Dobra energia w łazience. Jak urządzić łazienkę zgodnie z zasadami feng shui

2022-08-11 14:15

Feng shui to starożytna chińska praktyka planowania przestrzeni. Według jej założeń wnętrze powinno być tak urządzone, by umożliwiało swobodny przepływ energii chi, która zapewnia życie w szczęściu i dobrobycie. Oto kilka wskazówek, jak zaaranżować łazienkę zgodnie z zasadami feng shui.

łazienka
Autor: Devo

Filozofia feng shui w domu

W filozofii feng shui występuje pięć żywiołów: drewno, ogień, ziemia, metal i woda. Wszystkie one są symbolami przedmiotów i pomieszczeń w domu. Powinny trwać ze sobą w harmonii bez wyraźnej dominacji żadnego z nich.

Jednym z podstawowych założeń feng shui jest umiejscowienie kuchni i łazienki. Kuchnia reprezentuje żywioł ognia, a łazienka wody, a więc żywiołów, które wzajemnie się znoszą. Pomieszczeni nie powinny być więc umiejscowione obok siebie. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości warto przedzielić je innym żywiołem, wieszając na ścianie drewno, metal lub lustro, które odbije energię.

Aranżując łazienkę zgodnie z zasadami feng shui powinniśmy dokładnie przemyśleć i rozplanować istnienie wszystkich żywiołów. Woda, jako najważniejszy żywioł w tej części domu symbolizuje wanna, prysznic lub umywalka. Ogień to np. świece, natomiast żywioł ziemi doskonale reprezentują ozdobne kamienie oraz rośliny doniczkowe.

Łazienka w mieszkaniu na wynajem
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Na zdj. projekt Pracowni Architektury Wnętrz Decoroom.

Ponieważ feng shui nie lubi kantów i ostrych krawędzi (zakłócają one swobodny przepływ energii), warto zastanowić się nad zakupem mebli oraz ceramiki o obłych kształtach. Możemy też wspomóc się okrągłymi kamieniami lub muszlami, które energetycznie niwelują ostre kanty umywalek czy prostokątne wanny.

Kolejną kwestią jest wydzielenie w łazience stref: brudnej (WC) i czystej (wanna, prysznic). Według zasad feng shui toaleta nie powinna znajdować się na wprost wejścia lub tuż obok niego, by energia nie została spłukana wraz z wodą.

A co jeśli nie mamy możliwości innego rozmieszczenia toalety? Możemy pomóc energii, zawieszając lustro, które przekieruje ją w odpowiednią stronę. Ważne jest również to, by deska sedesowa była zawsze zamknięta (zapobiega to również rozprzestrzenianiu się bakterii).

Łazienka w stylu boho. Jak ją urządzić? Wybieramy płytki, ceramikę, meble, dodatki
Autor: The Way We Live London, materiały prasowe Terakotowa umywalka z nieregularnym żłobionym wzorem czyni tę łazienkę w stylu boho wnętrzem niepowtarzalnym.

Swobodny przepływ energii, tak ważny w feng shui, zagwarantujemy sobie również przez ograniczenie zbędnych przedmiotów w łazience. Im mniej rzeczy zakłóca swobodne krążenie energii, tym lepiej dla nas. Należy zatem zadbać o odpowiednie szafki, które pomieszczą wszystkie kosmetyczne przedmioty, co ułatwi nam też utrzymanie porządku.

Bardzo ważną rolą w filozofii feng shui odgrywa światło. Najlepiej, gdy jest naturalne. Okno nie powinno jednak znajdować się na wprost wejścia do łazienki. Jeśli nie ma takiej możliwości, można wspomóc krążenie energii przez odbicie lustrzane, tak jak już było wspomniane. Nie zawsze też jest łazienka z oknem, wtedy należy zadbać o jak najwięcej punktów świetlnych i luster, które będą odbijały światło.

Dodatkowo żywioł ognia zaspokoimy, umieszczając w łazience świece, których blask podczas kąpieli pozwoli nam jeszcze bardziej się zrelaksować.

Apartament w Poznaniu - łazienka
Autor: Kamil Brycki / Studio Wonderspace Projekt wnętrza Marietta Wojtczak, Studio Wonderspace