale także swobodnie usiąść na sedesie. Powinny się zatem znaleźć zarówno przy wannie, jak i na ścianie, przy której stoi. Warto zamontować je również po obu stronach miski WC oraz w kabinie. Uchwyty mogą mieć różne kształty i sposoby montażu – można przytwierdzać je do ściany, jak również do podłogi, zależnie od potrzeb.

Siedziska – zależnie od tego, gdzie chcemy ich używać do wyboru mamy ławeczki albo „krzesełka" nakładane na wannę oraz modele prysznicowe przytwierdzane do ściany w kabinie (często można je opuszczać, gdy są niepotrzebne). Wysokość montażu takiego krzesełka w kabinie trzeba dopasować do wzrostu osoby, dla której jest przeznaczone.

Nakładki na sedes – po pierwsze podwyższają klasyczny model miski, a jeśli mają specjalne uchwyty, ułatwiają siadanie i wstawanie z sedesu, gdy w pobliżu nie ma zamocowanych poręczy.

Umywalki – te dla osób niepełnosprawnych powinny mieć minimum 60 cm szerokości oraz taki kształt, by korzystający z niej bez trudu podjechał wózkiem i mógł swobodnie się o nią oprzeć. Syfon powinien znajdować się powyżej kolan i nie hamować zbliżenia się do umywalki. Dobrze, jeśli obok niej zamontujemy dodatkowe uchwyty.

Baterie – osoby w podeszłym wieku mogą mieć kłopoty z odkręcaniem kurków. Przy umywalkach dobrze sprawdzają się tak zwane baterie lekarskie, czyli długa wylewka umożliwiająca regulację strumienia oraz temperatury wody za pomocą łokcia. Inny przydatny rodzaj to baterie łazienkowe bezdotykowe, wystarczy podsunąć pod nie dłonie, wyposażone są też w termostat z ustawioną odpowiednią temperaturą strumienia.

Miski wc – według europejskich norm miska ustępowa dla osób niepełnosprawnych i starszych powinna znajdować się na wysokości 450-500 mm, z uwagi na wygodę siadania.

Lustra – bardzo przydatne są modele uchylne z możliwością zmiany kąta ustawienia.

Maty i chodniki na przyssawki – wkładane do wanny, kabiny lub kładzione na podłodze, chronią przed upadkiem i poślizgnięciem.

Wanny – niektóre z nich mają siedziska oraz podpórki pod głowę i ramiona. Są także modele z drzwiczkami, do których wchodzi się niczym do kabiny.

Większość produktów niezbędnych do wyposażenia łazienki dla osoby niepełnosprawnej czy osoby starszej dostaniemy w hipermarketach budowlanych w dziale łazienkowym, w sklepach i salonach z wyposażeniem łazienkowym, a także w punktach zaopatrzenia osób niepełnosprawnych i w sklepach internetowych.