15 pomysłów na ścianę w łazience. Może być i ładnie i wygodnie. Zobaczcie…

2014-05-05 18:37 Monika Czerwińska - Konarska

Aranżując łazienkę zastanawiamy się co zrobić ze ścianami, żeby było i ładnie i łatwo było utrzymać ją w czystości. Położyć płytki czy … płytki? Duże czy małe? Gładkie czy wzorzyste? A może kamień naturalny? Na tym pomysły na ściany w łazience najczęściej się kończą. Pokażemy, że pomysłów i rozwiązań może być trochę więcej.

Zazwyczaj pierwszą myślą przy aranżacji łazienki jest jak zabezpieczyć ściany przed wodą. Ale zaraz pojawia się także pytanie jak to zrobić, by przy okazji było ładnie i wyjątkowo? Wszystko zależy od tego w którym miejscu jest ściana, czy będzie miała kontakt z rozpryskującą się wodą czy nie? Czy jest to ściana nad wanną albo w kabinie prysznicowej czy jest to ściana przy umywalce lub w ogóle nic przy niej nie ma?

Ściany w łazience, które lubią kontakt z wodą…

Ściany w kabinach prysznicowych i nad wanną z funkcją prysznica, zawsze będą narażone na długotrwały i intensywny kontakt z wodą. Dlatego w takich przypadkach  najrozsądniej jest zabezpieczyć je materiałami odpornymi na kontakt z wodą. Będą to zazwyczaj płytki ceramiczne lub dobrze zaimpregnowany kamień naturalny. Płytki w zależności od stylu łazienki mogą być wielkoformatowe, gładkie - minimalistyczne lub wręcz przeciwnie malutkie, w formie wielokolorowej  lub gładkiej mozaiki. Okładzina z kamienia naturalnego, podobnie jak płytki może być zupełnie gładka, prawie jednorodnej barwy, wielkowymiarowa, lub może być w formie mozaiki o nierównej głębokości. Kamień naturalny może być również najważniejszą ozdobą łazienki, jeśli będzie miał wyrazisty wzór, godny podświetlenia, na przykład kolorowy onyks.

Ściany w łazience, które za kontaktem z wodą nie przepadają…

Ściany w sąsiedztwie umywalek, nad wannami bez prysznica, przy grzejnikach nie są już tak narażone na kontakt z wodą i mogą zostać tylko pomalowane wodoodporna farbą, pokryte winylową, zmywalną  tapetą, lustrem. W łazience klasycznej możemy zaszaleć na ścianach z boazerią sztukateryjną. Amatorzy cegły znajdą miejsce nawet w łazience dla swojego ukochanego materiału. Czemu nie, pamiętajmy jednak o właściwej jej impregnacji.