Modna kuchnia 2020: przegląd trendów wnętrzarskich

2020-01-10 19:09

Kuchnia coraz częściej staje się centrum domowego życia. Nic zatem dziwnego, że poświęcamy sporo uwagi jej aranżacji. A jaka jest modna kuchnia 2020? Szykuje się dużo zmian aranżacyjnych, zwłaszcza jeśli spojrzymy na trendy wnętrzarskie ostatniej dekady.

Modna kuchnia 2020: granat, zieleń i inne modne kolory

Polacy szczególnie pokochali białe kuchnie, jednak ciemne fronty meblowe i mocne akcenty kolorystyczne stają się dominującym trendem. Wśród modnych barw warto wymienić zwłaszcza granat, odcień morski czy leśną i butelkową zieleń. Z pewnością powstanie też sporo kuchni w kolorze roku 2020 według Pantone – Classic Blue. Nadal też projektanci wnętrz będą zachęcać do takich barw, jak czerń czy antracytowa szarość. Na drugim biegunie znajdziemy barwy ciepłe – zwłaszcza żółtą i czerwoną, ale też różne odcienie różu.

..  Granatowa kuchnia – jak ją urządzić? >>>

Kuchnia dwukolorowa

Wyraziste kontrasty barwne to jeden z mocniejszych trendów 2020 roku. Dzięki niemu możemy też się przekonać do wspomnianych wyżej ciemnych kolorów. Granat albo zieleń będą śmiało łączone z bielą, kremami, jasnymi odcieniami drewna.

Modna kuchnia 2020: wyraziste akcenty barwne

Stonowana aranżacja kuchni, a w niej jeden lub więcej mocnych akcentów – to kolejny hit 2020 roku. Co więcej, takie dominanty aranżacyjne będą wprowadzane w nieoczywisty sposób. Może być to np. kolorowy okap kuchenny czy inne urządzenie, kontrastowa barwa jednej szafki (lub kilku) czy przykuwająca wzrok okładzina na ścianie nad blatem.

Modna kuchnia 2020: wykończenie w ciepłych kolorach

Granat czy zieleń to za mocny kolor, a kontrasty niekoniecznie nam się podobają? Wtedy warto się odwołać do innego trendu wnętrzarskiego – stawiania na ciepłe barwy i naturalne materiały. Tu bezapelacyjnie króluje drewno (oraz materiały drewnopodobne), do tego beże, kremy, ciepłe odcienie pastelowe.

Kronospan Panel Podłogowy Monolith R059
Autor: archiwum Kronospan, Panel Podłogowy Monolith R059
Kronospan Panel Podłogowy Monolith R059

Autor: archiwum

Kronospan, Panel Podłogowy Monolith R059

Polecamy ! Wodoodporne panele winylowe Rocko do kuchni i łazienki – Monolith R059

 

Winylowe panele podłogowe Rocko SPC to najnowszy typ podłóg winylowych. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, są więc idealne do kuchni i łazienki. Rozlana woda nie spowoduje ich odkształcenia.  Dodatkowo posiadają powlokę antypoślizgową i plamoodporną oraz antyalergiczną. 

 

• Izolacja akustyczna – świetnie tłumią odgłosy kroków czy zwierzęcych pazurów

•  Są przyjemnie ciepłe w dotyku

• Nadają się do montażu na ogrzewaniu podłogowym

• Dzięki specjalnej warstwie polimerów są wyjątkowo odporne na zarysowania

• Wysoka stabilność wymiarów niezależnie od temperatury.

• Można montować na starej podłodze, również glazurze (powierzchnia musi być równa)

• Są proste do samodzielnego montażu, nie wymagają podkładu

 

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na kronosfera.pl >>

Powrót klasyki i neotradycjonalizm

Styl nowoczesny nie będzie już czołową konwencją aranżacyjną. Coraz bardziej tęsknimy bowiem za klasyką, oczywiście „przefiltrowaną” przez współczesną funkcjonalność. Proste fronty kuchenne zyskają więcej dekoru, a także ozdobne uchwyty – często w roli niemal biżuteryjnych dodatków. Ukłon w stronę stylu glamour będzie jednak subtelny, bo kuchnia pozostaje przestrzenią do aktywności (trzeba ją sprzątać!), a nie tylko estetycznych uniesień.

..  Stylowa kuchnia krok po kroku >>>

Modna kuchnia 2020: bez górnych szafek

Jeśli kuchnia jest odpowiednio duża albo – zależnie od potrzeb – nie potrzebujemy sporej liczby szafek, możemy zrezygnować z ich górnego rzędu. Wtedy to ściana nad blatem gra pierwsze skrzypce. To zresztą kolejny trend – by zwrócić na nią pilną uwagę, tak by wyróżniała się w kuchni.

Otwarte półki w kuchni

Modna kuchnia 2020 to także otwarte półki – głównie powstające z myślą o dekoracjach (najlepiej praktycznych). Oczywiście takie rozwiązanie wymaga intensywniejszych prac porządkowych, bo na półkach i znajdujących się tam rzeczach będzie osiadał kurz i tłuszcz (zależnie od ich odległości np. od kuchenki).

Modna kuchnia 2020: blat i ściana z tym samym materiałem

To ciekawy trik optyczny, a że nowoczesne materiały wykończeniowe są wszechstronne – dość łatwy do osiągnięcia. Zarówno blat, jak i okładzina ścienna mogą być wykonane z konglomeratu, spieku kwarcowego, drewna, kamienia albo solidnego laminatu.

Wielobarwne płytki na ścianie nad blatem

Płytki cegiełki w różnych kolorach, wielobarwna mozaika, autorska kompozycja z różnych wzorów płytek – to kolejny mocny trend w aranżacji kuchni 2020 roku. Taka ciekawa ściana będzie lepiej wyeksponowana, jeśli zrezygnujemy z górnej zabudowy.

Ciemne blaty kuchenne

Moda na ciemniejsze kolory ma też inne oblicze – chodzi również o blaty w takich odcieniach. Oczywiście te czarne (podobnie zresztą jak białe) są bardzo wymagające w zakresie pielęgnacji. Ale jeśli zadbamy o materiał łatwy w czyszczeniu, nie powinno być z tym większych problemów!

Marmur calacatta

Moda na marmur (i wzór kamienia) nie przeminie. Częściej jednak będziemy sięgać po wzory wyrazistsze, z intensywniejszym żyłkowaniem. Przykładem jest właśnie marmur calacatta.

Modna kuchnia 2020: podwójne wyspy kuchenne i wyspy ze stołem

Otwarta strefa dzienna, czyli połączenie kuchni z salonem, to coraz częstsze rozwiązanie w polskich mieszkaniach oraz domach. Dlatego też popularnością cieszy się wyspa kuchenna w różnych wydaniach. Podwójna wyspa, a więc dwie wyspy? Dlaczego nie! Wszystko zależy od konkretnego projektu. Długie wyspy z kolei staną się po części stołami jadalnianymi. Umożliwią to długie blaty bez zabudowy pod nimi, za to z miejscem na kilka krzeseł.

Modna kuchnia 2020: smart & green

Pierwszy aspekt to kuchnia w pełni spersonalizowana, elastyczna, ze sprytnymi trikami. Prym będą wiodły sprzęty do zabudowy, a także wielofunkcyjne rozwiązania, takie jak chociażby okap i lampa w jednym, okap chowany w blacie, piekarnik parowy, kuchenka mikrofalowa z opcją pieczenia itd. Same AGD zaś będą coraz bardziej intuicyjne.

W parze z technologią będą zaś szły idee ekologii i życia w rytmie natury. Będziemy lepiej segregować odpady oraz podążać za trendem zero waste, tak by nic się nie marnowało.

..  AGD przyszłości: rozwiązania na miarę XXI wieku >>>