Projekt kuchni: kuchnia otwarta czy zamknięta? Radzimy co wybrać

2013-04-30 10:15

Projekt kuchni otwartej czy zamkniętej? Wybór zależy od rozmieszczenia pomieszczeń i trybu życia rodziny. Jaki projekt kuchni wybrać? Przeczytaj nasze porady!

Otwarty czy zamknięty projekt kuchni - to ważny wybór, bo mocno związany ze sposobem życia rodziny. Kuchnia zamknięta respektuje tradycyjny podział pomieszczeń; jest miejscem pracy, pełni funkcje pomocnicze. Dzięki niej salon może być w pełni reprezentacyjnym pomieszczeniem.

Projekt kuchni: kuchnia otwarta czy zamknięta?

Projekt kuchni otwartej odpowiada innemu, dziś coraz bardziej powszechnemu trybowi życia. Jego podstawową zaletą jest to, że przygotowywanie posiłków odbywa się w przestrzeni wspólnej, więc nie oznacza oddzielenia jednej osoby od reszty domowników.

Projekt kuchni zamkniętej może być mniej reprezentacyjny (urządzając ją, mamy większą swobodę wyboru mebli), a bardziej funkcjonalny (można w niej umieścić więcej szafek). Z salonu nie widać pojawiającego się bałaganu, garnków lub spożywczych półfabrykatów. Łatwiej też zapanować nad zapachami. Pod względem aranżacji wnętrza kuchnia otwarta wymaga większej dyscypliny. Jej układ i rozmieszczenie urządzeń muszą uwzględniać to, że łączy się z pokojem lub jadalnią. Często wymaga to niestandardowych, a przez to droższych rozwiązań. Meble, materiały oraz kolorystykę trzeba dostosować do urządzenia pomieszczenia, na które się otwiera. Z drugiej strony jednak dobrze zaprojektowana otwarta kuchnia uatrakcyjni jego nowoczesną przestrzeń.

Projekt kuchni: warunki przestrzenne

Na decyzję – projekt kuchni otwartej czy zamkniętej – mogą wpłynąć warunki przestrzenne. Kuchnia zamknięta powinna być duża, na otwartą wystarczy mniej miejsca. Dzięki otwarciu na salon kuchnia, nawet niewielka, sprowadzona do aneksu, przestaje być problemem. W domach o tradycyjnym układzie pomieszczeń, z wydzieloną dużą kuchnią, kierujmy się w stronę projektów klasycznych i stylowych. Tam, gdzie projekt kuchni dotyczy otwartej, warto stosować śmielsze, nowocześniejsze rozwiązania.