Nie od dziś wiadomo, że szkło optycznie powiększa przestrzeń. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych pomieszczeń. Dlatego bardzo często pojawia się w projektach nowoczesnych łazienek, w których "wolna" przestrzeń jest niezwykle cenna. Jego obecność stanowi o eleganckim, nowoczesnym charakterze wnętrza, ale czy rzeczywiście jest to praktyczne? Czy popularność tego materiału to kwestia jedynie podążania za trendami, czy też racjonalny wybór?

Łazienka z przeszkleniami: szkło w łazience

Bardzo często stajemy przed dylematem: czy szkło w łazience jest rzeczywiście praktyczne? Wiele osób obawia się, że jest to materiał kruchy i mało wytrzymały. Tak jak w przypadku wytrzymałości, tak i w zakresie bezpieczeństwa – szkło szkłu nierówne. Wybierając rodzaj szkła do łazienki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego trwałość, czyli grubość tafli oraz sposób jej wytworzenia. Różne rodzaje szkła będą zachowywać się zupełnie inaczej w przypadku uderzenia czy też rozbicia. Dlatego za najbezpieczniejszy rodzaj uważa się szkło hartowane, które w momencie rozbicia rozpada się na wiele drobnych kawałków. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko skaleczeń. Minusem obecności szkła w łazience będzie na pewno utrzymanie szklanej tafli w czystości. Smugi, zachlapania czy zacieki z mydła na błyszczących, odbijających duże ilości światła powierzchniach są szczególnie widoczne. W tym wypadku przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na gatunki, które pokryte są powłoką polimerową, dzięki której krople wody nie zatrzymują się na powierzchni, a gładko po niej spływają.

Zobacz też: Projekty wnętrz nowoczesnych łazienek >>>

Projekt nowoczesnej łazienki: podążając za trendami

W projekcie nowoczesnej łazienki autorstwa pracowni Soya Studio architekci postawili przede wszystkim na wygodę i nowoczesny design. Dzięki zastosowaniu szkła w tym niewielkim wnętrzu, otrzymali wyraźny podział przestrzeni na strefy jednocześnie nie zmniejszając optycznie pomieszczenia. W roli kabiny prysznicowej pojawiło się przeszklenie z czarnymi szprosami, które dodały nowoczesnemu wnętrzu industrialnego klimatu. Na pokrycie podłogi projektanci wybrali czarno białe płytki o geometrycznym wzorze. Ściany zaś zostały w całości pokryte białymi płytkami z fazą. Unikalna umywalka ceramiczna została wykonana przez Siergieja Gorban.

Projekt nowoczesnej łazienki: okrągłe lustro na pasku

Okrągłe lustro na łańcuszku, pasku czy żeglarskiej linie to prawdziwy hit ostatnich lat w aranżacji wnętrz! Inspirowane wzorem zaprojektowanym przez Madame Stoltz – duńską projektantkę wnętrz. Ten niezwykle dekoracyjny element wyposażenia świetnie sprawdzi się w mieszkaniu zarówno skandynawskim, jak i nowoczesnym, niemalże w każdym pomieszczeniu: łazience, sypialni, salonie czy korytarzu.

Autor projektu: www.svoya-studio.com