Zanim zaczniesz planować... Te rady sprawią, że kuchnia stanie się funkcjonalna i efektowna

2022-09-05 12:33

Zanim udasz się do sklepu, sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, by wybrać zabudowę, która będzie służyć przez lata. Prezentujemy też nowości rynkowe, trendy aranżacyjne i sprytne rozwiązania. Dzięki nim łatwiej urządzisz swoje wymarzone wnętrze.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Black Red White MODEL DO SKŁADANIA W sieciach sklepów meblowych zamówisz gotowe moduły szafek. Masz przy tym ogromny wybór tworzyw i kolorów frontów, blatów, rodzaju wykończeń. W ich dopasowaniu do twoich potrzeb pomogą ci zatrudnieni w sklepach projektanci lub planery i konfiguratory na stronach sieci. Na zdj. zabudowa Capital – 38th Elysee Avenue, Black Red White.
Efektywnie i przyjemnie

Urządzając kuchnię, rozplanuj szafki tak, by praca przy blacie przebiegała sprawnie. Bez względu na to, jak duża będzie zabudowa, podziel ją na kilka stref: 1 – przechowywania produktów i naczyń (z lodówką), 2 – mycia (ze zlewozmywakiem oraz zmywarką), 3 – przygotowywania posiłków (z płytą grzejną i piekarnikiem). Zawsze w takiej kolejności, zaczynając od lewej strony (dla osób praworęcznych) lub od prawej (dla leworęcznych). Optymalna długość głównego blatu (między zlewem a kuchenką to 60-120 cm.

OTWARCIE I JASNO

Jeśli masz aneks kuchenny w salonie, wybierz szafki neutralne, do których łatwo dopasować styl pozostałych mebli. Fronty białe, gładkie, lakierowane na wysoki połysk podkreślą elegancję aranżacji. Dodatkowo rozjaśnią i wizualnie powiększą pomieszczenie.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl Na zdj. kuchnia Qubik, fronty Pianta, 60x76,5 cm; blat Krono jasny atelier, 188x60 cm, Salony Agata, agatameble.pl

W KONTRZE

Oto prosty zabieg, dzięki któremu aranżacja będzie wyglądać dynamicznie – skontrastowanie zabudowy w ciemnym kolorze z jasnym tłem (ścianą i podłogą). Wystarczy dodać kilka elementów o innej barwie i całość wygląda znakomicie!

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Ruck Zuck Na zdj. zabudowa Flinton marki Classen, fronty – płyta MDF z powłoką akrylową z delikatnym brokatowym błyskiem.

PRZY WYSPIE

W przestronnych wnętrzach przygotowanie i jedzenie posiłków warto zorganizować wokół wyspy. Gdy nie jest potrzebny dodatkowy blat roboczy, część magazynową i urządzenia (piekarnik czy mikrofalówkę) umieść w wysokiej zabudowie.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Nolte Na zdj. kuchnia z frontami cementowymi Portland marki Nolte.

PLAN KOMPLEKSOWY

Zarówno szafki niskie, jak i wysokie wyposażysz w systemy półek i koszy całkowicie wysuwanych na zewnątrz mebli.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Rejs Na zdj. w słupku cargo Maxi, cargo podblatowe, corner Comfort Maxima Classic, rejs.eu

NA WIDOKU

Witryna połączona z kredensem – pomysł dla tych, którzy lubią klimat tradycyjnych kuchni, ale na równi z estetyką stawiają praktyczne rozwiązania. Za szklanymi frontami mebla naczynia na półkach tworzą dekoracyjną ekspozycję, przy czym się nie kurzą. Tę witrynę wyposażono – wzorem kredensów – w szuflady na sztućce, serwety, obrusy itp.

Kredens kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Ballingslöv

W NAROŻNIKU

Dostęp do wnętrza szafek w rogu zabudowy (najczęściej przepastnych) ze standardowymi półkami – sprawia spory kłopot. Niekiedy trzeba wyciągnąć ze środka mebla niemal całą zawartość półki, by sięgnąć do potrzebnej rzeczy. Różnego rodzaju systemy obrotowe i z pełnym wysuwem (tzw. cornery i nerki) eliminują ten problem. Dzięki nim łatwiej też utrzymać porządek i efektywnie wykorzystać przestrzeń.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Komfort

DO SZEREGU

Szuflady należą do najlepszych rozwiązań w organizacji prac kuchennych. Ich zawartość jest widoczna, a jeśli mają przegrody – zawsze uporządkowana. Lekko i cicho się je wysuwa i zamyka nawet przy sporym obciążeniu.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Häfele Na zdj. szuflada Häfele Matrix Box P ma udźwig do 50 kg.

DLA WYGODY

Półki w szafach montuj powyżej blatu, szuflady – poniżej. Wtedy widzisz ich zawartość i bez utrudnień do nich sięgasz.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy marki IKEA Na zdj. szuflady Exceptionell z otwieraniem dotykowym, 60x60 cm, półki Utrusta, 60x60 cm, IKEA.

CICHA POMOC

Otwierany do góry front daje pełny dostęp do szafki wiszącej. Dzięki podnośnikowi unosi się z lekkością i zamyka zawsze delikatnie i bezgłośnie.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy blum.com Na zdj. podnośnik AVENTOS HK top marki Blum. W ofercie 4 warianty unoszenia frontów (aż do szer. 1800 mm), także z opcją elektrycznego wspomagania otwierania.
Blaty - twarde charaktery

Do tworzyw niemal niezniszczalnych należą granity, spieki kwarcowe i konglomeraty. Te ostatnie są mieszanką kruszyw skalnych i barwników zespolonych żywicą. Spieki kwarcowe natomiast powstają przez sprasowanie, barwienie i wypalanie minerałów. Są więc w pełni naturalne, a dzięki procesowi produkcji stają się tworzywem odporniejszym na zarysowania niż konglomerat i mniej porowatym nawet od granitu. W spieki nie wniknie zatem ani woda, ani tłuszcz. Perfekcyjnie imitują wzory różnych kamieni, jednak są od nich lżejsze; w roli blatu – także cieńsze.

BLAT Z DREWNA

Im większą blat ma powierzchnię, tym powinien być grubszy. Klejenie drewna ogranicza jego naturalne naprężenia, więc blat się nie wypacza i nie pęka.

Blat kuchenny
Autor: serwis prasowy marki DLH Na zdj. blat z buku klejonego, dlh.pl

Z LAMINATU

Coraz lepiej naśladuje tworzywa naturalne, a jest od nich zdecydowanie tańszy. Blat laminowany wytrzymuje temperatury do ok.180°C, szorowanie, działanie wilgoci – ale uwaga! – tylna krawędź i brzegi otworu wyciętego na płytę grzejną czy zlew trzeba dobrze zabezpieczyć przed wnikaniem wody.

Blat kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Komfort Na zdj. blat laminowany imitujący drewno, od 60x203 cm, komfort.pl

KWARCOWY

Ten konglomerat jest jednym z najtwardszych i najtrwalszych tworzyw. Odporny na kwasy, zabrudzenia, nie absorbuje wody. Do tego bardzo elegancki i w wielu wybarwieniach.

Blat kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Cosentino Na zdj. blat Corktown z kolekcji Loft marki Silestone.

OŚWIETLENIE: OD LINIJKI

Nad długim bufetem czy wyspą koniecznych jest kilka lamp. Powieś je tak, by nie przeszkadzały podczas użytkowania. Wybierz modele z kloszami, w których żarówki są niewidoczne, nie będą oślepiać.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Pfleiderer Na zdj. fronty zabudowy – dekor Malaysia Teak, art déco, pfleiderer.pl

W CENTRUM DOWODZENIA

Gdy instalujesz płytę na wyspie, kwestię jej funkcyjnego oświetlenia spełni wiszący powyżej okap. Punktowe lampki podpółkowe zbudują nastrój i wyeksponują wybrane miejsca.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy marki WFM Kuchnie Na zdj. kuchnia marki WFM.

PROSTA HISTORIA

Blat dobrze rozjaśnią podszafkowe listwy oświetleniowe. Potrzebujesz dodatkowej oprawy? Unikniesz ingerencji w instalację elektryczną lub wiszących na ścianie kabli (jak w przypadku lamp z podłączeniem do gniazdka), montując nowość – kinkiet na baterie.

Kinkiet
Autor: serwis prasowy Leroy Merlin Na zdj. kinkiet LED Hitia marki Inspire, na baterie, leroymerlin.pl
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE