Urządzamy pokój dziecka: przyjazne aranżacje wnętrz dla maluchów

Pokój dziecięcy to miejsce w domu, które ulega częstym przeobrażeniom. Trudno urządzić pokój dziecka raz na całe jego życie. Każdy etap rozwoju ma bowiem swoją specyfikę, wraz z tymi zmianami zmienia się też wystrój pokoju. To kosztuje i wymaga sporo pracy. Rozwiązaniem jest tak urządzić pokój dziecka, by można go było łatwo modelować wraz ze zmianą potrzeb dziecka. Prezentujemy sprawdzone rozwiązania i pomysłowe aranżacje wnętrz dla najmłodszych.

Pokój dziecięcy
Pokój dziecka zdjęcia
Pokój dziecka zdjęcia
Pokój dziecka zdjęcia
Pokój dziecka zdjęcia

Do prawidłowego rozwoju maluchów osobny pokój nie jest konieczny na każdym etapie. Niemowlak może mieć kącik w sypialni rodziców, wraz z narastaniem samodzielności zwiększa się natomiast potrzeba odrębności przestrzeni. Urządzając pokój dziecka warto myśleć perspektywicznie. Powszechnym błędem jest kierowanie się zasadą, że skoro dziecko jest małe, można mu przydzielić najmniejszy pokój.

 

Meble młodzieżowe i dziecięce. ZDJĘCIA

 

W rzeczywistości bardzo szybko staje się on jednym z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Albo więc pokój dziecięcy powinien być duży, albo powinniśmy być przygotowani do zmian funkcji pomieszczeń i mobilne aranżacje wnętrz. Może z czasem gabinet będzie musiał przejąć funkcję pokoju dziecięcego. Elastycznie możemy podejść do urządzania pokojów dla rodzeństwa. Gdy sąsiadują one ze sobą, można na jakiś czas zrezygnować z budowania dzielącej je ściany - na dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wspólna przestrzeń może działać stymulująco. Oszczędzamy też na miejscu - przestrzeń do zabawy może być wspólna. Na każdym etapie warto także ograniczyć liczbę mebli do najważniejszych. Łatwiej nadać takiemu wnętrzu ład, a dziecku w wieku szkolnym skupić się przy odrabianiu lekcji. Łatwiej też uzupełniać wyposażenie pokoju w miarę rozwoju potrzeb dziecka i pojawiających się nowych zainteresowań. Jeśli będzie miejsce w rezerwie, będzie można wstawić biurko, a nawet pokaźny instrument muzyczny. Na każdym etapie rozwoju dziecka ważna jest też możliwość zmian w ustawieniu mebli. Przestawiając łóżeczko malucha, zmieniamy jego otoczenie i w ten sposób pobudzamy jego rozwój. Mobilność sprzętów nabiera szczególnej wagi w późniejszych okresach rozwoju: w przedszkolnym pozwala wygospodarować przestrzeń konieczną do zabawy na podłodze, w szkolnym - do organizowania wizyt rówieśników czy też rozwijania rodzących się ciągle zainteresowań. Bardzo popularne dzisiaj wbudowane meble utrudnią wygospodarowanie miejsca na podłodze na ćwiczenie układów tanecznych. Niemożliwe będzie też przesunięcie stacjonarnego biurka spod okna, aby np. rozstawić sztalugi.

Pokój dziecka: jakie kolory sprzyjają rozwojowi

Rozwój stymulują nie tylko barwy, ale też wzory na tapetach i malowane na ścianach obrazy, dlatego aranżacja wnętrza powinna być urozmaicona. Pokój dziecka w wieku niemowlęcym najlepiej urządzić w jasnych, pastelowych kolorach harmonizujących z bielą. Maluchy dużo przebywają w łóżeczku, lepiej jeśli sufit w pokoku dziecięcym nie będzie kojarzył im się z białą plamą. Przyjemniej, gdy będą tam chmurki albo postacie z bajek. Kolorystyka pokoju dziecięcego nie powinna być monochromatyczna - zróżnicujmy kolor mebli i ścian. W pokoju przedszkolaka czy ucznia możemy wkroczyć z intensywnymi kolorami, pozostańmy jednak przy spokojnych w kąciku do nauki. Nastolatek niech kolory do swojego pokoju wybierze sam - w tym okresie rozwoju jego pokój to jego odrębny świat. Nie walczmy wtedy z granatowym lub czarnym kolorem ściany.

Najlepsze meble dla dzieci

Współczesne meble dla dzieci są bardzo ładne i niestety dość drogie. Ponieważ powinny być dostosowane do wymiarów i proporcji ciała - warto kupić meble dziecięce „z przyszłością”. Po zdemontowaniu niektórych elementów można z nich korzystać przez lata. Takie funkcje ma np. komoda-przewijak, która po zdjęciu nadstawki może służyć dalej. Warto wybrać łóżeczko niemowlęce z regulacją wysokości dna i długości, wyjmowanymi szczebelkami i funkcją przebudowy na tapczanik. Do udanych duetów można też zaliczyć łóżeczko z funkcją kołyski i opcją ustawiania wysokości na trzech poziomach. Możliwość kołysania łatwo zablokować, a wyjmowane szczeble pozwolą starszemu dziecku swobodnie wychodzić z łóżeczka. Wiele mebli dziecięcych utrzymanych w klasycznym stylu ma kontynuację w dorosłych kolekcjach, dlatego łatwo dobrać do regałów, szaf czy komód biurko lub większy tapczanik. Przez lata będzie służyć biurko na regulowanych nóżkach i z możliwością ustawienia kąta pochylenia blatu w zależności od wykonywanej czynności. Biurko powinno mieć szerokość co najmniej 120 cm. Równie ważne jest zapewnienie dziecku wygodnego krzesła. To z regulacją wysokości i oparcia pozwoli na dopasowanie do wzrostu dziecka. Potrzebne są także półki nad biurkiem - początkowo można trzymać na nich przytulanki, kredki, farby, gry planszowe, z czasem wyprą je podręczniki czy słowniki i encyklopedie. Pod łóżka idealnie wpasują się płytkie pudełka na kółkach. Przez lata przydadzą się wiklinowe kufry lub kosze - są uniwersalne i można je łatwo przesuwać. Wiele radości w każdym wieku sprawi hamak - najlepiej umieścić go w najmniej używanym kącie pokoju. Niezależnie od wieku w pokoju dziecka sprawdzą się kolorowe poduszki - maluchy mogą się po nich tarzać i skakać, starszym umożliwią ciekawe aranżacje wnętrz. Miękkie siedziska wypełnione sprężystym granulatem i powłoką wykonaną z tkanin lub sztucznej skóry nie mają stelaża i dopasowują się do anatomicznych kształtów. W zależności od wielkości można na nich siedzieć, leżeć, a nawet spać, są przyjazne dzieciom zdrowym i polecane w terapii dzieci z porażeniem mózgowym.

Bezpieczny pokój dziecka

Pokój dziecka powinien być bezpieczny i przyjazny. Ściany najlepiej pomalować zmywalnymi wodorozcieńczalnymi farbami, z których nie będą się uwalniały substancje szkodliwe dla zdrowia. Tapety do pokoju dziecięcego wybierajmy gładkie i zmywalne, te z fakturą mogą zatrzymywać kurz. Jeśli na podłogę wybieramy dywan, to z krótkim włosiem lub z włókien zawierających substancje antygrzybicze i antyalergiczne. Wybierajmy wykładziny wykończone filcem lub jutą zamiast pianką z formaldehydem. W pokoju dziecka sprawdzają się bawełniane dywaniki, które łatwo uprać. Zdrowym rozwiązaniem jest podłoga o twardej powierzchni, np. linoleum, panele laminowane lub drewno wykończone lakierem wodnym, a najlepiej zaolejowane lub zawoskowane. Korek na podłodze to ciepło dla stóp małych i dużych. Wykładzina korkowa jest miękka, ciepła i dobrze wytłumia hałas. Zapewnia komfort podczas nauki chodzenia, gry w piłkę i imprez urodzinowych. Wykładzina dywanowa w pokoju dziecięcym to wygoda na lata. Miękka posadzka pozwala na wielogodzinne zabawy szkrabów. Dzieci w wieku szkolnym lubią się uczyć na podłodze, tam też często zasiadają ich goście. Panele polecane są do pokoju alergika w każdym wieku. Mniej roztoczy zarówno dla raczkującego szkraba, jak i ucznia. Wykładzina elastyczna sprawdzi się w pokoju nastolatka. Nowoczesne wzornictwo pozwala dobrać wzór posadzki zarówno do płci, jak i charakteru dziecka. Odporne na koła rowerka i zabłocone buty gimnazjalisty. Pokój dziecka musi być łatwy do sprzątnia. Nie należy stosować ciężkich zasłon, gromadzi się w nich kurz i trudno utrzymać je w czystości. Lepsze są bawełniane, które można prać w wysokiej temperaturze. Najlepszym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego są łatwe do utrzymania w czystości rolety i wertikale. Ponadto do pokoju dziecka wybierzmy meble, które nie będą się szybko brudziły i sprawnie je wyczyścimy. Drzwiczki do szaf i szuflady powinny być szczelne - inaczej kurz i roztocza będą się dostawać do środka. Wybierzmy łóżko na wysokich nogach (łatwo pod nim umyć podłogę) z podstawą, która zapewni swobodny przepływ powietrza.

Oświetlenie w pokoju dziecka

W pokoju dzieciecięcym zainstalujmy kilka źródeł światła - rozproszone przy suficie, a punktowe tam, gdzie dziecko przewijamy, pielęgnujemy i gdzie wykazuje ono aktywność. Źródło światła punktowego umieszczamy z boku, tak aby nie świeciło ono wprost w oczy. Wiele dzieci boi się ciemności - pomyślmy o lampce, która nie będzie zaburzała snu, a równocześnie delikatnie oświetli pokój. Zadbajmy o dobre oświetlenie posadzki. Ma ono szczególne znaczenie, gdy dziecko spędza większość czasu, bawiąc się lub ucząc na podłodze. Pomocne będą punkty świetlne zainstalowane tuż przy posadzce i lampy stojące z oprawami dającymi światło kierunkowe.

Ocena: 0
Tekst: Anna Wojciechowska Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY