Kuchnia z półwyspem w małym mieszkaniu. Ładnie i wygodnie!

2017-08-25 12:28

Kuchnia z półwyspem jest rozwiązaniem wygodnym i lubianym w polskich mieszkaniach. Półwysep, początkowo nazywany barkiem kuchennym,  jednocześnie łączy i dzieli optycznie wspólną przestrzeń kuchni z salonem. Zajmuje mniej miejsca niż wyspa kuchenna, czasem zastępuje stół, dlatego często pojawia się w aranżacjach małych mieszkań i aneksach kuchennych.

Półwysep kuchenny w podstawowej wersji składał się z blatu, mocowanego z jednej – krótszej - strony do ściany i nogi podtrzymującej – stąd pewnie nazwa barek kuchenny. Czasem zamiast na nodze montowano blat na  dekoracyjnej ażurowej konstrukcji (np. podstawie maszyny do szycia). Z czasem podstawa zaczęła ewoluować i pod blatem pojawiły się szafki i półki, a barek przekształcił się w półwysep. Od strony kuchni, szafki pełnią rolę użytkową – jest w nich miejsce do przechowywania produktów spożywczych i zastawy. Od strony salonu półwysep kuchenny może być wyposażony w szafki, półki na książki kucharskie, dekoracje lub elementy zastawy lub zakończony gładkim frontem.

Kuchnia z półwyspem w małym mieszkaniu

Kuchnia z półwyspem jest rozwiązaniem stworzonym do kawalerek i małych mieszkań. Tam, gdzie zależy nam na powiększeniu przestrzeni, ale i wyraźnym, optycznym podziale na funkcje. Łącząc kuchnię z salonem zyskujemy większe wnętrze, ale zależy  nam by odpoczywając w salonie nie przebywać jednocześnie w kuchni. Półwysep kuchenny świetnie sprawdza się w tej podwójnej roli! Ale pamiętajmy też, że barek kuchenny jest meblem funkcjonalnym: czasem jest dodatkowym ciągiem kuchennym, czasem  zastępuje stół. To już zależy od wielkości mieszkania i naszego stylu życia.

Czytaj też: Wnętrze dla pary. Kuchnia z półwyspem


Kuchnia z półwyspem
Autor: Mariusz Bykowski

Funkcjonalna kuchnia z półwyspem – dodatkowy ciąg roboczy

Aranżując kuchnię z półwyspem  połączoną z salonem powinniśmy zorientować się w którym miejscu przebiegają instalacje wodno – kanalizacyjna i wentylacyjna. Jeśli znajdują się w ścianie pomiędzy kuchnią i salonem, którą wyburzamy możemy w półwyspie umieścić płytę do gotowania z wyciągiem lub zlew. Półwysep kuchenny jest w takim układzie dodatkowym ciągiem kuchennym z płytą do gotowania i zlewem z dodatkowym blatem roboczym. W ten sposób łatwiej w małej kuchni zaprojektować prawidłowy trójkąt roboczy – niemożliwy w kuchni jednorzędowej. Półwysep organizuje kuchnię w kształcie litery „U” lub w układzie równoległym (dwurzędową).

Czytaj też: Nowoczesny salon z kuchnią w stylu skandynawskim

kuchnia z półwyspem
Autor: Marcin Czechowicz

Kuchnia z półwyspem czy ze stołem?

To zależy od wielkości wnętrza. Czasem jest miejsce i na półwysep i na stół. W małym mieszkaniu musimy jednak wybrać.  Pomoże nam w tym określenie co jest bardziej potrzebne i jaki styl życia wiedziemy. Czy codziennie gotujemy i jemy w domu wspólne posiłki? Czy mieszkają z nami małe dzieci? Czy często przyjmujemy gości? A może w domu wypijamy tylko poranną kawę i od czasu do czasu przygotowujemy nieskomplikowane dania? Jeśli na pierwsze trzy pytania odpowiedź brzmi „tak” wybierzmy tradycyjny stół lub funkcjonalny półwysep zintegrowany ze stołem. Jeśli natomiast w małym mieszkaniu posilamy się sporadycznie zafundujmy sobie lekki barek kuchenny.

Kuchnia z półwyspem
Autor: Mariusz Bykowski

Półwysep kuchenny – jaka wielkość i wymiary

Wielkość półwyspu uzależniona jest od wielkości wnętrza i od przeznaczenia mebla. Im większa przestrzeń tym półwysep może być szerszy i dłuższy oraz pełnić więcej funkcji od niewielkiego miejsca do jedzenia zastępującego stół do regularnego ciągu kuchennego z miejscem do gotowania, przechowywania i jedzenia. W pierwszym przypadku barek kuchenny może mieć szerokość 60 cm, wys. 90 – 110 cm, z pustą przestrzenią pod blatem.  Jeśli półwysep ma [pełnić funkcje ciągu kuchennego z blatem roboczym, miejscem do gotowania i przechowywania, wówczas wysokość powinna wynos 90-92 cm (tak jak szafek kuchennych), szerokość 90 - 120 cm. Odstęp półwyspu od równoległych szafek powinien wynosić 120 cm, przejście pomiędzy nim i ścianą 90-110 cm. Jeśli na półwyspie jest płyta do gotowania należy zainstalować sufitowy lub chowany w blacie wyciąg kuchenny, proporcjonalnej  do kubatury wnętrza mocy i jak najbardziej cichy.