Łazienka jest pomieszczeniem wymagającym szczególnego przemyślenia aranżacji ścian i podłogi - należy pamiętać o takich kwestiach jak wilgotność powietrza oraz higroskopijność ewentualnych materiałów wykończeniowych. Doradzamy jakie zasady i triki stosowane przy wykańczaniu ścian i podłogi w łazience pomogą ci stworzyć ładną, komfortową i praktyczną przestrzeń.

Ściany i podłogi w łazience: podstawowe wykończenie ścian

Do podstawowego wykończenia ścian w łazience nie stosuj powszechnie używanych w reszcie mieszkania tynków gipsowych – gips jest materiałem wysoce higroskopijnym (podatnym na wchłanianie wody i pary wodnej), więc gdy poddawany jest stałemu działaniu wilgoci, traci swoją wytrzymałość mechaniczną. Zamiast gipsu użyj tynku cementowego lub cementowo-wapiennego. Jeśli ściany w twojej łazience wymagają wyrównania, do wykończenia ich możesz również zastosować wodoodporne płyty g-k zamontowane na metalowym ruszcie. Pamiętaj jednak, że grubość konstrukcji z płytą to około 5 centymetrów, więc łazienka odrobinę się zmniejszy. Gdy ściany w łazience nie mają znacznych krzywizn, płyty można zamocować bezpośrednio do nich, na zaprawę. Następnie pokrywa się je glazurą, płytami kamiennymi czy drewnem. Płytki do łazienki ceramiczne i kamienne sprawdzą się zarówno na całej powierzchni ścian i podłogi, jak i położone tylko na tych częściach ścian, które narażone są na bezpośredni kontakt z wodą – wokół umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej. Alternatywą jest wodoodporna farba z masą szpachlową lub specjalna, zabezpieczona środkami grzybobójczymi tapeta z włókna szklanego. Sufity i ściany nad glazurą, daleko od wanny i natrysku, można otynkować i pomalować farbami do ścian, najlepiej takimi przeznaczonymi do łazienek.

Ściany i podłogi w łazience: posadzka drewniana

Jeśli nie chcesz standardowego wykończenia podłogi w łazience, jakim jest użycie płytek ceramicznych lub kamiennych, postaw na podłogę drewnianą. Aby posadzka jak najdłużej pozostała piękna, wybierz gatunek drewna o najwyższej stabilności (odporność na wilgoć i zmiany temperatury), na przykład dąb, tek, iroko lub merbau. Przed rozlaną wodą drewnianą posadzkę ochroni najlepiej lakier poliuretanowy, uretanowy albo uretanowo-alkidowy. Trzeba jednak pamiętać, że polakierowana podłoga staje się śliska, gdy rozleje się na nią wodą. Mniej śliską opcją jest podłoga olejowana. Drewno pokryte lakierem wystarczy przecierać szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem detergentu lub środkami zalecanymi przez producenta lakieru. Posadzki olejowane wymagają regularnej konserwacji olejem pielęgnacyjnym, minimum dwa razy w roku. Przydatna porada – jeśli podłoga w twojej łazience ma nieduże krzywizny (0,5-1 centymetra), najłatwiej wyrównasz ją przy użyciu cementowej masy samopoziomującej. Przedtem musisz usunąć starą posadzkę, oczyścić podłogę i zagruntować ją. Duże nierówności podłogi (2-5 centymetrów) pokryć należy tradycyjną zaprawą podkładową, natomiast do wyrównywania starych posadzek służą gotowe podkładowe masy renowacyjne.

Ściany i podłogi w łazience: sztuczki optyczne

Gdy już od wejścia widać jak najwięcej podłogi, łazienka wydaje się większa – w uzyskaniu takiego wrażenia pomogą ci podwieszane sprzęty i meble oraz ich klarowne rozmieszczenie. Również chłodne odcienie okładzin (biel, szarość, blady fiolet, błękit, jasna zieleń, pudrowy róż, czekoladowy brąz) na ścianach i podłodze sprawiają, że ściany optycznie się oddalają, dając wrażenie większej przestrzeni. Podobny efekt możesz osiągnąć stosując tworzywa odbijające światło – błyszczące płytki ceramiczne, metaliczne i szklane mozaiki. Również duże płytki, szczególnie z wąską fugą, dają jednolitą, a więc iluzorycznie większą płaszczyznę. Z kolei prostokątne płytki w poziomie poszerzą łazienkę i odwrotnie – ułożone pionowo optycznie podwyższą pomieszczenie. Układając deski w poprzek podłogi sprawisz, że wyda się ona szersza. Zbliżony efekt dają prostokątne płytki ułożone w pasy równoległe do krótszego boku łazienki. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, fototapety i fotografie na szkle lub płytkach dają niezwykły efekt pogłębiający przestrzeń, ale zbyt duża ilość wzorów zacieśni pomieszczenie. Z kolei płytki z fakturą urozmaicą łazienkę, ale jej nie zmniejszą.