Planujesz wynająć mieszkanie? Skup się na urządzeniu atrakcyjnej kuchni

2022-07-28 12:13

Przeważnie otwarta na salon lub wydzielona ze strefy dziennej mieszkania… Kuchnia jest pomieszczeniem, którego estetyka oraz funkcjonalność mają niebagatelny wpływ na atrakcyjność mieszkania przeznaczonego do wynajmu.

Aneks kuchenny
Autor: Mariusz Bykowski W MAŁEJ SKALI Aneks kuchenny, nawet nieduży, powinien być w pełni funkcjonalny. Właściciele mieszkania na zdj. postawili na małe AGD – podblatową lodówkę, wąską zmywarkę oraz płytę indukcyjną z dwoma polami grzewczymi. Dzięki skróceniu zabudowy do minimum, udało się zaaranżować miejsce do spożywania posiłków.

Spis treści

  1. PŁYTKI JAK NOWE
  2. Z LEKKOŚCIĄ
  3. KTO TU BĘDZIE MIESZKAŁ…
  4. ZA DRZWIAMI
  5. WYGODNIE I BEZPIECZNIE
  6. PRAKTYCZNIE
  7. NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA
  8. SOLIDNA KONSTRUKCJA

 Zabudowa kuchenna, wykończenie ścian i podłogi to ważne elementy mieszkania na wynajem. Bez względu na to, czy przyszły najemca będzie kulinarnym mistrzem, spędzającym w kuchni długie godziny, czy też jego umiejętności będą ograniczać się do zrobienia kanapki – strefa gotowania powinna być solidna i wygodna w użytkowaniu, z odpowiednią ilością miejsca do przechowywania i z niezbędnymi sprzętami.

Te ostatnie mają duży wpływ na comiesięczne opłaty, dlatego – aby mieszkanie było atrakcyjne dla lokatora – warto zainwestować w energooszczędne urządzenia z funkcjami gwarantującymi niskie zużycie prądu i wody. Nowoczesne AGD to także mniejsze ryzyko awarii.

W kwestii estetyki… dobrze jest odłożyć na bok osobiste upodobania i postawić na neutralne, stonowane, proste wykończenie, które każdemu przypadnie do gustu i będzie dobrym tłem dla dodatków w różnych stylach. Mówi się, że kuchnia jest sercem domu – im lepiej wynajmujący będzie się w niej czuł, tym większa szansa, że zostanie tu na dłużej.

PŁYTKI JAK NOWE

Remontując mieszkanie przeznaczone na wynajem, musimy sprawić, żeby wszystko wyglądało jak nowe. Jeśli nie dysponujemy budżetem na położenie nowej glazury, możemy ją odnowić przy pomocy specjalnych preparatów.

Ściana w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila Na zdj. płytki pomalowane farbą Tikkurila Luja Ceramic Tiles, odporną na plamy, szorowanie i chemiczne środki czystości.

Z LEKKOŚCIĄ

Przy metrażu pozwalającym na wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni do przechowywania jedynie w dolnej zabudowie (lub dużej szafie czy spiżarni), lepiej jest zrezygnować z górnych szafek i zastąpić je półkami. Zwłaszcza w sytuacji, gdy kuchnia jest połączona ze strefą dzienną. Lekki wizualnie aneks stanie się integralną, stylistycznie spójną częścią salonu, nie będzie przytłaczał przestrzeni.

Kuchnia
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Na zdj. fragment kuchni, proj. Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom.

KTO TU BĘDZIE MIESZKAŁ…

Warto pamiętać, dla kogo urządza się mieszkanie i pod tym kątem dobrać wyposażenie. W kawalerce dla studenta można np. zrezygnować z płyty grzewczej o standardowych wymiarach i zdecydować się na mniejszy model, który zaspokoi potrzeby jednej osoby. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększy się powierzchnia robocza blatu. Przy małym metrażu tego typu decyzje mają kluczowy wpływ na komfort użytkowania.

płyta indukcyjna
Autor: serwis prasowy marki Cooke & Lewis Na zdj. płyta indukcyjna z dwoma strefami grzewczymi, szer. 29 cm, Cooke & Lewis.

ZA DRZWIAMI

W widocznym z salonu aneksie kuchennym lepiej ukryć te elementy, które wpływają na odbiór całej przestrzeni. Jeśli chcemy, aby kuchnia była jak najmniej rzucająca się w oczy i spójna ze strefą dzienną, postawmy na sprzęty do zabudowy lub schowajmy je w szafkach, nawet kosztem blatu. Im mniej na wierzchu, tym większy porządek.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy higham.co.uk

WYGODNIE I BEZPIECZNIE

Zmywarka oznacza oszczędność wody, dlatego jeśli mamy miejsce, warto wstawić ją do mieszkania, które planujemy wynająć. Na rynku są dostępne nieduże modele podblatowe o szer. 45 cm lub zmywarki nablatowe. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Model Sharp QW-NS1GI47EX-DE (na zdj.) ma funkcję AquaStop – zabezpieczenie przed wypływem wody w przypadku uszkodzenia węża. To ważne zarówno dla właściciela, jak i najemcy.

Zmywarka Sharp
Autor: serwis prasowy marki Sharp, sharphome.eu

PRAKTYCZNIE

Płytki na podłodze to najbardziej popularne i wygodne rozwiązanie. Zawsze lepiej jest kupić ich kilka sztuk więcej, by w przypadku uszkodzenia mieć możliwość wymiany, np. przed wprowadzeniem się nowego lokatora.

Podłoga w kuchni
Autor: Marcin Grabowiecki
Co ważne?

1. Trwałość. Kuchnia jest jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń, zwłaszcza przy kilku domownikach. Jeśli chcesz, by działała bez awarii, zainwestuj w solidne meble, armaturę, AGD.

2. Komfort. Bez względu na metraż, staraj się zachować zasadę trójkąta roboczego (pod którą kryje się odpowiednia kolejność ustawienia sprzętów, np. lodówka, zlewozmywak, płyta indukcyjna). Zadbaj też o niezbędne wyposażenie.

3. Uniwersalność. Akcesoria kuchenne, zastawa, a nawet małe AGD doskonale oddają gust i upodobania stylistyczne danej osoby. Urządzając kuchnię neutralnie, masz gwarancję, że trafisz w upodobania większej liczby użytkowników.

NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA

Mieszkanie nie musi wyglądać jak z katalogu producenta wyposażenia wnętrz. Najbardziej cenione przez najmujących kwestie to – poza odpowiednią ceną – funkcjonalność oraz czystość. Podczas kompletowania wyposażenia radzimy postawić na niedrogie, ale efektowne, rozwiązania – oryginalnie pomalować parkiet, odświeżyć krzesła w różnych stylach itp.

Kuchnia z jadalnią
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

SOLIDNA KONSTRUKCJA

Najtańsze na rynku meble kuchenne mogą dość szybko nas zawieść. Lepiej więc zainwestować w solidną zabudowę z porządnymi okuciami oraz prowadnicami, które będą działać bezawaryjnie przez wiele lat. Dobre okucia wpłyną także na komfort użytkowania (zapewniając pełny wysuw szuflad czy cichy domyk frontów), a nawet na urodę szafek. Przy intensywnej eksploatacji fronty nie opadają, są równe i stabilne. Na zdj. prowadnica do szuflady Rejs.

Szuflada kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Rejs Na zdj. prowadnica do szuflady Rejs.
Zdaniem ekspertki
Ewa Grzywa architekt wnętrz, Decoroom
Ewa Grzywa
Architekt wnętrz, Decoroom

Urządzając mieszkanie pod wynajem, musimy pamiętać nie tylko o estetyce, ale też o kwestiach technicznych. Według prawa budowlanego, w każdej kuchni, bez względu na to, czy ma instalację gazową, czy nie, powinien się znajdować kanał wywiewny z kratką wentylacyjną, który usuwa zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, przez komin. Niezbędna jest również wentylacja mechaniczna, w postaci okapu nad płytą grzewczą. W przypadku remontu czy zmian projektowych, często nie mamy miejsca, aby wpiąć okap do osobnego kanału. Rozwiązaniem jest wtedy okap kuchenny w formie pochłaniacza (pracuje w układzie zamkniętym) lub zastosowanie dwudzielnej kratki wentylacyjnej, która odseparuje istniejący kanał.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE