Nowoczesna kuchnia otwarta na salon. Serce właścicielki skradła mozaika ścienna nad blatem kuchennym

2023-09-07 14:50

Gdy Ania zobaczyła próbnik z nowymi płytkami w formie arabesek, nie chciała myśleć o żadnych innych. – Te i tylko te! – zawołała. Jedynie glazurnik mógł mieć niewyraźną minę po rozpakowaniu kartonu z mozaiką. Oprócz mozaiki ściennej nad blatem w białej kuchni królują klasyczne fronty, ciemny blat i wzorzyste płytki na podłodze.

Spis treści

  1. Kuchnia w kształcie litery L
  2. Mozaika na ścianie nad blatem
  3. Sztukateria pod sufitem
  4. Zobacz także inne aranżacje kuchenne pełne ciekawych rozwiązań

Ania i Dominik od początku dobrze wiedzieli, czego chcą. – Poprosili o umieszczenie piekarnika na wysokości, zaplanowanie sporo miejsca do przechowywania, długi blat oraz optyczne połączenie kuchni z salonem – opowiadają Małgorzata Liebhart i Ada Skwira z WZ Studio.

Kuchnia w kształcie litery L

– Liczył się też czas – dodają właściciele. – Postanowiliśmy wykończyć mieszkanie z wyprzedzeniem, ponieważ dowiedzieliśmy się, że wkrótce zostaniemy rodzicami. Musieliśmy dopiąć wszystko na ostatni guzik, by nie stresować się tym przed porodem. Projektantki zaproponowały parze kuchnię w kształcie litery L, klasyczne jasne fronty, ciemny blat i wzorzyste płytki na podłodze.

Mozaika na ścianie nad blatem

By piekarnik mógł się znaleźć powyżej linii blatu, należało przerobić instalację elektryczną. Nową lokalizację otrzymał również zlewozmywak (deweloper przewidział go w narożniku, co okazało się niekorzystne w obecnym ustawieniu mebli). Prace przebiegały nad wyraz sprawnie i według planu. Jedyną niespodzianką dla wykonawcy była zmiana płytek ściennych z tradycyjnych prostokątnych na mozaikę Shield Raw Decor.

Zobacz inną piękną kuchnię, której właścicielem jest pilot samolotów pasażerskich. Jest niebiańsko...

Sztukateria pod sufitem

– Uparłam się na nią, bo jest elegancka, niepospolita, po prostu piękna! – tłumaczy Ania. Jej kolor współgra z odcieniem szafek. – Dzięki temu osiągnęliśmy harmonijny efekt – twierdzi Małgorzata. Stylowy charakter zabudowy podkreślają fronty z ramiakami oraz gzymsy. Na uwagę zasługuje też mała wnęka za piekarnikiem. Idealna na ukrycie małych AGD.

Biała kuchnia w kształcie litery L
Autor: Projekt: da Skwira, Małgorzata Liebhart/WZ Studio, zdjęcia: Mariusz Bykowski, stylizacja: Eliza Mrozińska
Między szafkami a sufitem
 Małgorzata Liebhart, Ada Skwira, WZ Studio, wzstudio.pl
Małgorzata Liebhart, Ada Skwira, WZ Studio, wzstudio.pl

Aby meble kuchenne nabrały jeszcze więcej elegancji, postanowiłyśmy zwieńczyć je gzymsami. Pod sufitem zaplanowałyśmy zabudowę z gips-kartonu, do której następnie przymocowano dekoracyjną listwę marki NMC. Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, zdecydowałyśmy się na listwy ze styropianu (są 5–7 razy tańsze od poliuretanowych, ale przy tym mniej trwałe). Uznałyśmy, że w zupełności wystarczą przy suficie, w miejscu nienarażonym na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkową ochronę zagwarantowało im pomalowanie farbą (bez rozpuszczalników mogących naruszyć powłokę listew). Na ściany polecamy jednak sztukaterię z pianki poliuretanowej, drewna lub gipsu.

Kuchnia z jadalnią
Autor: Mariusz Bykowski Krzesła, pled, taca – BM Housing; poduszki – H&M Home

Zobacz także inne aranżacje kuchenne pełne ciekawych rozwiązań