Praktyczny projekt kuchni: wybieramy szafki do kuchni. Porady eksperta

2013-05-03 9:36

Funkcjonalny projekt kuchni uwzględni wygodne i pojemne szafki kuchenne. Nasi eksperci podpowiadają, jak wybrać dobre szafki do kuchni, które ułatwią przechowywanie rzeczy i gotowanie.

Spis treści

  1. Projekt kuchni: szafki kuchenne stojące czy wiszące?
  2. Projekt kuchni: szafki kuchenne jak ustawić

Dobry projekt kuchni powinien uwzględnić wielkość pomieszczenia, a także potrzeby mieszkańców. Inny projekt kuchni będzie dla wieloosobowej rodziny, której kuchenne szafki powinny być pojemne, a jeszcze inny dla singla.

Projekt kuchni: szafki kuchenne stojące czy wiszące?

Szafki kuchenne stojące służą do przechowywania przedmiotów większych i cięższych, wiszące – drobniejszych i lżejszych. Jeżeli kuchnia nie jest zbyt mała, można w niej ustawić wyłącznie szafki stojące, które zamiast niewygodnych półek będą miały szuflady i kosze. Bez kłopotu sięgniemy także do wnętrza szafek narożnych, wyposażając je w kosze ¾ koła, ½ koła lub tak zwany magic box, czyli dwa kosze chowające się jeden za drugim. Wysokie szafki stojące i urządzenia w projekcie kuchni (szafki cargo, lodówkę z zamrażarką, piekarnik z mikrofalówką) zgrupujmy i umieśćmy w jednym, ale niezbyt wyeksponowanym miejscu, by nie zabierały przestrzeni i nie dominowały wizualnie. Można je wbudować we wnękę ścienną (wtedy zgubimy ich głębokość) lub obudować ściankami, oddzielając je od mniejszych szafek.

Projekt kuchni: szafki kuchenne jak ustawić

Szafki kuchenne– mniejsze i większe, wyższe i niższe, głębsze i płytsze – różnie dzielą i wypełniają przestrzeń. W projekcie kuchni popatrzmy na każdą ścianę osobno i postarajmy się zbudować z nich prostą i estetyczną kompozycję. Kompozycja to nie maksymalne wypełnienie całej płaszczyzny, ale przemyślane zagospodarowanie przestrzeni wolnych i zajętych. Warto też zadbać w projekcie kuchni, aby rysunek drzwiczek szafek, piekarnika lub mikrofalówki był uporządkowany.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE