Funkcjonalna kuchnia w układzie równoległym

Kuchnia o układzie równoległym ze względu na dostępną dużą powierzchnię do przygotowywania posiłków jest najcześciej wybierana przez profesjonalnych kucharzy. Jednak o ile nie ma watpliwości co do jej funkcjonalności, to jak urządzić kuchnię o układzie równoległym by była ładna i nie wyglądała monotonnie? 

Kuchnia w układzie równoległym
Kuchnia w układzie równoległym
Kuchnia w układzie równoległym
Kuchnia w układzie równoległym
Kuchnia w układzie równoległym

Wąska kuchnia, tak jak mała, jest przestrzenią trudną do urządzania. Niełatwo rozmieścić w niej podstawowe funkcje, tak by nie była nijaka i monotonna. Podczas  projektowania wąskiej kuchni, w układzie równoległym, warto skorzystać z zasad ergonomii – pomagających w optymalnym zagospodarowania przestrzeni kuchennej.

Co oznacza kuchnia w układzie równoległym?

Aranżacja kuchni w zabudowie równoległej polega na umieszczeniu dwóch rzędów szafek wzdłuż dłuższych ścian w pomieszczeniu zamkniętym. Ustawienie równoległe stosowane jest w pomieszczeniach długich, o szerokości - co najmniej 240 cm, czyli takiej żeby przestrzeń pomiędzy ciągami szafek wynosiła przynajmniej 120 cm. Taka odległość pomiędzy szafkami pozwala na swobodne poruszanie się i korzystanie z urządzń AGD typu: zmywarka, piekarnik czy lodówka oraz ominięcie innej pracującej przy blacie osoby. Wybierając szuflady zamiast tradycyjnych szafek w dolnych ciągach, odległość pomiędzy ich dwoma rzędami możemy zmniejszyć o ok. 10-15 cm.

Czytaj też: Niebieska kuchnia. Projekt wymykający sie trendom

 Kuchnia w układzie równoległym

Fot. Bernard Białorucki

Ergonomia w kuchni o układzie równoległym

Projektując kuchnię o układzie równoległym w wąskim pomieszczeniu pamiętajmy o zasadzie trójkąta roboczego, która sprawia, że wszystkie niezbędne produkty i urzadzenia AGD z których najczęściej korzystamy są usytuowane niedaleko siebie. Znacząco poprawia to komfort pracy i zmniejsza odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłków. Wbrew pozorom, w układzie dwurzędowym nie jest to proste do zrobienia. Pamiętajmy, że łączna odległość pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką nie powinna przekroczyć 7 metrów – odległości pomiędzy lodówką i zlewem oraz zlewem i kuchenka powinny być zawarte miedzy 120 -210 cm, a pomiędzy lodówką i kuchenką 120-270 cm. Pamiętajmy też o blatach – głównym – długości minimum 80 cm i pomocniczych (obok lodówki i kuchenki), szerokości ok. 30-40 cm. Zasada trójkąta roboczego obowiązuje również wtedy gdy wybierzemy modne ostatnio rozwiązanie polegające na zagospodarowaniu jednej ze ścian wysoką zabudową.

 Czytaj też: Dobry przepis na kuchnię

NIE PRZEGAP

 Kuchnia w układzie równoległym

Fot. Marcin Grabowiecki

Estetyka – jakie fronty wybierać do kuchni dwurzędowej?

Dwurzędowy układ zabudowy kuchni może sprawiać wrażenie monotonnego, dlatego warto pomyśleć o subtelnym zróżnicowaniu frontów szafek. Na przykład w dolnych zastosować fronty z lakierowanego w jasnym kolorze MDF-u, w górnych - ze szkła dekoracyjnego lub mlecznego, albo otwarte półki. Doda to aranżacji kuchni nieco różnorodności i lekkości. Jedno, czego warto się trzymać to jasne kolory frontów szafek i blatów – ciemne mogą spowodować mało komfortowe wrażenie przebywania w tunelu. Na estetykę kuchni dwurzędowej wpłynie także ciekawie rozwiązane oświetlenie. Oprócz niezbędnych podczas gotowania opraw podszafkowych i sufitowych, podświetlane cokoły przypodłogowe i fronty górnych szafek sprawią, że wnętrze wąskiej kuchni będzie się wydawało szersze.

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY