Niebieskie dodatki w kuchni. Styl śródziemnomorski

2008-09-26 2:00

Niebieski to barwa głębi i nieskończoności. Pozwala zdystansować się do spraw tego świata. Wprowadzając odcienie niebieskiego do wnętrza kuchni i jadalni, uzyskamy wrażenie chłodu i świeżości. Stworzymy kuchnię w stylu śródziemnomorskim.

Kobalt to intensywny kolor, który świetnie sprawdza się w dodatkach, w roli akcentów. Przy wyborze tego koloru inspiracją może być ceramika zdobiona podszkliwnie kobaltem. Na nasz kontynent przywędrowała z Chin. Zauroczeni orientalną porcelaną Europejczycy przez wiele lat kopiowali i przetwarzali chińskie wzory. Sławę zyskały biało-niebieskie fajanse. Do europejskiej klasyki zaliczany jest malowany kobaltem "wzór cebulowy" z wytwórni porcelany w Miśni.

Biało-niebieska porcelana i dodatki

Nawiązujemy do starych motywów, interpretując je nowocześnie, np. odtwarzając w megaskali. Zestawiamy ornamenty ze wszystkich stron świata. Łączy je kolorystyka - duet bieli i kobaltu zakorzenił się w sztuce ludowe wielu narodów, zwłaszcza blisko związanych z morzem. Typowy jest dla krajów basenu Morza Śródziemnego. W naszej aranżacji pojawia się na naczyniach, jak również przenosi na inne elementy wyposażenia wnętrz. Kobalt oraz inne odcienie niebieskiego pojawiają się na meblach, tapetach, tkaninach i w dodatkach.

Kolory w kuchni i jadalni

Kuchnia i jadalnia to miejsca, w których chcemy, aby było czysto, schludnie, a zarazem przytulnie. Niebieski, rozjaśniony bielą, z pewnością tu pasuje. Dzięki kolorytycznej dyscyplinie różnorodne elementy tworzą harmonijną całość. Niebieskie naczynia, ustawione w białym kredensie nadają przytulny charakter jadalni. W takim towarzystwie możemy się poczuć niczym w greckiej tawernie na Santorini.

Nasz motyw kolorystyczny pasuje do popularnego obecnie trendu łączenia się przestrzeni mieszkalnej z balkonem, tarasem, czy bezpośrednio z ogrodem. Łączymy je za pomocą sprzętów i detali, które mogą spełniać swoje funkcje zarówno w domu, jak i na dworze. Meble i naczynia z jadalni mogą przenieść się wraz z posiłkiem na taras.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE