Projekty kuchni: aranżacje kuchni w różnych stylach

2008-09-29 2:00

Kuchnia jest miejscem, w którym najczęściej skupia się pozytywna energia. Kojarzy się z ciepłem, zapachem, przyjazną atmosferą i to bez względu na to, jaki wystrój kuchni wybierzemy. Aranżacja kuchni powinna być dopasowana do stylu mieszkania, jak i naszego gustu. Projekty kuchni: kuchnia tradycyjna, kuchnia awangardowa i kuchnia o prostej formie.  

Spis treści

  1. Aranżacja kuchni: kuchnia tradycyjna
  2. Aranżacja kuchni: kuchnia nowoczesna
  3. Aranżacja kuchni: meble kuchenne
  4. Projekty kuchni: wykończenie i styl

Sprzęt kuchenny to jedno, ale to meble i dodatki nadają wnętrzu kuchni charakter, styl i klimat. Każda osoba korzystająca z kuchni ma swoje preferencje dotyczące jej wyposażenia - zarówno miejsca, w którym przygotowywane są potrawy, jak i aneksu jadalnianego. Dlatego należy dobrze przemyśleć projekty kuchni. Jedni wolą kuchnie tradycyjne, inni są zwolennikami kuchni awangardowych, wnętrz prostych w formie czy kuchni minimalistycznych. Możliwości jest wiele i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – kuchnię na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Aranżacja kuchni: kuchnia tradycyjna

Projekty kuchni warto dobrze przemyśleć. Jedni wolą aranżację tradycyjną, a inni minimalistyczną. Każdy styl ma swoje plusy i każdy potrafi sprawić, by aranżacja kuchni była interesująca i przyciągała wzrok. Ze względu na dobór wyposażenia, odpowiednie wykończenie mebli kuchennych i elementy dekoracyjne możemy wyróżnić kilka stylów kuchennych o określonym nastroju i klimacie. Kuchnie w stylu tradycyjnym mogą być: rustykalne, dworkowe oraz regionalne.

Aranżacja kuchni: kuchnia nowoczesna

Nowoczesna aranżacja kuchni wykorzystuje rozwiązania i sprzęty kojarzące się z tymczasowością. Inspiracją są zazwyczaj sztuczne tworzywa i chęć wydobycia w pełni ich potencjału. Jeśli chcemy, by kuchnia była jedyna w swoim rodzaju lub przewidujemy, że za jakiś czas będziemy zmieniać jej wystrój, zrezygnujmy z typowych mebli. W tym miejscu świetnie sprawdzą się sprzęty o niekuchennym rodowodzie. Minimalizm nowoczesnych kuchni niesie ze sobą klarowność, ale też chłód. Wnętrza wyposażone tylko w historyczne sprzęty dają poczucie bezpieczeństwa, ale często robią wrażenie scenografii. Gdzieś pomiędzy nimi znajduje się recepta na współczesne, bliskie człowiekowi wnętrze.

Aranżacja kuchni: meble kuchenne

Fronty mebli kuchennych mogą być wykonane z różnych materiałów. Na przykład te z pełnego drewna, standardem i wyglądem są porównywalne z drzwiczkami, których ramy są drewniane, a wnętrza wykonano z MDF-u. Są też drzwiczki fornirowane naturalnym drewnem.  Uznaniem i popularnością cieszę się rozwiązania "poprzeczne" – zorganizowane szuflady lub uchylne szafki. Nadają wnętrzu specyficzny styl.

Projekty kuchni: wykończenie i styl

Zwolennicy minimalizmu, a także wielbiciele przestrzeni, często sięgają po rozwiązania lekkie, proste w formie, ale praktyczne. Pierwsze wrażenie - połączenia drewna, kamienia, szkła, chromu - daje poczucie pozornej niestosowności, by po chwili doskonale zgrać się w świetle, formie i funkcjonalności. Ta właśnie funkcjonalność kuchni została doprowadzona do pefrekcji - każdy detal, każda zabudowana przestrzeń jest maksymalnie zorganizowana. Nie brakuje też propozycji tradycyjnych – odpowiednio stylizowanych frontów, ażurowych plecionek, kącika jadalnianego z wygodnym stołem - wszystko w jednym stylu, ciepłych barwach drewna, bejcowanego lub lakierowanego, matowego albo z połyskiem. Tradycyjna forma też może być funkcjonalna, wygodna i oczywiście elegancka. We współczesnej kuchni style i materiały można łączyć. Nawet niewielką przestrzeń zagospodarować tak, by była praktyczna i spełniała wszystkie funkcje, które kuchnia spełniać powinna. Popularne łączenia kolorów zimnych (bieli i czerni) z ciepłymi brązami i odcieniami wanilii tworzą klimat pełen kontrastów.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE