Nowoczesne baterie kuchenne: oszczędność wody i dizajn. Radzimy jak wybrać

2016-06-21 17:18

Nowoczesne baterie kuchenne są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim doskonale wyglądają. Dobrze wybrane oszczędzają zużycie wody i stają się dizajnerską ozobą kuchni. Radzimy, jak korzystnie wybrać baterię do zlewozmywaka.

Spis treści

 1. Nowoczesne baterie kuchenne: Najważniejszy element
 2. Typy baterii kuchennych
 3. Ekspert firmy Teka radzi:
 4. Detale oszczędzające wydatki i chroniące przed osadem
 5. Baterie zlewozmywakowe: jeszcze o oszczędnościach
 6. Baterie Teka: to jest modne i wygodne!
 7. Co jest czym? Minileksykon baterii kuchennych Teka

To, że baterie kuchenne są niezbędnym elementem zlewozmywaka, wcale nie znaczy, że nie trzeba zwracać uwagi na to, co potrafią i jak wyglądają. Z bateriami zlewozmywakowymi jest tak, że dobrze wybrane będą spełniać nie jedną, a przynajmniej trzy funkcje: dostarczą wodę, oszczędzą jej zużycie, a w dodatku będą ozdobą kuchni. I nie muszą być już wyłącznie w kolorze srebrzystym - nowoczesne baterie kuchenne są kolorowe! Bez problemu można je, więc dobrać do barwy zlewozmywaka, chociaż są także zwolennicy kontrastów. Jaką zatem baterię kupić? Na pewno po pierwsze tę, która obniży nasze rachunki za wodę, a dopiero potem taką, która  „wpadnie nam w oko”.

Nowoczesne baterie kuchenne: Najważniejszy element

Na pewno wiele osób pamięta jeszcze cieknące krany. Najpierw „winne były” uszczelki, potem trzeba było wymienić głowicę (kiedyś były one mosiężne). Nowa generacja głowic, także  marki Teka, to spiekane dyski ceramiczne o wysokiej odporności, które nie mają nic wspólnego z głowicami sprzed lat. Dyski mają porowatą powierzchnię, która dłużej utrzymuje smarowanie, ułatwiając równomierne, łagodne ruchy mieszaczem i tym samym przedłuża żywotność baterii.

Sprawdź też: jak urządzić rodzinną i nowoczesną kuchnię >>>

Nowoczesne głowice w bateriach Teka posiadają także ograniczniki temperatury oraz przepływu wody dzięki czemu możemy dostosować każdą baterię do indywidualnych potrzeb domowników.

Typy baterii kuchennych

Obecnie najczęściej są stosowane baterie stojące, ściennych używa się znacznie rzadziej.  Oczywiście bez względu na typ, trzeba je dokupić osobno, czyli niezależnie od zlewozmywaka. W dostępnych w sprzedaży bateriach można się spotkać z:

- aeratorem (napowietrzacz wody, zwany też perlatorem),

- obracaną wylewką (nawet o 360°)

- wyciąganą wylewką ( są w niektórych modelach) – z wężem, co niezwykle ułatwia zarówno napełnianie naczyń, jak również opłukiwanie komór zlewozmywaka, zwłaszcza gdy ma ich więcej niż jedną.

- elastyczną wylewką – przeważnie zabezpieczona chromowaną sprężyną, ma jeszcze większy zasięg niż wyciągana i wygląda profesjonalnie

Ekspert firmy Teka radzi:

Jeśli lubisz zmywać przy oknie

Nie jest to żadna fanaberia, bo wiele kuchni brytyjskich ma właśnie zlewozmywak usytuowany pod oknem. A skoro tak, doskonale sprawdzi się do niego bateria podokienna AUK 983 marki Teka. Ma wysoką wylewkę, którą można nie tylko wyciągać, ale także wysunąć oraz schować. Dzięki temu rozwiązaniu nadaje się bez  problemu do zainstalowania pod każdym oknem. Warto wiedzieć, że skoro mieszacz stanowi oddzielną część baterii, do jego montażu  trzeba  wyciąć dodatkowy otwór (obok standardowego otworu na baterię lub przy przedniej krawędzi zmywaka). Przy pełnym wysuwie bateria osiąga wysokość 289 mm, natomiast po schowaniu 75 mm. Jeżeli ten model nadal będzie za wysoki to w ofercie jest także FO 985 o wysokości zaledwie  20 mm po schowaniu!

Detale oszczędzające wydatki i chroniące przed osadem

Producenci dbają o to, by ich baterie spełniały, zwłaszcza ten pierwszy wymóg, stosując w bateriach różne elementy temu sprzyjające (mają je także baterie kuchenne Teka). Należą do nich m.in.:- aerator (wspomniany wcześniej) – wpływa na oszczędzanie wody poprzez jej lepsze napowietrzenie, dzięki czemu, np. do umycia naczynia wystarczy mniejszy strumień, perlatory Teka pozwlają zredukować pobór wody z 12 do 5 l/min- system anti-scale – zapobiega osadzaniu się kamienia na wylewce i pozwala dłużej cieszyć się niezakłóconą pracą baterii- ogranicznik strumienia wody – wbudowany w głowicę umożliwia indywidualną regulację siły strumienia wody- ogranicznik temperatury – wbudowany w głowicę baterii pierścień regulacji temperatury pozwala zmniejszyć energię zużywaną do podgrzania wody.

Baterie zlewozmywakowe: jeszcze o oszczędnościach

Jeśli woda z kranu jest czysta i smaczna, to, po co kupować tzw. mineralną? Skoro zatem pijemy wodę niegazowaną, wystarczy jeden wydatek – na system filtrujący OS 200 marki Teka, który pozwala delektować się wodą wolną od zanieczyszczeń, gdyż poprawia jej smak oraz zapach. Wkłady filtrujące, w tym przypadku, są dostępne w sklepach z urządzeniami sanitarnymi marki, zaś sam filtr jest łatwy do wymiany, a poza tym zajmuje bardzo mało miejsca pod zlewozmywakiem.

Baterie Teka: to jest modne i wygodne!

Te właśnie udogodnienia znajdziemy w bateriach marki Teka:- opuszczana wyciągana wylewka,- elastyczna sprężyna zabezpieczająca,- wyciągana wylewka, - wąż odporny na uszkodzenia,- bateria podokienna- zabezpieczenia przed odciskami palcówDesign - coraz częściej się nim kierujemy, wybierając wszelkiego rodzaju urządzenia domowe. Jest to tym bardziej istotne, gdy kuchnia jest otwarta na salon. W takiej sytuacji warto postawić na kolor. Teka oferuje gamę baterii kuchennych, które pasują do różnych typów wystroju wnętrza. Modele mogą być nowoczesne w wykończeniu matowym lub metalicznym o prostych liniach albo o klasycznym wzornictwie w żywych kolorach. Godne uwagi są, zwłaszcza  niektóre linie. I tak, np. baterie kuchenne Teka  Inca Fashion Colors są utrzymane w oryginalnych barwach, takich jak, np.: fuksja, pomarańcz, limonka czy szarość. Charakteryzują się klasycznym, półokrągłym kształtem i eleganckim wykończeniem. Baterie z linii Teka Icon Moonlight są natomiast pokryte specjalną powłoką fotoluminescencyjną, która ładuje się energią świetlną i sprawia, że bateria świeci w ciemności aż do 12 godzin. Ich powierzchnię zabezpieczono przed śladami palców. Baterie kuchenne ICON są dostępne w trzech żywych kolorach: niebieskim, czerwonym i zielonym.

Co jest czym? Minileksykon baterii kuchennych Teka

 • głowice ceramiczne z systemem anti-scalding – mają pierścień regulacji temperatury, za pomocą którego można kontrolować dopływ ciepłej i zimnej wody,
 • ogranicznik przepływu w głowicach –  umożliwia regulację siły strumienia wody
 • bez względu na temperaturę, pozwala to na znaczne oszczędności wody,
 • spiekane dyski ceramiczne – mają je wszystkie głowice, przedłużają żywotność baterii,
 • system anti-scale – chroni przed osadem wapiennym,
 • system anti-scalding – chroni przed poparzeniem i pozwala kontrolować temperaturę.