Kuchnię ze stuletnim piecem Katarzyna przemieniła w łazienkę, inspirowaną obrazem Jana Vermeera

2022-10-07 12:42

– To oczywiście reprodukcja, ale podświetlona, na tle grafitowej ściany, stanowi ważny element wnętrza. Wprowadziła do łazienki wątek sztuki, który rozwinęłam w całym domu – mówi projektantka.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski ZAMIAST PŁYTEK Pas kafelków nad umywalką nie leżał w sferze marzeń projektantki. Kasia znalazła w ofercie Muraspec (firmy dostarczającej rozwiązania do przestrzeni publicznych) tapetę odporną na wilgoć i nadającą się do czyszczenia na mokro. Urzekła ją faktura tkaniny.

W miejscu obecnej łazienki była kuchnia z ponad stuletnią westfalką. Zrezygnowaliśmy z niej na rzecz nowoczesnego aneksu kuchennego w salonie. A tu zamarzył się nam drugi salon… kąpielowy – opowiada Katarzyna Grant, projektantka i właścicielka mieszkania.

Zanim tak się jednak stało, trzeba było skuć stare tynki cementowo-wapienne, wymienić instalacje, odrestaurować stolarkę drzwiową, a okienną odtworzyć na wzór oryginalnej, z pięknym łukiem w górnym skrzydle. – Pomieszczenie jest jasne. Pomyślałam, że wykorzystam to w projekcie. Postawię na tekstury i powierzchnie, które będą odbijać oraz chłonąć światło – dodaje.

Do tak zwanej strefy mokrej, przy wannie, Kasia wybrała mozaikę perłową. Natomiast na pozostałe ściany matową tapetę w tonacji grafitu. Podłoga? Przyciąga uwagę czarno-białymi rombami. – Zimą nasz synek uwielbia się na niej kłaść. Nie, nie dlatego, że tak bardzo mu się podoba. Po prostu jest ogrzewana – śmieje się mama. Do relaksu służy też puf umieszczony pod obrazem. Razem tworzą malowniczą kompozycję.

KATARZYNA

Z zawodu architektka wnętrz, prywatnie żona Tony’ego, mama 3-latka Roberta i 9-miesięcznej Emilii. Razem z mężem uwielbiają vintage. Ona wyszukuje piękne przedmioty do domu. A on, Kanadyjczyk, amerykańskie samochody retro, które sprowadza do Polski. Drugą pasję – wyprawy motocyklowe po kraju i Europie – tymczasowo zawiesili na rzecz rodzinnych wyjazdów nad jezioro.

Katarzyna Grant/Grant Studio
Autor: Mariusz Bykowski

WZIĘTE Z NATURY

Białe okrągłe guziczki o opalizującej powierzchni na ścianie przypominają perły. Zabudowa wanny oraz szafki wykończone są fornirem tekowym (w razie potrzeby można go odświeżać olejem).

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

SZTUKA KONTRASTU

Grafitowe ściany są świetną scenerią dla obrazu w grubej ramie, kinkietu i pufa. Odcień kobaltowej tapicerki projektantka zapożyczyła od holenderskiego mistrza z Delft. Stelaż WC udało jej się ukryć po drugiej stronie ścianki działowej, w pomieszczeniu gospodarczym.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

NA DWÓCH POZIOMACH

Szafka podumywalkowa łączy się z zabudową wanny. Dzięki schodkowej konstrukcji mebla uzyskano przy wannie blat do odkładania ręczników czy kosmetyków. – Można też na nim spokojnie przysiąść. Nie zarwie się – żartuje Kasia. Szuflady są zakotwiczone w ścianie nośnej.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski
Dobre podstawy
 Katarzyna Grant, Grant Studio, grantstudio.pl
Katarzyna Grant, Grant Studio, grantstudio.pl

W budownictwie historycznym nic nie jest proste i gładkie. Ząb czasu, warstwy farb i odspojenia potrafią zniweczyć efekt nawet najpiękniejszych, najdroższych okładzin, a wykonawcy mogą napsuć sporo krwi. Aby tego uniknąć, radzę solidnie przygotować powierzchnię ścian, zainwestować w nowe tynki. Mając taką bazę, skupimy się na estetycznej stronie projektu, a nie na problemach technicznych, które mogłyby wyniknąć po drodze. Generalny remont mieszkania w starej kamienicy warto zlecić profesjonalnej ekipie. My wykonawstwo powierzyliśmy zaufanemu fachowcowi z Torunia, często mierzącemu się z tego typu pracami.

Plan łazienki
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE