Projekt kuchni to dla wielu z nas rozplanowanie najważniejszych sprzętów w kuchni, dbałość o kolory we wnętrzu czy oświetlenie. Często jednak, najważniejsze elementy składające się na wyposażenie kuchni traktujemy z przymrużeniem oka, nie przywiązując do nich zbyt dużej uwagi. Niesłusznie! Jednym z elementów składających się na projekt kuchni jest bateria kuchenna. Jak ją wybrać, by spełniała swoją rolę jak najlepiej? Jak dobrać baterię do wnętrza i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Wymiana baterii: o tym warto pamiętać!

Decyzja o wymianie baterii kuchennej podjęta. Teraz pozostaje nam jedynie wybór odpowiedniego modelu baterii i jego zamontowanie. Od czego jednak zacząć wymianę baterii kuchennej? Przede wszystkim należy wiedzieć, czym dobra bateria się charakteryzuje. Oczywiście, wygląd zewnętrzny ma niemałe znaczenie, jednak cała istota tkwi w jej wnętrzu. O trwałości baterii kuchennej decyduje jakość powłoki chromowej, a także rodzaj głowicy i precyzja dopasowania poszczególnych podzespołów. Bateria kuchenna powinna mieć głowicę ceramiczną (im większa, tym lepsza – pozwala na optymalną regulację strumienia, a także decyduje o wytrzymałości kranu). Przed zakupem warto też zorientować się czy dany model baterii kuchennej wyposażony jest w perlator, którego zadaniem jest zmiękczanie strumienia wody. Funkcja ta może okazać nam się wyjątkowo przydatna w przypadku płukania warzyw, a ponadto pozwala się na znacznie mniejsze zużycie wody, dzięki jej napowietrzaniu. Przy zakupie baterii kuchennej pamiętajmy jednak o jej funkcjach. Bateria ma nie tylko ładnie komponować się z wystrojem kuchni, ale ma przede wszystkim spełniać swoje funkcje i ułatwiać kuchenne prace. Dlatego warto rozważyć zakup baterii do kuchni z obrotową i wyciąganą wylewką. Jej rozmiar i kształt powinniśmy uzależnić od naszych zwyczajów kuchennych. Jeśli używamy kranu głównie do mycia rąk, z powodzeniem możemy zdecydować się na niską wylewskę. Jeśli jednak często nalewamy wodę do garnków czy wysokich wazonów – rozważmy wylewkę wyższą, wyciąganą. Jeśli zlewozmywak znajduje się na wyspie razem z płytą grzewczą – najlepiej sprawdzi się kran z pełnym obrotem.

Baterie kuchenna: podtynkowa czy natynkowa? Którą wybrać?

Wymiana baterii kuchennej bardzo często podyktowana jej względami technicznymi. Niekiedy jednak, decydujemy się na jej zmianę z uwagi na aranżację wnętrza. Wybieramy model, który wpasuje się w stylistykę projektu kuchni, a przy tym będzie optymalnie spełniał swoje zadanie. Przed zakupem wybranego modelu baterii kuchennej warto również zwrócić uwagę na jej montaż. Planując wymianę baterii ściennej, często nurtuje nas pytanie czy jej wymiana będzie niosła za sobą konieczność większych remontów, czy będziemy musieli skuwać płytki? Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju baterii. Mamy do wyboru baterię nadtynkową i baterię podtynkową. W przypadku tej pierwszej, przyłącza wody wyprowadzane są ze ściany, tak więc wystarczy ją jedynie przykręcić. Standardowa bateria natynkowa wyposażona jest w łączniki mimośrodowe, którymi można regulować położenie baterii względem przyłączy wody (nawet w obrębie 2 cm). Jeśli zdecydujemy się na baterię podtynkową pamiętajmy, że wówczas ze ściany wystaje tylko i wyłącznie wylewka, a cały korpus baterii ukryty jest pod tynkiem. W tym przypadku skucie płytek będzie konieczne. Zaletą jest natomiast to, że nie trzeba wycinać na nią otworu w blacie czy zlewie.