Czarno-biała łazienka: jak dobrze urządzić łazienkę czarno-białą? 20 ZDJĘĆ i podpowiedzi

2018-03-20 14:39

Czarno-białe łazienki nieustannie cieszą się duża popularnością i weszły już do kanonu aranżacji wnętrz. To, czy łazienka czarno-biała będzie dobrze urządzona, zależy przede wszystkim od wielkości wnętrza, proporcji kolorów, oświetlenia – a wszystko to trzeba dokładnie przemyśleć już na etapie projektu.

Czarno-biała aranżacja łazienki tworzy we wnętrzu specyficzny klimat – lekko ascetyczny, stylowy, ale też z nutą retro. Kompozycja kolorów w czarno-białej łazience, czyli sposób ich łączenia, zależy od wielkości oraz proporcji pomieszczenia. Czarny i biały stanowią wdzięczną bazę, a w aranżacji pokoju kąpielowego można się właściwie ograniczyć tylko do nich. Możemy również dołożyć w niewielkiej ilości trzeci, uzupełniający kolor w łazience. W taki sposób da się np. przyjemnie ocieplić optycznie wnętrze. Z czernią i bielą znakomicie komponuje się drewno. Warto więc wprowadzić je do wystroju w postaci blatu pod umywalkę, obudowy wanny, szafki, półek czy podłogi. Drewno można zastąpić płytkami drewnopodobnymi, które o wiele lepiej poradzą sobie z wilgocią.

Łazienka czarno-biała krok po kroku - ważne zasady

Proporcje kolorów w czarno-białej łazience zależą w dużym stopniu od wielkości wnętrza i oświetlenia. Mała łazienka lepiej będzie wyglądała z przewagą bieli, ponieważ kolor ten optycznie powiększy nieduże wnętrze. Czarny kolor może nam posłużyć do wydzielenia stref lub podkreślenia elementów dekoracyjnych. Detale w tym kolorze coraz śmielej wkraczają do wnętrz, co wiąże się z powrotem mody na black & white. Świetnie prezentują się zwłaszcza czarne ramy mebli, oprawy luster i lamp.

..  Black & white znów na topie! Poznaj gorące trendy >>>

W stylistyce nowoczesnej nacisk kładzie się na duże jednobarwne powierzchnie. Dlatego miłośnicy tej konwencji, którzy marzą o czarno-białej łazience, powinni to wziąć pod uwagę. Jak to może wyglądać w praktyce? Na przykład wszystkie ściany są białe, a układamy czarne płytki na podłodze czy wybieramy czarną wannę. Jeśli w czarno-białej łazience decydujemy się na przewagę ciemnego koloru, pamiętajmy o dobrym oświetleniu i dużych lustrach, które powiększą optycznie wnętrze. W ten sposób chłodna czerń zyska przytulną, przyjemną dla oka oprawę.

Czarno-biała łazienka w stylu retro

Umiejętne połączenie bieli i czerni może tworzyć w łazience klimat retro, zbliżony stylem do wnętrz z lat 20. ubiegłego wieku. Jeśli zależy nam na uzyskaniu takiego efektu, przede wszystkim postarajmy się o czarno-białe płytki na podłodze z motywem szachownicy. To jeden ze znaków rozpoznawczych mieszkań w starym stylu. Możemy również wybrać kwadratowe białe płytki, a czarne, dużo mniejsze, ułożyć jako akcenty w białych narożnikach. Warto bawić się wzorem czarno-białych płytek. Na przykład gdy zastosujemy go nad wanną czy umywalką, również zyskamy efekt retro, ale w ciekawszej, dynamiczniejszej formie.

Warto wiedzieć: stylistykę retro w łazience najlepiej odda żeliwna wanna wolnostojąca wsparta na tzw. lwich łapach. Najlepiej pomalować ją na czarno z zewnątrz, a w środku postawić na biel. W ten sposób zyskamy elegancki, wyrazisty element wyposażenia – i czarno-biały, i retro zarazem!

..  Renowacja wanny krok po kroku – poradnik DIY >>>

Czarno-białe łazienki - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień