Projektowanie kuchni: kuchnia i styl

2011-11-16 17:14

W przeciwieństwie do ubrań, kuchni raczej nie wymieniamy po sezonie użytkowania. Niech więc kuchnia, którą wybierzemy, sprosta upływowi czasu, zmiennej modzie i wymogom funkcjonalnym. Zabierając się za projektowanie kuchni, starajmy się robić to tak, by kuchnia podobała się nam także za kilka-, kilkanaście lat.

Spis treści

  1. Kuchnia: aranżacje dobre dla ciebie
  2. Projektowanie kuchni klasycznej
  3. Projektowanie kuchni nowoczesnych

Aranżacje kuchni dobieraj do własnych potrzeb i wielkości wnętrza jakim dysponujesz. A także wybieraj to, na co cię stać w urządzaniu kuchni. Sprzedawcy mebli kuchennych zabierając się za projektowanie kuchni operują dwoma kategoriami jej wystroju: kuchnia klasyczna (angielska, prowansalska, romantyczna) i kuchnia nowoczesna. Te dwa przykłady to skrajności, między którymi zwykle poszukujemy tego, co jest nam potrzebne.

Kuchnia: aranżacje dobre dla ciebie

Rzadko kto ma do dyspozycji przestrzeń pozwalającą wyeksponować nowoczesną kuchnię tak, jak prezentuje się w ekskluzywnym salonie meblowym. Klasyczne meble też potrzebują oddechu - w niewielkim wnętrzu będą robiły wrażenie przeładowania. Dodajmy, że nowoczesna, lakierowano-stalowa kuchnia jest kłopotliwa w utrzymaniu (trzeba się starać, aby zachowała swoją gładkość i połysk). Z klasyczną nie jest lepiej – na licznych detalach, w rowkach i załamaniach lubi zbierać się tłustawy kurz. Urządzanie kuchni rodzi wiele wątpliwości. Argumenty użytkowe i rozsądek powinny skłaniać nas więc do szukania złotego środka.

Projektowanie kuchni klasycznej

Klasyczna z założenia jest raczej kuchnią zamkniętą, zgodnie z tradycją tego pomieszczenia, wypełnioną bogatymi w detale meblami kuchennymi. Drzwiczki szafek są bogato zdobione, szklenia podzielone szprosami, szkła fazowane lub zmatowione, krawędzie blatów i listew są wykończone dekoracyjnymi frezowaniami, a całość jest zwieńczona gzymsem. Szczególnie bogatą oprawę ma kuchenka wywołująca skojarzenia z kuchnią węglową lub piecem. Takie meble wymagają odpowiedniego otoczenia. Glazury i gresy są więc drobne, o nierównych krawędziach, szerokiej fudze, układane w różnych kierunkach (łączenie układu prostego i w karo), wykończone dekorami i listwami. Ściany są udekorowane sztukaterią, gzymsami.

Projektowanie kuchni nowoczesnych

Kuchnia nowoczesna wymaga przestrzeni. Z założenia taka kuchnia jest przestronna, łatwiej ją połączyć stylistycznie z otwartym salonem. Tutaj istotne są całe powierzchnie ścian, na których tle tworzone są kompozycje z szafek i urządzeń kuchennych, podkreślone odpowiednim oświetleniem. Meble kuchenne i wyposażenie prezentowane są jak na wystawie. Szafki kuchenne mają proste płycinowe drzwiczki, lakierowane albo oklejone egzotycznym fornirem. Taka kuchnia jest przestronna, wszystko w niej ma swoje miejsce i jest ukryte w szafkach i szufladach. Na wierzchu pozostają jedynie nieliczne, za to designersko wykończone urządzenia kuchenne („kosmiczny” toster, czajnik lub ekspres do kawy) i narzędzia, jak wyciskacz do cytrusów firmowany przez znanego projektanta. Na ścianach kuchni atrakcyjne materiały, gładkie kamienie, gatunki drewna egzotycznego, stal, chrom.

Kuchnia
Autor: Norbert Banaszyk/DADA Kuchnia stylowa. Zamiast ciągu szafek - pojedyncze meble i duży stół. Tak jak w dawnych kuchniach.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE