Praktyczny projekt kuchni: wybieramy szafki do kuchni. Porady eksperta

2013-05-03 9:36

Funkcjonalny projekt kuchni uwzględni wygodne i pojemne szafki kuchenne. Nasi eksperci podpowiadają, jak wybrać dobre szafki do kuchni, które ułatwią przechowywanie rzeczy i gotowanie.

Dobry projekt kuchni powinien uwzględnić wielkość pomieszczenia, a także potrzeby mieszkańców. Inny projekt kuchni będzie dla wieloosobowej rodziny, której kuchenne szafki powinny być pojemne, a jeszcze inny dla singla.

Projekt kuchni: szafki kuchenne stojące czy wiszące?

Szafki kuchenne stojące służą do przechowywania przedmiotów większych i cięższych, wiszące – drobniejszych i lżejszych. Jeżeli kuchnia nie jest zbyt mała, można w niej ustawić wyłącznie szafki stojące, które zamiast niewygodnych półek będą miały szuflady i kosze. Bez kłopotu sięgniemy także do wnętrza szafek narożnych, wyposażając je w kosze ¾ koła, ½ koła lub tak zwany magic box, czyli dwa kosze chowające się jeden za drugim. Wysokie szafki stojące i urządzenia w projekcie kuchni (szafki cargo, lodówkę z zamrażarką, piekarnik z mikrofalówką) zgrupujmy i umieśćmy w jednym, ale niezbyt wyeksponowanym miejscu, by nie zabierały przestrzeni i nie dominowały wizualnie. Można je wbudować we wnękę ścienną (wtedy zgubimy ich głębokość) lub obudować ściankami, oddzielając je od mniejszych szafek.

Projekt kuchni: szafki kuchenne jak ustawić

Szafki kuchenne– mniejsze i większe, wyższe i niższe, głębsze i płytsze – różnie dzielą i wypełniają przestrzeń. W projekcie kuchni popatrzmy na każdą ścianę osobno i postarajmy się zbudować z nich prostą i estetyczną kompozycję. Kompozycja to nie maksymalne wypełnienie całej płaszczyzny, ale przemyślane zagospodarowanie przestrzeni wolnych i zajętych. Warto też zadbać w projekcie kuchni, aby rysunek drzwiczek szafek, piekarnika lub mikrofalówki był uporządkowany.