Czasami w rolę ręczników plażowych wcielają się „zwykłe” ręczniki, które bierzemy z domu. Nie jest to jednak dobry pomysł. Pod wpływem słonej wody tkanina może się uszkodzić, poza tym nie każdy ręcznik dobrze znosi kontakt chociażby z piaskiem.

Ręcznik plażowy: wymiary i gramatura

Pierwsza sprawa: ręcznik musi być wygodny w użyciu. Na to wpływają dwa ważne parametry:

Wymiary ręcznika plażowego: polecamy zwłaszcza dwa standardowe, czyli 100x180 albo 135x200 cm. Taka długość i szerokość w pełni wystarczy do tego, by dobrze się wytrzeć po kąpieli. Poza tym większy ręcznik zastąpi koc plażowy, wykorzystamy go też w roli parawanu, gdy będzie trzeba się przebrać.

Gramatura ręcznika plażowego: wyrażana w gramach na metrach kwadratowy. Im większa, tym więcej splotów – a więc cięższy ręcznik, chłonniejszy i… dłużej schnący. Lepiej więc postawić na średnią gramaturę w przypadku ręcznika plażowego, czyli 450-500 g/m2. Taki ręcznik będzie nie za ciężki, a przy tym wystarczająco chłonny. Szybko też wyschnie na słońcu.

Ręcznik plażowy: jaki materiał?

Świetnym wyborem jest zawsze bawełna. Ręcznik plażowy bawełniany jest miły dla skóry, solidny, a ponadto można go prać w wyższej temperaturze. Jeśli potrzebujemy ręcznika jeszcze wyższej jakości, przyda się ten z bawełny egipskiej. Charakteryzuje się ona dłuższymi włóknami i uchodzi za jeden z najszlachetniejszych i najwytrzymalszych materiałów. Oprócz bawełny godne polecenia są mikrofibra oraz włókna bambusowe. Często ręczniki plażowe wykonuje się z tkanin syntetycznych z domieszką bawełny. Warto się jednak upewnić przed zakupem, co to za rodzaj włókna, czy szybko schnie i czy jest dobre dla skóry.

Zobacz też: Jakie są najlepsze materiały na pościel? >>>

Ręczniki plażowe fouty – design z Południa

Fouta to drobiazg wielofunkcyjny. Może być ręcznikiem, kocem, narzutą, obrusem, a nawet strojem. Ze względu na to świetnie sprawdza się w roli ręcznika plażowego. Fouty są popularne na południu Europy i w krajach arabskich. Przypominają zwykłe ręczniki, a charakterystyczne są frędzelki na ich krawędziach. Ze względu na południowe pochodzenie wyróżniają się też ciekawym designem – bogactwem barw i wzorów.

Nie przegap: Poznaj styl marokański we wnętrzach! >>>

Ręcznik plażowy dla dzieci

Ręcznik plażowy dla dzieci powinien być zarówno wytrzymały, jak i miły dla skóry. Maluchowi można sprawić ręcznik w ciekawej formie, jak ponczo czy ręcznik z kapturem. Przydadzą się też dodatkowe kieszonki, jeśli ręcznik plażowy będzie wykorzystywany jako strój plażowy.

W przypadku standardowego ręcznika plażowego dla dzieci najlepsze będą wymiary 70x140 cm. Jeśli materiał, to przede wszystkim bawełna. Świetnie sprawdzi się też lekka mikrofibra, która dobrze absorbuje wilgoć, a później szybko schnie. Z kolei dla alergików doskonały będzie ręcznik plażowy z włókien bambusowych. Nie sprzyjają one rozwojowi bakterii czy grzybów, poza tym są bardzo chłonne (5-6 razy bardziej niż bawełna!).

Modne ręczniki plażowe, czyli gorące trendy na lato

W tym sezonie królują soczyste barwy i pełne fantazji wzory. Warto więc skorzystać z dobrodziejstwa trendów, kupując ręcznik plażowy. Mogą na nim zagościć motywy roślinne inspirowane egzotycznymi dżunglami, owocami (zwłaszcza ananasami!), a także ornamentami rodem z Orientu. Jednym z popularniejszych motywów wzorniczych są też teraz liście palmowe.

Design na lato: GALERIE ZDJĘĆ

Egzotyczne motywy dekoracyjne, kwiaty w skali makro, a do tego praktyczne meble i dodatki na piknik czy wyjazd urlopowy… Co wybierzesz dla siebie?