Mówiąc o łazience zazwyczaj myślimy o wnętrzu na które składa się wanna, umywalka czy toaleta. To jednak nie wszystko! Zapominamy o szczegółach, które decydują o codziennym komforcie użytkowania łazienki. Meble łazienkowe, akcesoria czy pomysłowe rozwiązania - weź to uwagę urządzając swoją łazienkę.

Projekt łazienki: rozmieszczenie sprzętów

Rozplanowanie urządzeń w łazience powinniśmy rozpocząć od przeanalizowania układu pomieszczenia. Projekt łazienki bardzo często zostaje nam narzucony np. ze względu na usytuowanie pionu kanalizacyjnego. Urządzenia sanitarne, które mają odpływ blisko podłogi powinny być zlokalizowane jak najbliżej takiego pionu. Usytuowanie drzwi również ma wpływ na rozplanowanie sprzętów w łazience. O ustawności małej łazienki najczęściej decyduje odległość od drzwi do prostopadłej ściany. Podczas projektowania łazienki pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie - naprzeciwko wejścia umieszczamy najatrakcyjniejsze urządzenie, które będzie przyciągało wzrok. W związku z tym bardzo często lokalizujemy w tym miejscu efektowną umywalkę czy lustro. Jeśli zdecydujemy się na ulokowanie w pokoju kąpielowym zarówno wanny jak i prysznica pamiętajmy, żeby nie ustawiać tych sprzętów bezpośrednio obok siebie. Różnica wysokości spowoduje, że zestawienie takie nie będzie prezentowało się zbyt efektownie. W aranżacji łazienki problematyczne wydaje się także odpowiednie ustawienie pralki. Jej lokalizacja uzależniona jest zazwyczaj od tego czy wybierzemy pralkę ładowana od góry czy tez ładowaną z przodu. Jeśli zdecydujemy się na pralkę ładowaną z przodu, wówczas całą wysokość nad nią mamy do funkcjonalnego zagospodarowania na dodatkowe półki czy szafki. Pralka ładowana od góry zajmie zdecydowanie mniej miejsca, natomiast uniemożliwi zaprojektowanie nad nią dodatkowych szafek.

Meble łazienkowe: o czym pamiętać?

Szafki i półki to niezbędne wyposażenie łazienki. Wybierając meble do łazienki musimy pamiętać, że będą narażone one na dużą wilgoć i gwałtowne zmiany temperatury. Jeśli chcemy by służyły nam one przez lata, wybierzmy meble wykonane z materiału odpornego na wilgoć. Najczęściej są to płyty MDF lub HDF, zabezpieczone specjalnym lakierem. Możemy wybrać także sprzęty zrobione ze szkła lub aluminium. Jeśli jednak marzy nam się łazienka z meblami z naturalnego drewna, warto wybrać takie wykonane z drewna egzotycznego. Wybierając meble łazienkowe zwróćmy także uwagę na ich podstawę. Ze względu na narażenie zalania, najlepiej wybrać model stojący na nóżkach bądź też meble wiszące. Tył wszelkiej zabudowy powinien odstawać od ściany co najmniej kilka milimetrów tak, by zapewnić jak najlepszą cyrkulację powietrza. Planując rozmieszczenie mebli w pokoju kąpielowym pamiętajmy, że oprócz niezwykle praktycznej funkcji mogą nam one także pomóc w zachowaniu wyjątkowej estetyki we wnętrzu. Możemy przysłonić nimi mniej reprezentatywne elementy takie jak rury czy przyłącza instalacji wodnej.

Aranżacja łazienki: ograj to światłem

Oświetlenie, tak jak w każdym innym wnętrzu, także w łazience ma ogromne znaczenie. Odpowiednio dobrane będzie nie tylko ozdobą wnętrza, ale pomoże stworzyć w przestrzeni kąpielowej naprawdę relaksujący klimat. Do wybory mamy kilka niezwykle interesujących opcji. W łazience możemy zdecydować się na podświetlany sufit, czy też oświetlenie zamontowane pod szafkami i przy podłodze. Nie zapominajmy jednak o najważniejszej strefie wnętrza - części przy lustrze. To ten element projektu łazienki powinien być najlepiej doświetlony. Tutaj również mamy kilka możliwości - bardzo częstym rozwiązaniem jest zamontowanie kinkietu nad taflą szkła czy też halogenów. Niezależnie od tego na jaki rodzaj oświetlenia się zdecydujemy nie zapominajmy, że najważniejszą rolę we wnętrzu gra zawsze oświetlenie główne.