Gdy glazurnik zobaczył płytki kuchenne, które wybrała Ania, złapał się za głowę. Ale było warto

2022-09-29 10:34

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Gdy Ania zobaczyła próbnik z nowymi płytkami w formie arabesek, nie chciała myśleć o żadnych innych. – Te i tylko te! – zawołała. Projektantki zmodyfikowały projekt kuchni. Jedynie glazurnik mógł mieć niewyraźną minę po rozpakowaniu kartonu z mozaiką. – Pewnie nastawił się na większe kafle, łatwiejsze w układaniu. Ale nie marudził. Podjął wyzwanie i zdał egzamin na szóstkę – dodają architektki.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski ANNA I DOMINIK Rodzice 2-miesięcznego Aleksandra (na zdjęciu jeszcze w brzuszku mamy). Zawodowo związani z branżami IT i farmaceutyczną. Miłośnicy podróży i swojego pupila – psa Watsona rasy welsh corgi pembroke. W wolnym czasie Ania ćwiczy jogę, a jej mąż uprawia sporty na świeżym powietrzu. W ich domu królują dania kuchni włoskiej, tajskiej i polskiej. Specjalnością Dominika jest też placek po węgiersku.

Ania i Dominik od początku dobrze wiedzieli, czego chcą. – Poprosili o umieszczenie piekarnika na wysokości, zaplanowanie sporo miejsca do przechowywania, długi blat oraz optyczne połączenie kuchni z salonem – opowiadają Małgorzata Liebhart i Ada Skwira z WZ Studio.

– Liczył się też czas – dodają właściciele. – Postanowiliśmy wykończyć mieszkanie z wyprzedzeniem, ponieważ dowiedzieliśmy się, że wkrótce zostaniemy rodzicami. Musieliśmy dopiąć wszystko na ostatni guzik, by nie stresować się tym przed porodem. Projektantki zaproponowały parze kuchnię na planie litery L, klasyczne jasne fronty, ciemny blat i wzorzyste płytki na podłodze.

By piekarnik mógł się znaleźć powyżej linii blatu, należało przerobić instalację elektryczną. Nową lokalizację otrzymał również zlewozmywak (deweloper przewidział go w narożniku, co okazało się niekorzystne w obecnym ustawieniu mebli). Prace przebiegały nad wyraz sprawnie i według planu. Jedyną niespodzianką dla wykonawcy była zmiana płytek ściennych z tradycyjnych prostokątnych na mozaikę Shield Raw Decor.

– Uparłam się na nią, bo jest elegancka, niepospolita, po prostu piękna! – tłumaczy Ania. Jej kolor współgra z odcieniem szafek. – Dzięki temu osiągnęliśmy harmonijny efekt – twierdzi Małgorzata. Stylowy charakter zabudowy podkreślają fronty z ramiakami oraz gzymsy. Na uwagę zasługuje też mała wnęka za piekarnikiem. Idealna na ukrycie małych AGD.

PO OKRĘGU

Rozkładany stół zrobił na zamówienie stolarz z Krosna. – Jest okrągły, więc łatwiej się go omija w drodze do kuchni, salonu, na balkon – mówi Ania.

Kuchnia z jadalnią
Autor: Mariusz Bykowski Krzesła, pled, taca – BM Housing; poduszki – H&M Home
Między szafkami a sufitem
 Małgorzata Liebhart, Ada Skwira, WZ Studio, wzstudio.pl
Małgorzata Liebhart, Ada Skwira, WZ Studio, wzstudio.pl

Aby meble kuchenne nabrały jeszcze więcej elegancji, postanowiłyśmy zwieńczyć je gzymsami. Pod sufitem zaplanowałyśmy zabudowę z gips-kartonu, do której następnie przymocowano dekoracyjną listwę marki NMC. Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, zdecydowałyśmy się na listwy ze styropianu (są 5–7 razy tańsze od poliuretanowych, ale przy tym mniej trwałe). Uznałyśmy, że w zupełności wystarczą przy suficie, w miejscu nienarażonym na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkową ochronę zagwarantowało im pomalowanie farbą (bez rozpuszczalników mogących naruszyć powłokę listew). Na ściany polecamy jednak sztukaterię z pianki poliuretanowej, drewna lub gipsu.

CERAMIKA, SZKŁO I DREWNO

Ręcznie wykonane miski, talerze i patera (na stronie obok) pochodzą z pracowni ceramicznej M2K. Nieregularne wybarwienia kamionki pasują do plamek blatu imitującego kamień.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Wazon – BM Housing; gałązka eukaliptusa – Lab 07; deski do krojenia – H&M Home

DOTKNIJ KOLANEM

– Stolarz namówił nas na system elektrycznego otwierania szafki pod zlewozmywakiem. Wystarczy delikatnie docisnąć drzwiczki kolanem, by wyjechał z nimi kosz na śmieci. Jestem absolutną fanką tego rozwiązania. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy mam brudne ręce albo tulę małego Aleksandra – opowiada młoda mama.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Czarny pojemnik – H&M Home; łyżki z drewna – dutchhouse.pl

PROSTE JAK LED

Przez całą długość kuchni „biegnie” ledowy pasek. Stolarz zaplanował go w specjalnym wgłębieniu pod spodem szafek wiszących. Oświetlenie ma neutralną barwę i dotykowy włącznik przy okapie.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Deski do krojenia – dutchhouse.pl; tace, świeca – H&M Home; ściereczka – NAP
Plan kuchni
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE