Grill ogrodowy. Rodzaje grillów, wady i zalety. PRZEGLĄD

 Grill ogrodowy. Rodzaje grillów, wady i zalety. PRZEGLĄD

Grillowanie w grnie najbliższych to doskonały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, od wiosny do jesieni.

Fot. materiały prasowe Villeroy & Boch

Grillowanie jest bardzo przyjemnym sposobem spędzania czasu na powietrzu od pierwszych, ciepłych wiosennych dni po ostatnie, jeszcze nie bardzo chłodne, jesienne wieczory. Sezon na grillowanie właśnie trwa, ale warto pamiętać, że wielkimi krokami zbliża się okres przecen i wyprzedaży. To dobry moment, aby zaopatrzyć się w idealny grill na kolejne lato.

Grill ogrodowy – jaki rodzaj wybrać?

Na rynku są dostępne grille węglowe, gazowe i elektryczne. Różnią się przede wszystkim sposobem wytwarzania ciepła, który ma wpływ na to, ile czasu potrzeba na przygotowanie pysznej potrawy z grilla, a także jej smak i aromat. Ponadto różnią się wyglądem, wielkością, potrzebnymi akcesoriami i – co również jest istotne – ceną. Aby wybrać odpowiedni grill dla siebie, trzeba zatem zastanowić się nad tym, co w grillowaniu lubimy najbardziej, a co nam przeszkadza. Poniżej przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rodzajów grillów – z takim zestawieniem wybór idealnego grilla będzie dużo prostszy.

.. Jak grillować przez cały rok? >>>

Tradycyjny grill węglowy

Grille węglowe to najstarsze i nadal najpopularniejsze modele dostępne na rynku. Grill węglowy składa się z misy zrobionej z grubej blachy pokrytej ognioodporną farbą oraz rusztu ze stali nierdzewnej. Do wytworzenia ciepła używa się w nim węgla drzewnego lub brykietu – aby je rozpalić niezbędna jest podpałka (płynna lub stała). Do zalet grillów węglowych należy zaliczyć ich różnorodność – są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. Potrawy przyrządzone na takim grillu mają niepowtarzalny aromat dymu i ognia. Grill węglowy jest poręczny, łatwo go przenosić z miejsca na miejsce. Atutem jest również cena – w sieciowych supermarketach można znaleźć modele nawet za 20 zł, są jednak niewielkie i na pewno nie posłużą dłużej, niż jeden sezon. Niedogodności związane z używaniem grilla węglowego to proces rozpalania węgla lub brykietu, który zajmuje dużo czasu (koniecznie należy poczekać, aż podpałka dobrze się wypali, aby zawarte w niej substancje chemiczne nie dostały się do jedzenia). Trudno również utrzymać odpowiednią temperaturę paleniska, dlatego warto zdecydować się na model z pokrywą, dzięki której węgiel nie zapala się, tylko żarzy, czas przygotowywania potraw się skraca, jedzenie jest bardziej soczyste.

 

 Grill ogrodowy. Rodzaje grillów, wady i zalety. PRZEGLĄD

Tradycyjny grill węglowy w nowoczesnej formie – model Cube marki Hoefast.

Fot. Fabryka Form

Grill gazowy w ogrodzie

W tego rodzaju grillach źródłem ognia są palniki gazowe – im ich więcej, tym lepiej (ciepło będzie się bardziej równomiernie rozchodzić). Bezpośrednio nad panikami znajduje się blaszana płyta zwana aromatyzerem, na którą skapuje tłuszcz oraz soki z grillowanych mięs i warzyw. Gorąca blacha sprawia, że podgrzane płyny parują i nadają aromat przygotowywanym potrawom ułożonym na ruszcie powyżej. Temperaturę pieczenia reguluje się takimi samymi pokrętłami, jak w kuchence gazowej. Grille gazowe są zasilane gazem z butli (przeważnie przystosowane są do butli 11 kg, rzadziej 5 kg lub 1 kg), niektóre modele wymagają podłączenia do sieci gazowej. Dużą zaletą grillów gazowych jest łatwość obsługi, szybkość przygotowywania potraw oraz brak dymu. Wadą są wielkość i waga, które wynikają ze skomplikowanej konstrukcji. Zakup grilla gazowego to wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych.

 Grill ogrodowy. Rodzaje grillów, wady i zalety. PRZEGLĄD

Grille gazowe są zasilane gazem z butli, niektóre modele wymagają podłączenia do sieci gazowej. Potrawy przygotowuje się łatwo i szybko. Dużą zaletą jest brak dymu.

Fot. mat. pras. Weber

Wygodny grill elektryczny nie tylko do ogrodu

Ten model – jak sama nazwa wskazuje – nagrzewa się dzięki energii elektrycznej, wymaga podłączenia do prądu, trzeba więc zaopatrzyć się w przedłużacz, najlepiej z dobrą izolacją. Modele przeznaczone do ogrodu kształtem przypominają tradycyjne grille węglowe, mają ruszt, czasami też płytę pokrytą teflonem. Warto wybrać model wyposażony w specjalny zbiornik, do którego będzie spływał wytapiający się z mięsa tłuszcz. Ogromną zaletą grillów elektrycznych jest szybkie nagrzewanie oraz możliwość regulacji temperatury, dzięki czemu potrawy na nich przygotowywane są delikatne i soczyste. Kolejną zaletą jest brak dymu, co sprawia, że takiego grilla można używać nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie, a nawet w domu. Grille elektryczne łatwo się czyści, są też dużo bardziej ekologiczne niż modele węglowe lub gazowe. Jedyną wadą jest konieczność podłączenia do prądu. Ceny grillów elektrycznych zaczynają się na poziomie kilkudziesięciu złotych.

 Grill ogrodowy. Rodzaje grillów, wady i zalety. PRZEGLĄD

Z grilla elektrycznego można korzystać nie tylko w ogrodzie, ale również na tarasie, a nawet w domu.

Fot. mat. pras. Castorama

Zdrowe grillowanie – co warto wiedzieć

Bez względu na to, na jaki rodzaj grilla się zdecydujemy, nie możemy zapomnieć o tzw. higienie grillowania. Po każdym użyciu grilla należy zmyć z rusztu przypieczony tłuszcz. Nawet jeśli do grillowania używamy aluminiowych tacek i jedzenie nie ma bezpośredniego kontaktu z rusztem trzeba pamiętać o tym, że z przypalanego tłuszczu, który został po poprzednim grillowaniu mogą uwalniać się szkodliwe toksyny, które przenikają do jedzenia.

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: materiały prasowe Villeroy & Boch

POLECANE ARTYKUŁY