Kuchnia z półwyspem w małym mieszkaniu. Ładnie i wygodnie!

2021-08-26 9:16

Kuchnia z półwyspem jest rozwiązaniem wygodnym i lubianym w polskich mieszkaniach. Półwysep, początkowo nazywany barkiem kuchennym,  jednocześnie łączy i dzieli optycznie wspólną przestrzeń kuchni z salonem. Zajmuje mniej miejsca niż wyspa kuchenna, czasem zastępuje stół, dlatego często pojawia się w aranżacjach małych mieszkań i aneksach kuchennych.

Spis treści

  1. Półwysep kuchenny - początki
  2. Kuchnia z półwyspem w małym mieszkaniu
  3. Funkcjonalna kuchnia z półwyspem – dodatkowy ciąg roboczy
  4. Kuchnia z półwyspem czy ze stołem?
  5. Półwysep kuchenny – jaka wielkość i wymiary
  6. Jak urządzić kuchnię z salonem? Zobacz inspiracje z prawdziwych mieszkań:

Półwysep kuchenny - początki

Półwysep kuchenny w podstawowej wersji składał się z blatu, mocowanego z jednej – krótszej - strony do ściany i nogi podtrzymującej – stąd pewnie nazwa barek kuchenny. Czasem zamiast na nodze montowano blat na  dekoracyjnej ażurowej konstrukcji (np. podstawie maszyny do szycia). Z czasem podstawa zaczęła ewoluować i pod blatem pojawiły się szafki i półki, a barek przekształcił się w półwysep.

Od strony kuchni, szafki pełnią rolę użytkową – jest w nich miejsce do przechowywania produktów spożywczych i zastawy. Od strony salonu półwysep kuchenny może być wyposażony w szafki, półki na książki kucharskie, dekoracje lub elementy zastawy, lub zakończony gładkim frontem.

Kuchnia z półwyspem w małym mieszkaniu

Kuchnia z półwyspem jest rozwiązaniem stworzonym do kawalerek i małych mieszkań. Tam, gdzie zależy nam na powiększeniu przestrzeni, ale i wyraźnym, optycznym podziale na funkcje. Łącząc kuchnię z salonem zyskujemy większe wnętrze, ale zależy nam, by odpoczywając w salonie nie przebywać jednocześnie w kuchni.

Półwysep kuchenny świetnie sprawdza się w tej podwójnej roli! Ale pamiętajmy też, że barek kuchenny jest meblem funkcjonalnym: czasem jest dodatkowym ciągiem kuchennym, czasem zastępuje stół. To już zależy od wielkości mieszkania i naszego stylu życia.

kuchnia z półwyspem
Autor: Marcin Czechowicz

Funkcjonalna kuchnia z półwyspem – dodatkowy ciąg roboczy

Aranżując kuchnię z półwyspem połączoną z salonem powinniśmy zorientować się, w którym miejscu przebiegają instalacje wodno–kanalizacyjna i wentylacyjna. Jeśli znajdują się w ścianie pomiędzy kuchnią i salonem, którą wyburzamy możemy w półwyspie umieścić płytę do gotowania z wyciągiem lub zlew.

Półwysep kuchenny jest w takim układzie dodatkowym ciągiem kuchennym z płytą do gotowania i zlewem z dodatkowym blatem roboczym. W ten sposób łatwiej w małej kuchni zaprojektować prawidłowy trójkąt roboczy – niemożliwy w kuchni jednorzędowej. Półwysep organizuje kuchnię w kształcie litery „U” lub w układzie równoległym (dwurzędową).

Sonda
Kuchenna wyspa - czy to dobry pomysł?

Kuchnia z półwyspem czy ze stołem?

To zależy od wielkości wnętrza. Czasem jest miejsce i na półwysep i na stół. W małym mieszkaniu musimy jednak wybrać.  Pomoże nam w tym określenie co jest bardziej potrzebne i jaki styl życia wiedziemy. Czy codziennie gotujemy i jemy w domu wspólne posiłki? Czy mieszkają z nami małe dzieci? Czy często przyjmujemy gości? A może w domu wypijamy tylko poranną kawę i od czasu do czasu przygotowujemy nieskomplikowane dania?

Jeśli na pierwsze trzy pytania odpowiedź brzmi „tak” wybierzmy tradycyjny stół lub funkcjonalny półwysep zintegrowany ze stołem. Jeśli natomiast w małym mieszkaniu posilamy się sporadycznie zafundujmy sobie lekki barek kuchenny.

Półwysep kuchenny – jaka wielkość i wymiary

Wielkość półwyspu uzależniona jest od wielkości wnętrza i od przeznaczenia mebla. Im większa przestrzeń tym półwysep może być szerszy i dłuższy oraz pełnić więcej funkcji od niewielkiego miejsca do jedzenia zastępującego stół do regularnego ciągu kuchennego z miejscem do gotowania, przechowywania i jedzenia. W pierwszym przypadku barek kuchenny może mieć szerokość 60 cm, wys. 90 – 110 cm, z pustą przestrzenią pod blatem. 

Jeśli półwysep ma pełnić funkcje ciągu kuchennego z blatem roboczym, miejscem do gotowania i przechowywania, wówczas wysokość powinna wynosić 90-92 cm (tak jak szafek kuchennych), szerokość 90 - 120 cm. Odstęp półwyspu od równoległych szafek powinien wynosić 120 cm, przejście pomiędzy nim i ścianą 90-110 cm.

Jeśli na półwyspie jest płyta do gotowania należy zainstalować sufitowy lub chowany w blacie wyciąg kuchenny, proporcjonalnej  do kubatury wnętrza mocy i maksymalnie cichy.

Jak urządzić kuchnię z salonem? Zobacz inspiracje z prawdziwych mieszkań:

Wyspa kuchenna – rodzaje, przeznaczenie i usytuowanie
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE