Odmień wygląd kuchni przed Bożym Narodzeniem! Firany do kuchni: długie, krótkie czy zazdrostki?
Wybór firanek do kuchni to prosty sposób na odświeżenie wnętrza i dodanie mu charakteru. Zastanawiasz się, na jaki model postawić? Długie firany dodadzą elegancji i stworzą bardziej formalny klimat, krótkie sprawdzą się w praktycznych i funkcjonalnych przestrzeniach, a zazdrostki podkreślą urok rustykalnych lub skandynawskich aranżacji. Równie ważny jest materiał: delikatny woal nada wnętrzu lekkości, natomiast lniane firany wprowadzą naturalny, przytulny charakter. Wybierz opcję, która najlepiej pasuje do twojej kuchni!
Autor: serwis prasowy marki ADO Goldkante
Zazdrostka z haftemw płatki śniegu.
Spis treści
- Najlepsze materiały na firanki do kuchni
- Zazdrostki wracają do łask: jak je wykorzystać w nowoczesnych kuchniach?
- Gotowe firanki do kuchni
- Krótkie firanki do kuchni
- Jak mierzyć szerokość firan?
- Nowoczesne firany do kuchni: w stylu prowansalskim czy skandynawskim?
- Jak upinać i wieszać firanki do kuchni?
- Nowoczesne firanki do kuchni. Zdjęcia
- Nowoczesny wystrój okna w kuchni. Co na okno w kuchni zamiast firanki?
Najlepsze materiały na firanki do kuchni
Mamy do wyboru np. firanki z markizety, czyli materiału, który swoim wyglądem przypomina siatkę. Splot włókien może być bardzo gęsty, czyli z drobnymi oczkami (jest solidniejsza), lub o nieco większych oczkach.
Dużą zaletą firanek do kuchni z markizety jest także ich wygląd. Prezentują się elegancko w pomieszczeniu urządzonym w stylu klasycznym. Pamiętajmy jednak, że gęsto plecione firany z markizety przepuszczają mniej światła, co w kuchni może być kłopotliwe i skazywać nas na sztuczne światło w pochmurny dzień.
We wnętrzach w stylu klasycznym dobrze będą prezentowały się firanki żakardowe. Taka tkanina zapewnia nam paletę ciekawych wzorów i kolorów. Do produkcji firanek wykorzystuje się żakard poliestrowy, niekiedy z dodatkiem bawełny.
Firanki do kuchni żakardowe dobrze przepuszczają światło. Wyróżniają się również dużą wytrzymałością, co dotyczy zarówno firan gładkich, jak i zdobionych. Inna dobra wiadomość? Firanek żakardowych nie musimy prasować! Jest to o tyle istotne, że firanki do kuchni pierze się znacznie częściej niż te przeznaczone do innych pomieszczeń.
Dostępne są również firanki do kuchni wykonane z organzy (błyszcząca i przejrzysta tkanina), woalu, satyny czy tiulu. Zarówno woal, jak i organza bywają kreszowane, czyli fabrycznie „pogniecione”.
Nadaje to tkaninom oryginalny wygląd. Z kolei tiul prezentuje się zwiewnie i delikatnie. Może być nie tylko gładki, lecz także haftowany czy malowany. Upięty i pofalowany, dodaje wnętrzu klasycznej elegancji.
Zazdrostki wracają do łask: jak je wykorzystać w nowoczesnych kuchniach?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zazdrostki do kuchni cieszyły się ogromną popularnością. Później powoli się z nich wycofywano, zostawiając okna wolne od jakichkolwiek ozdób (wzorem skandynawskich sąsiadów). Współcześnie jednak można zaobserwować powrót do korzeni, a zazdrostki znów trafiają do kuchni.
Firanki do kuchni zazdrostki to krótkie dekoracje, które mocujemy bezpośrednio na oknie, tak by przylegały do szyby. Najczęściej montuje się je na takiej wysokości, by sięgały do dolnej ramy okna.
Dzięki temu dobrze przepuszczają światło, osłaniając jednocześnie całą szybę. Często firanki zazdrostki stosuje się w blokach, żeby subtelnie zasłonić okna przed wzrokiem wścibskich sąsiadów.
Alternatywę dla zazdrostek stanowią tzw. panele. Firanki do kuchni panele powstają z takich samych materiałów jak tradycyjne firany. Wybieramy jedynie liczbę paneli (najczęściej trzy) i ich długość.
Mogą być wszystkie takie same lub zupełnie różnie – decyzja należy do nas! Firanki panele montujemy po bokach okna. Swoim wyglądem przypominają czasem rolety. Firanki panele dodają wnętrzu szyku i sprawdzą się przy każdym rozmiarze okna.
Gotowe firanki do kuchni
Poza wspomnianymi wyżej firankami panelami i zazdrostkami, gotowe firanki do kuchni, które można kupić, to lambrekiny. Lambrekiny to krótkie firanki na karniszu, które są uzupełnieniem tradycyjnej, długiej firanki.
Krótkie firanki do kuchni
Krótkie firanki sprawdzą się w kuchni najlepiej, to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Najlepiej wyglądają firanki, które kończą się 1,5 cm nad parapetem albo 10 cm poniżej niego.
Jak mierzyć szerokość firan?
Szerokość firan musi być dopasowana do powierzchni okna, powinna stanowić 1,5 szerokości okna, by swobodnie się układać. Jeśli chcesz osiągnąć efekt marszczenia, pomnóż szerokość karnisza razy dwa. Jeśli ma się fałdować, pomnóż ją razy 3.
Nowoczesne firany do kuchni: w stylu prowansalskim czy skandynawskim?
Jeśli decydujemy się na firanki do kuchni nowoczesne, świetnym pomysłem będą wspomniane panele. Gotowe panele wykończone ażurowymi zdobieniami, wycinanymi laserowo, cieszyły się dużą popularnością w ostatnich sezonach, co znajdzie kontynuację także w tym roku.
Firanki do kuchni gotowe to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Proste i nowoczesne firany do kuchni dodają nowoczesnym wnętrzom odrobinę klimatu glamour.
Styl prowansalski i skandynawski to ciekawa propozycja dla osób znudzonych typową klasyką albo stylem nowoczesnym.
Jakie są wyróżniki stylu prowansalskiego? Przede wszystkim kolor biały i dużo drewna. W detalach można postawić także na odcień lawendowy, miętowy czy pudrowy róż.
Firanki do kuchni w stylu prowansalskim powstają najczęściej z bawełny i innych włókien naturalnych – zwykle w kolorze białym. Ciekawą alternatywę dla bieli stanowi rustykalna kratka – biało-czerwona lub biało-niebieska. Takie firanki można ciekawie podwiązywać, przez co zyskują jeszcze więcej rustykalnego uroku.
Styl skandynawski z kolei to minimalizm, naturalna harmonia i prostota wzorów. Wnętrze w tym stylu powinno być funkcjonalne i wygodne, co jest bardzo ważne właśnie w kuchni.
Ponieważ aranżacje w stylu skandynawskim kochają światło, najlepsze będą firanki do kuchni zwiewne, lekkie i gładkie, najlepiej z muślinu czy delikatnej bawełny. Najlepiej, by były w bardzo jasnym kolorze. Doskonale sprawdzi się biel.
Jak upinać i wieszać firanki do kuchni?
Gdy już wybierzemy firanki do kuchni, powinniśmy jeszcze zastanowić się nad tym, jak chcemy je wieszać i upinać. Wciąż dużą popularnością cieszy się karnisz. Przy karniszach używamy tzw. żabek, którymi „łapiemy” górę firanki – możemy dzięki temu dowolnie marszczyć tkaninę i układać ją w efektowne fałdki.
Często stosuje się też taśmy systemowe. Wszyte w tkaninę pomagają równomiernie pomarszczyć materiał (co przy użyciu żabek nie jest takie łatwe). Ponadto do powieszenia firan można użyć szelek, agrafek czy kółek (przelotek).
Należy pamiętać, że do takiego rodzaju zawieszeń należy zakupić karnisz rurowy, który pełni także funkcję dekoracyjną. Do upinania firanek używa się natomiast spinek czy klamer.
Pamiętajmy, że firanki w oknie kuchennym powinny kończyć się przynajmniej 20 centymetrów nad blatem, żeby nie zabierały nam przestrzeni do pracy. Firanki w kuchni najlepiej powiesić tak, by sięgały do parapetu. Jeśli stawiamy na nim kwiaty czy zioła, lepiej jednak, by były krótsze.
Nowoczesne firanki do kuchni. Zdjęcia
Autor: serwis prasowy marki ADO Goldkante
Zazdrostka z haftemw płatki śniegu.
Nowoczesny wystrój okna w kuchni. Co na okno w kuchni zamiast firanki?
Autor: Projekt: Hanna Pietras/Hanna Pietras Architects, zdjęcie: Monika Filipiuk-Obałek, stylizacja: Eliza Mrozinska
Pomysły na dekorację okna w kuchni.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Firanki do kuchni: zdjęcia i inspiracje. Eleganckie firany do kuchni: długie, krótki, zazdrostki
Autor: Materiały prasowe/Loberon