Jak urządzić łazienkę w mieszkaniu z lat 80-tych? Oto EFEKTY REMONTU - ZDJĘCIA

2013-06-13 15:52

SZUKASZ CIEKAWEGO PROJEKTU ŁAZIENKI? Ciepłe i mocne barwy drewna przeciwstawiono w łazience delikatnemu odcieniowi płytek ceramicznych, fakturę kafli - deseniowi mebli. Ale choć w wystroju łazienki dominują kontrasty, to nie na zasadzie walki, lecz wzajemnego przyciągania się. Zobacz efekty remontu łazienki z lat 80-tych.

Spis treści

  1. Łazienka z lat 80-tych przed remontem
  2. Układ ścian
  3. Co z wanną?
  4. Stare płytki na nowe

Łazienka z lat 80-tych przed remontem

Mieszkanie pochodzi z lat 80. - także łazienka prezentowała styl tamtych lat. Ponieważ były to czasy, gdy w sklepach brakowało niemal wszystkiego, na ścianach znalazły się takie kafelki, jakie były do zdobycia - białe, błyszczące i dość banalne.

Pod lustrem wisiała plastikowa zniszczona półka i nie było dodatkowego oświetlenia. Gdy więc mieszkanie zasiedlił nowy lokator, od razu postanowił wyremontować wnętrze.

Przed remontem lazienki:

  • W niezbyt dużej łazience wiele miejsca zajmowały wanna i pralka.
  • Stara ceramika łazienkowa pochodziła z tak zwanych popularnych linii - brak jej było indywidualnego stylu.
  • Wymiany wymagała nieciekawa glazura oraz zniszczona podłoga po usunięciu wykładziny z PCW.

Układ ścian

Właściciel razem z projektantem wnętrz zdecydowali, że nie będą zmieniać architektonicznego układu ścian. Ze względu na ich konstrukcję nastręczyłoby to wiele trudności. Ponieważ w grę nie wchodziło powiększenie łazienki, trzeba było sięgnąć po inne środki, dzięki którym pomieszczenie stałoby się funkcjonalne i sprawiało wrażenie bardziej przestronnego niż w rzeczywistości.

Co z wanną?

Wannę zastąpiła kabina prysznicowa. Projektant doradził usunięcie z łazienki pralki i znakomicie uporał się z niełatwym zadaniem znalezienia dla niej miejsca w sąsiadującym wc.

Stare płytki na nowe

Do mieszkania wkroczyła ekpia remontowa. Usunięto stare płytki i wykładzinę. Następnie wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną, co połączone było z przenoszeniem w inne miejsca koniecznych podłączeń. Należało dokonać zmian w przebiegu instalacji. Skuto nierówne tynki cementowo-wapienne, które zastąpiono gładzią gipsową.

Ułożone zostały kafle i posadzki. Wybrano płytki jednego rodzaju, ale różniące się formatami i kolorami. Stworzyły ciekawą kompozycję - ciemniejsze pełnią funkcję dekorów. To rozwiązanie nie tylko tańsze, ale też mniej banalne. Podłogę w łazience wyłożono dębowym parkietem - zgodnie z preferencjami właściciela, który  ceni twarde drewno. W końcu nadeszła pora na meble - szafkę pod umywalkę wykonano na zamówienie z płyt fornirowanych hebanem makassar. Na niej zamontowano prostokątną umywalkę nablatową.

To nam się podoba

1. Proste formy - kafli i łazienkowych sprzętów. Dzięki nim wnętrze ma uporządkowany wygląd.2. Nowoczesne wzornictwo - wszystko tu zgodne jest z upodobaniami użytkownika. Na dodatek wybrano takie sprzęty, które nie znudzą się po upływie kilku miesięcy.3. Kolory i dobór materiałów - świadczą o tym, że projektant umiał uważnie słuchać właściciela. Aranżacja łazienki utrzymana jest bowiem w jego ulubionych barwach, a wskazane przez niego gatunki drewna - trwałe i twarde - odgrywają w niej główną rolę.4. Ciepłe barwy drewna - dzięki nim łazienka, choć nowoczesna, nie jest zimna i nieprzytulna. Na uwagę zasługuje trafny dobór dodatków w pomarańczowym odcieniu, które doskonale współgrają z wystrojem i utrzymane są w jednym z ulubionych odcieni właściciela.

W aranżacji użyto: Deska tek, DLH; płytki: Percorsi Bianco 30x60 cm, Percorsi Beige, 15x30 cm, Percorsi Nero 15x30 cm, MARAZZI; brodzik Pacyfik, 120x80 cm, KOŁO; umywalka nablatowa Vero, 60x47 cm, DURAVIT; bateria natryskowa podtynkowa, drążek niklowany, słuchawka z masażem, TRES; grzejnik biały Ewelina, 60x96 cm, MONKIEWICZ; meble: fornir naturalny, heban makassar; bezuchwytowe, ALPI.