Biała łazienka z oryginalną drewnianą ścianą. Agnieszka chciała poczuć bliskość natury

2023-03-16 14:03

Agnieszka i jej mąż najbardziej cenią sobie ciszę i bliskość przyrody. Odkąd zamieszkali w domu pod Częstochową, kontakt z naturą mają na wyciągnięcie ręki. W nowo urządzonej łazience główną atrakcję stanowi leśny motyw w postaci ściany z drewnianych plastrów.

Biała łazienka z oryginalną drewnianą ścianą
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Za domem Agnieszki jest już tylko las. Można go podziwiać nawet z łazienki, wyposażonej w dwa okna. Omawiając z architektem Piotrem Staniszem wystrój wnętrza, właścicielka wspomniała, że chce, by było „fotogeniczne”. Projektant skupił się więc na symetrycznej, harmonijnej kompozycji. Gamę barw zamknął w odcieniach zbliżonych do klasycznej sepii. Zastosował materiały (marmur, mozaikę), których urodę wydobywają detale.

– Wannę postawiliśmy na linii okien – mówi Piotr. – Dzięki temu osoba kąpiąca się, oprócz dobrego oświetlenia, ma też piękny widok na las – tłumaczy. Motyw drzew pojawia się też na ścianie za wanną, której obudowa (z okrągłej mozaiki w kolorze perłowobiałym) subtelnie nawiązuje do układu plastrów drewna. Sama wanna daje złudzenie wolnostojącej, choć w rzeczywistości połączona jest ze ścianą.

Blat nad szafką łazienkową wykonano z białego marmuru Carrara. Kamień wygląda na bardzo grubą, ciężką płytę, ale tak nie jest. Został po prostu umiejętnie przycięty i sklejony, by sprawiał monumentalne wrażenie. W łazience nie zapomniano też o schowkach. Oprócz szuflad pod blatem, tuż przy wejściu znajdują się dwie sięgające sufitu szafy. Białe, niewidoczne, ale bardzo pojemne. Dzięki nim łazienka nie pełni jedynie roli reprezentacyjnego pokoju kąpielowego. Jest też funkcjonalnym wnętrzem dla rodziny.

Z pomysłem

W łazience dominuje biel i beż uzupełnione drewnem. Właścicielka lubi niebanalne rozwiązania, dlatego bardzo spodobał jej się pomysł na dekorację ściany za wanną. Ociepliła ona chłód bieli i kamienia, dodała wnętrzu głębi.

Biała łazienka z oryginalną drewnianą ścianą
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Słój w przekroju

Plastry z pieńków można zrobić samemu albo niedrogo kupić gotowe i naklejone na płytę w markecie budowlanym. Pamiętaj, że drewno należy dokładnie zaimpregnować, zwłaszcza w strefie narażonej na wilgoć.

Biała łazienka z oryginalną drewnianą ścianą
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Biała łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

W porządku

Pomiędzy wanną a ścianą znajdują się instalacje. Zostały ukryte pod wąską półką, która przydaje się do odkładania kosmetyków.

Drewniana ściana w łazience
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Błysk stali

Chromowane elementy, takie jak grzejnik o falistym kształcie, smukłe baterie (wannie towarzyszy bateria stojąca na podłodze, umywalce – bateria ścienna), a także uchwyty szafek stanowią biżuteryjne, eleganckie dodatki.

Biała łazienka z oryginalną drewnianą ścianą
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Umywalka podblatowa
Piotr Stanisz, Pracownia Architektury PS, piotrstanisz.com
Piotr Stanisz, Pracownia Architektury PS, piotrstanisz.com

Przy wyborze umywalki warto zastanowić się nad modelem podwieszanym do blatu. Co prawda, przez sposób montażu (mocowanie do blatu z wyciętym otworem w kształcie umywalki) nie rzuca się ona w oczy i nie kreuje stylu łazienki, ale jej zaletą jest praktyczność. Umywalka podblatowa dobrze przylega do blatu, nie ma utrudniających mycie zakamarków ani miejsc, gdzie może zbierać się kurz lub kamień. Jest bardziej higieniczna i łatwiejsza w pielęgnacji niż nablatowa. Podwieszana umywalka wymaga wodoodpornego blatu, najlepiej z kamienia lub konglomeratu. Ten rodzaj umywalek sprawdza się najlepiej wtedy, kiedy to właśnie blat ma być elementem dominującym i nadającym charakter łazience.

Galerie zdjęć: pomysły na aranżacje łazienki z drewnem