Prosta łazienka: ciemne drewno i geometryczne kształty

Zgeometryzowane kształty i proste linie porządkują wnętrze. Ciemny kolor drewna wprowadza kontrast. Żywe kwiaty i świece zapachowe tworzą nastrój.

Prosta łazienka: ciemne drewno i geometryczne kształty
Prosta łazienka: ciemne drewno i geometryczne kształty
Prosta łazienka: ciemne drewno i geometryczne kształty
Prosta łazienka: ciemne drewno i geometryczne kształty
Prosta łazienka: ciemne drewno i geometryczne kształty

Łazienka w jednorodzinnym domu. Znajduje się na piętrze przy sypialni. Na co dzień korzystają z niej domownicy - rodzice i siedmioletni syn. Jest duża (ponad 10 m2) i dobrze rozplanowana. Naprzeciwko drzwi wejściowych usytuowano kabinę prysznicową, a w głębi pomieszczenia wannę i podwójną umywalkę, z której można korzystać "rodzinnie". Dzięki niej poranne golenie nie musi konkurować z myciem wąsów po mleku.

Charakter i kolorystyka wnętrza wpisują się w stylistykę całego domu. Proste linie i formy, oszczędnie dawkowane wyposażenie, szkło, akcenty beżu i szarości. Surowość wystroju złagodziło wprowadzenie ciemnego drewna. Projektant pragnął, aby wyposażenie łazienki we wszystkie niezbędne elementy nie pozbawiło wnętrza oddechu. Użył więc dużych zwierciadlanych powierzchni. Tafla lustra zajęła nie tylko powierzchnię ściany bezpośrednio nad umywalką, ale i nad całym blatem, aż do narożnika pomieszczenia. Szafki w okolicach toalety mają czarne lustrzane fronty Te dwa zwierciadlane elementy rozświetlają wnętrze, a odbijając się nawzajem, wywołują efekt nieskończonej głębi. Wrażenie przestronności potęguje również formalna dyscyplina.

Zastosowano tu wyłącznie najprostsze bryły, piony i poziomy. Wystarczy spojrzeć na układ czystych form: umywalka-blat-krany. Natrysk jest tylko wnęką osłoniętą taflą przejrzystego szkła. Dyktaturę kątów prostych przełamuje owalna wanna. Ascetyczność wnętrza łagodzą czarnoszare płytki z roślinnym ornamentem, półki z drewna wenge oraz imitująca je ciemna glazura przy wannie.

Ze względu na charakter wykończenie łazienka łatwo poddaje się zabiegom aranżacyjnym. Na tle dużych płyt jasnobeżowego gresu o wymiarach 60x60 cm, którymi wyłożono ściany i podłogę, dobrze prezentują się przedmioty w nasyconych barwach oraz żywe kwiaty. Zwłaszcza w okolicy wanny.

Choć łazienka nie jest mała, zastosowanie lustrzanych powierzchni polepszyło jej proporcje i powiększyło optycznie przestrzeń. Lustro nad umywalką jest duże, sięga do samego sufitu, a fronty szafek są wykonane z czarnego nieprzejrzystego szkła i działają jak lustro. To dobry sposób na wprowadzenia do wnętrza czerni, której zazwyczaj trochę się boimy.W wersji lustrzanej nie sprawia ponurego wrażenia. Wręcz przeciwnie - efekt jest niezwykły. W aranżacji łazienki bardzo dobrze sprawdza się również szkło, np. jako obudowa kabiny prysznicowej lub okładzina ścian. Daje efekt głębi.

Bartosz Trzop, projektant

źródło: Modna Łazienka - Dobre Wnętrze Numer Specjalny

Ocena: 0
Tekst: Małgorzata Markowska Stylizacja: Justyna Smolec Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY