Właściciele mieszkania w PRL-owskim bloku na warszawskich Stegnach zdecydowali się na remont małej łazienki, składającej się z dwóch oddzielnych pomieszczeń. W jednym z nich znajdowała się oddzielna toaleta, która była tak mała, że nie mieściła się w niej nawet najmniejsza umywalka. Wtedy zapadła decyzja o połączeniu tych dwóch pomieszczeń, które w efekcie stworzyły 4,5-metrową łazienkę w bloku.

Aranżacja łazienki: z dwóch pomieszczeń jedna łazienka

We współpracy z projektantami z Qbik Design powstała nowoczesna aranżacja łazienki, która uwzględnia gusta i przyzwyczajenia właścicieli. Dzięki rezygnacji z klaustrofobicznej toalety okazało się, że w nowej, powiększonej łazience w bloku, mimo małej przestrzeni jest sporo miejsca. Po dawnym układzie została jedynie ścianka między prysznicem, a ubikacją. Pod umywalką została zamontowana szafka z dwoma pojemnymi szufladami, za lustrem jest ukryta szafka na kosmetyki, a nad toaletą w aranżacji szarej łazienki pojawiły się designerskie półeczki w drewnie. Dzięki nowej aranżacji w łazience udało się zmieścić pralkę, wnękę na prysznic i szafki, w których możemy ukryć wszelkie niezbędne drobiazgi, kosmetyki, ręczniki i środki czystości. W małej łazience w bloku bardzo ważny jest porządek, dlatego tak istotne było umieszczenie kilku szafek. Kolejnym elementem, który pełni ważną funkcję w prezentowanej aranżacji łazienki jest olejowy grzejnik elektryczny w szarym kolorze. Został on powieszony na ścianie przy szafce z umywalką, dzięki temu pełni rolę wieszaka na ręczniki.

Aranżacja łazienki: oryginalne dekory i kolor szary w roli głównej!

W nowoczesnej, a jednocześnie małej łazience dominuje jasna kolorystyka. W roli głównej pojawiają się tutaj bezpieczne, klasyczne i ponadczasowe odcienie szarości, beżu i bieli. Szara łazienka jest ocieplona przez drewniane elementy. Na ścianie zobaczymy płytki w kolorze beżu, które doskonale zgrały się z szarą podłogą. Całość aranżacji łazienki dopełniają dekory ścienne, które imitują spłowiałe gazety. Ciekawe dekory zostały zastosowane we wnęce prysznica i przy toalecie. To one decydują o oryginalnym charakterze aranżacji łazienki. W celu ocieplenia chłodnego wnętrza zarej łazienki właściciele zdecydowali się na zakup mebli łazienkowych w drewnianej okleinie. Jasny kolor drewna przełamuje chłodną szarość w aranżacji, a lustrzana szafka na kosmetyki optycznie powiększa przestrzeń.

Łazienka w bloku: razem czy osobno?

Rozdzielenie łazienki i toalety jest wygodne, praktyczne i higieniczne. Zazwyczaj nie łączy się ich jeśli w pierwotnym układzie mieszkania były oddzielone. Czasem jednak warto zdecydować się na odstępstwo od tej zasady i połączenie pomieszczeń. Taki zabieg stosuje się zazwyczaj w przypadku małych łazienek w bloku. Stają się one wtedy bardziej ustawne, funkcjonalne i możemy z nich korzystać w komfortowy sposób.

Łazienka z oryginalnymi dekorami: kosztorys

Prezentowana łazienka o powierzchni 4,5 m² kosztowała 15 422 zł. Poniżej podajemy szczegółowy kosztorys aranżacji łazienki w kolorze szarym:

 • zabudowa meblowa na zamówienie (szafka podumywalkowa, lustrzana półki nad WC), Fernix 4700 zł
 • płytki Vives Ruhr Blanco, domzbajki.com 2100 zł
 • płytki Vives Ruhr Cemento, domzbajki.com 610 zł
 • dekor Vives Zocio Burli Marfil, domzbajki.com 500 zł
 • umywalka Koło Coctail, łazienkaplus.pl 620 zł
 • WC i deska Roca Gap, lazienkaplus.pl 680 zł
 • stelaż WC i przycisk Grohe, lazienkaplus.pl  550 zł
 • bateria umywalskowa Omnires Flat, lazienkaplus.pl 170 zł
 • system łazienkowy podtynkowy Omnires SYS 21, lazienkaplus.pl 600 zł
 • oświetlenie Only Square On, Aquaform 670 zł
 • grzejnik Retto Insatl Projekt, mat-dom.pl 740 zł
 • pralka Electrolux EWS11266EW, Euro AGD  1500 zł
 • szyba prysznicowa na zamówienie 2000 zł