Trendy kuchenne 2019. Jak się zmienia kuchnia?

 Trendy kuchenne 2019. Jak się zmienia kuchnia?

Lodówka Family HubTM z dużym ekranem dotykowym

Fot. mat. pras. Samsung

Kuchnia staje się centrum życia rodzinnego, zwłaszcza że w nowych mieszkaniach często łączy się ją z salonem. Nic zatem dziwnego, że zmiany w trendach najłatwiej zaobserwować właśnie w tym pomieszczeniu. Dotyczą one nie tylko zabudowy, sprzętów i akcesoriów, lecz także nawyków żywieniowych, filozofii życia codziennego czy kulinarnych inspiracji. Przyglądamy się temu, co przyniesie obecny, 2019 rok.

Współczesne kuchnie dynamicznie się zmieniają i przypominają swoiste laboratoria gotowania. Nie znaczy to jednak, że wieje w nich naukowym chłodem – są bowiem przytulne, pomysłowo zaaranżowane, a także mocno inspirowane tradycją. 2019 rok z pewnością przyniesie trochę zmian w jadłospisie Polaków. Opowiadała o nich np. Magdalena Tomaszewska-Bolałek, kierownik Food Studies na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS, podczas pierwszych urodzin przestrzeni kulinarnej Cook Story by Samsung. Nowe tendencje ściśle wiążą się z samymi projektami kuchni, a przede wszystkim z różnymi elementami wyposażenia. Poniżej wybrane trendy, które bujnie będą się rozwijać w 2019 roku.

Inteligentne gotowanie i zarządzanie kuchnią

Internet rzeczy prężnie wchodzi do naszych domów, nie omijając oczywiście kuchni. Inteligentne lodówki, takie jak Family HubTM, pomagają w doborze odpowiednich składników zależnie od rodzaju dania. Na wbudowanym dotykowym ekranie czy wyświetlaczu naszego smartfona prezentują także informacje o produktach i terminie ich przydatności. Warto też pamiętać, że coraz więcej sprzętów kuchennych ma wbudowane moduły Wi-Fi, a więc umożliwiają komunikację z internetem. Dzięki temu w piekarniku czy nawet okapie kuchennym możemy znaleźć gotowe przepisy. Inteligentne urządzenia na bieżąco również czuwają nad przyrządzanymi daniami – w zamian zyskujemy cenny czas dla siebie.

Szybsze przygotowywanie dań

Innowacyjne sprzęty kuchenne pozwalają na przygotowywanie smaczniejszych i zdrowszych potraw znacznie szybciej, a przede wszystkim łatwiej. W 2019 roku coraz więcej osób zda sobie z tego sprawę. Na przykład piekarnik Dual Cook FlexTM marki Samsung pozwala piec dwie potrawy jednocześnie w odmiennych trybach i temperaturach. Większym zainteresowaniem będą się cieszyć również szybkowary.

..  Pakowanie próżniowe żywności w domu – co warto wiedzieć? >>>

Zero waste, czyli marnować mniej

Coraz częściej wykorzystywać będziemy wszystkie dostępne składniki znajdujące się w lodówce, gotując w bardziej kreatywny sposób. Rośnie świadomość w zakresie racjonalnego kupowania, przechowywania i wykorzystywania produktów spożywczych. Coraz powszechniejsze staną się też ekologiczne opakowania na produkty, takie jak stworzona przez Polkę organiczna ,,folia” z grzybka herbacianego o nazwie SCOBY. Zawinięta w nią żywności zachowa świeżość nawet przez pół roku. Powoli też będziemy się rozstawać z plastikowymi akcesoriami jednorazowego użytku – torebkami, słomkami czy sztućcami. Duża w tym rola nowych regulacji unijnych, które zresztą wymuszają na nas zmiany nawyków na rzecz tych przyjaźniejszych dla środowiska.

Food science – nauka w kuchni

Nauka w kuchni jest obecna nieustannie. To dzięki kreatywnym pomysłom, badaniom i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym AGD stają się coraz wygodniejsze w użyciu, a także mają mnóstwo nowatorskich funkcji. Ale nauka to też same produkty żywnościowe. Obecnie zwracamy uwagę nie tylko na smak i walory odżywcze posiłków, ale także na sposób ich podania. Dzięki możliwości eksperymentowania z kolorami czy teksturami potraw możemy uzyskać efektownie wyglądające dania. Wykorzystując naturalne środki, można np. otrzymać żywność, która przy odpowiednim świetle… fosforyzuje!

Comfort food – jedzenie dla przyjemności

Jedzenie ma być źródłem przyjemności! Wiedzą to doskonale chociażby narody z południa Europy. Aspekt przyjemności został zauważony także przez Polaków. Liczy się bowiem nie tylko smak potrawy, lecz także radość z jej przygotowywania oraz celebracja posiłków w gronie przyjaciół i rodziny. W 2019 roku coraz bardziej istotne będą sposób podania jedzenia, aranżacja przestrzeni i tworzenie odpowiedniego nastroju.

Azja na talerzu

W tym roku na naszych stołach zagoszczą potrawy typowe dla Kazachstanu, Uzbekistanu czy Tadżykistanu, oparte na aromatycznych potrawach mięsnych, produktach mącznych oraz nabiale. Ci, którzy nie unikają tego typu składników, zajadać się więc będą dobrze przyprawionymi pierożkami, makaronami czy tradycyjnym dla tych regionów pieczywem, jak choćby noni, baursakczy i patyr. W 2019 roku popularność zyska także pikantna kuchnia syczuańska, której najbardziej znanymi potrawami są kurczak kung-pao, zupa ostro-kwaśna czy podwójnie gotowana wieprzowina. Do naszego menu wejdzie także japoński kotlet katasu czy chiński bing, będący czymś pomiędzy chlebem a naleśnikiem. Coraz chętniej będziemy przygotowywać również potrawy kuchni perskiej czy tajwańskiej.

..  Tani remont kuchni – poznaj 10 sposobów >>>

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: mat. pras. Samsung

POLECANE ARTYKUŁY