6 porad, jakie wybrać lustro do łazienki

2022-05-13 13:28 Materiał sponsorowany

Lustra w łazience, poza swoją czysto praktyczną funkcją, są ważną częścią aranżacji. Nie tylko ułatwiają zrobienie makijażu i precyzyjne golenie, ale dodają wnętrzu swoistego klimatu. W mniejszych łazienkach pomagają optycznie powiększyć pomieszczenie, z kolei w tych o nietypowym układzie – zmieniają wizualnie proporcje, poprawiając jego odbiór wizualny. Jak dobrać lustro łazienkowe? Podpowiadamy.

6 porad, jakie wybrać lustro do łazienki
Autor: materiały prasowe KOŁO

Spis treści

  1. Lustro łazienkowe – jakie do dużej, jakie do małej łazienki?
  2. Lustro do łazienki – ważna wielkość umywalki
  3. Montaż lustra w łazience – na jakiej wysokości
  4. Jak dobrać oświetlenie do lustra?
  5. Sposób montażu lustra
  6. Szafki z lustrem – sprytne miejsce do przechowywania

Lustro to absolutnie obowiązkowy element wyposażenia każdej łazienki. Jednak coraz odważniej wykorzystuje się lustrzane tafle jako ważne elementy aranżacji. Lustra na całej ścianie, lustrzane fronty szafek, duże tafle wklejone między płytki – to ważne składowe konceptu całego wnętrza oraz sposób na budowanie wizualnego odbioru pomieszczenia. Dodają wnętrzu głębi, zmieniają optyczne proporcje i pomagają ukryć mankamenty mało ustawnej łazienki. Lustra szczególnie pomocne są w projektach małych łazienek, w których odpowiednio dobrane, potrafią zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia.

Wybierając lustro łazienkowe, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego wielkość i kształt. Dopasujmy je do stylu wnętrza oraz aranżacji strefy umywalkowej. Dobierzemy odpowiednie oświetlenie, aby tafla nie tylko dobrze komponowała się z wystrojem, ale przede wszystkim – spełniała swoją praktyczną funkcję. Zastanówmy się, jak zamontować lustro – powiesić na ścianie czy wkleić między płytki. To ważne, aby już na etapie projektowania wnętrza dokładnie przemyśleć pomysł na lustro w łazience.

Lustro łazienkowe – jakie do dużej, jakie do małej łazienki?

Aby korzystanie z lustra było wygodne i nie irytowało przy każdej wizycie w łazience, w pierwszej kolejności trzeba dobrać odpowiedni jego rozmiar. Dlatego powinno mieć szerokość minimum 40 cm, optymalnie zaś 60-80 cm. Wielkość i wysokość dobierzmy do wzrostu domowników i ilości dostępnego miejsca. Duże tafle z powodzeniem sprawdzają się zarówno w małych, jak i w dużych łazienkach. Na mniejszych metrażach to ważny element budowania optycznego postrzegania wnętrza, w tym przede wszystkim – wizualne dodawanie przestrzeni. W dużych łazienkach i w pokojach kąpielowych lustra podkreślają najważniejsze atuty aranżacji. Jedno, dwa, a nawet trzy odpowiednio dobrane lustra budują koncept całego wnętrza. Wielkość lustra dobiera się też do przeznaczenia łazienki. W małej toalecie dla gości wystarczy małe lustro powieszone nad umywalką, które pozwoli na okazjonalne, ale wygodne wykonanie podstawowych czynności higienicznych. Z kolei w łazienkach dla domowników zdecydowanie lepiej postawić na duże tafle, dopasowane do wzrostu i potrzeb wszystkich domowników. Tu lepszym wyborem są duże oprawiane lustra lub tafle wklejane między płytki.

Lustro do łazienki – ważna wielkość umywalki

Podczas projektowania łazienki, ważne jest zachowanie wzajemnych proporcji pomiędzy elementami wyposażenia. Wymiary i szerokość lustra warto też dobierać do wielkości umywalki i szafki podumywalkowej. W przypadku szerokiej ceramiki (np. umywalki o szerokości 120 cm lub więcej, przy umywalce dwukomorowej) dobrze wygląda lustro o nieco mniejszej szerokości. Z kolei przy wąskiej umywalce, aby optyczne powiększyć ten obszar łazienki, warto wybierać tafle nieco szersze lub przynajmniej tej samej szerokości co ceramika. Ciekawą koncepcją są dwa osobne lustra nad dwiema odrębnymi umywalkami zamocowanymi obok siebie na jednym blacie. Optycznie spinają klamrą całą strefę umywalkową, jednocześnie wyraźnie symbolizując dwa odrębne stanowiska. Ważne, aby pomiędzy lustrami zachować odstęp przynajmniej 5-10 cm. Gdy umywalki są dość wąskie, warto dobrać do nich równie wąskie, ale wyższe lustra. Zadbajmy też o dwa osobne punkty świetlne.

6 porad, jakie wybrać lustro do łazienki
Autor: materiały prasowe KOŁO

Montaż lustra w łazience – na jakiej wysokości

Czy są wytyczne, na jakiej wysokości zamontować lustro nad umywalką? Nie ma jasno określonych norm, jednak w praktyce warto zachować zasadę, według której dolna krawędź tafli powinna znaleźć się w odległości około 120 cm od posadzki, zaś górna na poziomie około 200 cm. Przy czym wartości te warto regulować w zależności od potrzeb domowników. Wyższe osoby zapewne wolą wyżej powieszone lustro, zaś dla niższych lepszą opcją będzie zawieszenie go nieco niżej. Aby zachować symetrię, warto zamocować na równym poziomie górną krawędź lustra z ościeżnicą drzwi. Pamiętajmy też, aby dolna krawędź tafli była przynajmniej o 10-15 cm wyżej od poziomu umywalki. To chroni przed częstym brudzeniem i zachlapywaniem lustra. Sprawdźmy też, czy w lustrze nie odbija się tylna część baterii mocowanej na umywalce.

Jak dobrać oświetlenie do lustra?

Przede wszystkim zastanówmy się, czy potrzebujemy wyraźnego i funkcjonalnego oświetlenia do codziennego zrobienia makijażu lub golenia się, czy raczej ma ono pełnić rolę stricte dekoracyjną. Modne punktowe lampy wiszące z sufitu świetnie wyglądają nad lustrem, ale oświetlają twarz od góry, co utrudnia wygodny make up. Dobrze sprawdzają się tu lampy wokół lustra w formie listew świetlnych, wbudowane w taflę lub kinkiety ze światłem ukierunkowanym na twarz. Światło powinno być jasne i wyraźne, ale nie ostre i oślepiające. Jak pokazuje praktyka, świetnie sprawdzają się lustra ze zintegrowanym oświetleniem. Natężenie i barwa światła są dopasowane do wielkości i kształtu lustra. Ponadto takie rozwiązanie to też oszczędność miejsca.

6 porad, jakie wybrać lustro do łazienki
Autor: materiały prasowe KOŁO

Sposób montażu lustra

To, w jaki sposób zamocujemy jutro, wpływa przede wszystkim na względy estetyczne. Opcji jest kilka: lustro wieszane klasycznie na wkręty i haczyki, klejone do powierzchni płytek lub mocowane między płytkami. Jeśli lustro planujemy powiesić na powierzchni płytek, wówczas wystarczy wywiercenie otworów na haczyki (lub użycie specjalnych taśm do przyklejenia lustra) na już wykończonej ścianie. Zaletą jest duża dowolność w zakresie miejsca, gdzie zamocujemy lustro. Decyzję o wysokości montażu możemy zostawić na moment finalnego wykończenia aranżacji. Jednak w sytuacji, kiedy tafla lustra ma być wklejona między płytki, bezpośrednio do ściany, wówczas trzeba to zaplanować już na etapie klejenia kafli. Zazwyczaj trzeba zaprojektować odpowiednią przestrzeń na lustro lub tak skomponować układ płytek, aby zostawić miejsce na gotową taflę. Klejenie lustra także wymaga specjalnego kleju i wykończenia.

Szafki z lustrem – sprytne miejsce do przechowywania

Szafki z lustrzanymi frontami to multifunkcjonalne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w łazience o każdym metrażu. Specjaliści od wystroju wnętrz szczególnie polecają je do małych pomieszczeń, bo oprócz swojej typowo praktycznej funkcji, lustra optycznie powiększają łazienkę. Za lustrzanymi frontami, nad umywalką powstaje pojemna i wygodna przestrzeń do przechowywania kosmetyków i akcesoriów łazienkowych. Są one zawsze pod ręką, w miejscu, w którym najczęściej z nich korzystamy. Szafki z lustrem do łazienki KOŁO są dodatkowo wyposażone w oświetlenie, regulowane półki oraz wbudowane wewnętrzne gniazdko elektryczne, które pozwala na wygodne ładowanie potrzebnych w łazience drobnych sprzętów.

Więcej informacji na stronie www.kolo.com.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany