5 błędów, jakie można popełnić podczas remontu łazienki. Jak ich uniknąć?

2023-11-20 15:01

Kto nic nie robi, nie popełnia błędów — mówi popularne powiedzenie. Jeśli zamierzasz sam zabrać się za remont łazienki, z pewnością ich nie unikniesz, ale dzięki temu tekstowi popełnisz ich zdecydowanie mniej. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze błędy podczas urządzania łazienki.

Spis treści

  1. 1. Brak projektu
  2. 2. Kiepskie materiały
  3. 3. Zbyt mało miejsca do przechowywania
  4. 4. Zaniedbana wentylacja
  5. Jak urządzić łazienkę idealną? 12 najpiękniejszych projektów

1. Brak projektu

Aranżację łazienki mającą zaledwie kilka metrów kwadratowych, trzeba dobrze przemyśleć. Wydaje się to być oczywistością, ale to właśnie brak projektu powoduje komplikacje i utrudnienia podczas samego remontu, a przy okazji znacznie wydłuża jego czas! 

Projekt pozwala zachować kontrolę nie tylko nad samym procesem wykańczania łazienki, ale również nad czasem zakończenia tego procesu i efektem końcowym.

Zanim przejdziesz do remontu, zrób sobie listę zakupów. Zawrzyj na niej nie tylko meble, ceramikę, armaturę, ale również wszystkie elementy wykończeniowe, jakich będziesz potrzebować. 

Obecnie na wiele rzeczy trzeba czekać, kup wszystko z wyprzedzeniem, aby nie okazało się potem, że czegoś ci brakuje i nie możesz kontynuować prac, dopóki tego nie otrzymasz.

Jeśli remont przeprowadzasz sam, nie korzystasz ani z pomocy architekta, ani nawet pracownika sklepu budowlanego, który mógłby dla ciebie stworzyć projekt, rozrysuj plan łazienki przynajmniej na kartce.

Zachowaj odpowiednią skalę i nanieś na nią kolejne wyposażenie. Sprawdź, czy wszystko się zmieści i czy komunikacja nie będzie zaburzona.

2. Kiepskie materiały

Urządzając łazienkę, nie ma co oszczędzać na materiałach. Łazienka ma być na lata, nikt nie będzie przecież kolejnego gruntownego remontu przeprowadzał za rok, dwa, ale zapewne po znacznie dłuższym czasie.

Biorąc pod uwagę, że w tym pomieszczeniu jest sporo wilgoci, materiały trzeba dobrać tak, aby się nie niszczyły. 

Chodzi szczególnie o meble, które mogą zacząć pęcznieć, łuszczyć się, a tym samym tracić na estetyce. Do łazienki wybieraj tylko te, które są wykonane np. z trwałej płyty MDF pokrytej światłoutwardzalnym lakierem. Dzięki niemu meble nie będą puchnąć, ale także uchronisz je przed przebarwieniami.

Wmarzona łazienka Polaków

3. Zbyt mało miejsca do przechowywania

Zastanów się: co chciałbyś ukryć w łazience? Za pewne kosmetyki i inne środki czystości, być może ręczniki, detergenty pozwalające ją utrzymać w czystości, wiadro z mopem, a może nawet piżamy czy szlafroki dla całej rodziny?

Nie ograniczaj umeblowania do minimum, ale sprytnie wykorzystaj całą dostępną przestrzeń. Najłatwiej skorzystać w tym przypadku z usług stolarza, który wykona dla ciebie meble na wymiar, lub poszukania mebli do łazienki, które łatwo uda się wkomponować w twoje wnętrze. 

Nawet najpiękniejsza łazienka zgaśnie, jeśli na wierzchu będą stały kosmetyki w plastikowych różnokolorowych butelkach. W łazience przyda ci się zatem szafka pod umywalkę czy słupek, który pomieści nawet mopa (np. marki NAS, model Stilla).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 14 błędów, które zrujnują marzenie o łazience idealnej. Przeczytaj, nie ryzykuj!

4. Zaniedbana wentylacja

Jak już wspomniano, łazienka to miejsce o podwyższonej wilgotności. Powietrze nie może tam stać, a woda osiadać na ścianach, bo to prosta droga do grzyba! Przepływ powietrza musi być efektywny. 

W żadnym wypadku nie zaklejaj kratki wentylacyjnej i dbaj, by była czysta. Możesz również zaopatrzyć się w wentylator, który zadba o prawidłowy przepływ powietrza.

  • Źródło: Deftrans

Jak urządzić łazienkę idealną? 12 najpiękniejszych projektów

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Łazienka na poddaszu w stylu glamour. Tak urządziła ją polska blogerka

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?