Niebieskie dodatki w kuchni. Styl śródziemnomorski

2008-09-26 2:00

Niebieski to barwa głębi i nieskończoności. Pozwala zdystansować się do spraw tego świata. Wprowadzając odcienie niebieskiego do wnętrza kuchni i jadalni, uzyskamy wrażenie chłodu i świeżości. Stworzymy kuchnię w stylu śródziemnomorskim.

Kobalt to intensywny kolor, który świetnie sprawdza się w dodatkach, w roli akcentów. Przy wyborze tego koloru inspiracją może być ceramika zdobiona podszkliwnie kobaltem. Na nasz kontynent przywędrowała z Chin. Zauroczeni orientalną porcelaną Europejczycy przez wiele lat kopiowali i przetwarzali chińskie wzory. Sławę zyskały biało-niebieskie fajanse. Do europejskiej klasyki zaliczany jest malowany kobaltem "wzór cebulowy" z wytwórni porcelany w Miśni.

Biało-niebieska porcelana i dodatki

Nawiązujemy do starych motywów, interpretując je nowocześnie, np. odtwarzając w megaskali. Zestawiamy ornamenty ze wszystkich stron świata. Łączy je kolorystyka - duet bieli i kobaltu zakorzenił się w sztuce ludowe wielu narodów, zwłaszcza blisko związanych z morzem. Typowy jest dla krajów basenu Morza Śródziemnego. W naszej aranżacji pojawia się na naczyniach, jak również przenosi na inne elementy wyposażenia wnętrz. Kobalt oraz inne odcienie niebieskiego pojawiają się na meblach, tapetach, tkaninach i w dodatkach.

Kolory w kuchni i jadalni

Kuchnia i jadalnia to miejsca, w których chcemy, aby było czysto, schludnie, a zarazem przytulnie. Niebieski, rozjaśniony bielą, z pewnością tu pasuje. Dzięki kolorytycznej dyscyplinie różnorodne elementy tworzą harmonijną całość. Niebieskie naczynia, ustawione w białym kredensie nadają przytulny charakter jadalni. W takim towarzystwie możemy się poczuć niczym w greckiej tawernie na Santorini.

Nasz motyw kolorystyczny pasuje do popularnego obecnie trendu łączenia się przestrzeni mieszkalnej z balkonem, tarasem, czy bezpośrednio z ogrodem. Łączymy je za pomocą sprzętów i detali, które mogą spełniać swoje funkcje zarówno w domu, jak i na dworze. Meble i naczynia z jadalni mogą przenieść się wraz z posiłkiem na taras.