Aranżacja łazienki w kamienicy: jak poprawić proporcje wysokiej łazienki?

2016-05-11 19:48
Aranzacja łazienki z obniżonym sufitem
Autor: Mariusz Bykowski Pomysł na łazienkę w kamienicy z obniżonym sufitem.

Aranżacja łazienki w kamienicy często wymaga lekkiego poprawienia proporcji poprzez obniżenie sufitu. Możemy obniżyć sufit tylko optycznie lub faktycznie. Są na to sposoby całkiem proste i nie drogie oraz wymagające wiedzy i umiejętności. Okazuje się, że aranżacja wysokiej łazienki w kamienicy nie jest tak skomplikowana jak się to wydaje na pierwszy rzut oka!

Aranżacja łazienki w kamienicy, małej i wysokiej, często wydaje się problemem. Proporcje wysokiego i niewielkiego wnętrza nie są zbyt atrakcyjne, zwłaszcza dla wielbicieli designu. Jednak tylko optyczne lub trochę bardziej skomplikowane bo realne obniżenie sufitu nie są ani wybitnie skomplikowane ani drogie, a potrafią zdziałać cuda. Mamy dwa pomysły na poprawienie proporcji wysokiej łazienki w kamienicy.

Aranżacja łazienki w kamienicy: malujemy sufit ciemną farbą

Łazienki w starych kamienicach często są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do swojej powierzchni. Jest jednak kilka metod, by poradzić sobie z tym problemem. Najprostszym i najtańszym sposobem jest pomalowanie sufitu na ciemny kolor, którego nie należy się bać. Piękny efekt dają odcienie granatu czy szarości. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza wtedy gdy w łazience jest okno  –  w kamienicach często jest okno pomiędzy łazienką i sąsiednim pomieszczeniem. Zapewnia ono doświetlenie i dodatkową wentylację. Malując sufit na ciemny kolor, w stylowo urządzonej łazience w kamienicy, możemy także pomalować fragment ścian  - do wybranej wysokości. Połączenie kolorów dobrze jest wtedy odciąć listwami sztukateryjnymi. W nowoczesnych niezbyt wysokich wnętrzach rzadko mamy okazję na takie rozwiązanie.

Czytaj też: metamorfoza kuchni i łazienki w kamienicy

Aranżacja łazienki w kamienicy: pawlacz nad sufitem

Kolejnym rozwiązaniem, sporo droższym i bardziej skomplikowanym  jest obniżenie sufitu płytami gipsowo-kartonowymi. Nie tylko poprawiają proporcje wnętrza ale dają możliwość montażu oszczędnego i nowoczesnego oświetlenia wpuszczanego w sufit. Nowoczesne oświetlenie doskonale łączy się z aranżacją łazienki w stylu klasycznym. Bardziej solidną techniką jest montaż stelaża, ułożenie na nim płyty OSB i wykończenie od spodu płytami GK (w które warto wmontować punkty oświetleniowe). Wtedy powstałą nad sufitem przestrzeń można wykorzystać na pawlacz.

Zobacz też: czy sufit zawsze musi być biały

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022