Aby maluch czuł się w komfortowo w pokoju dziecięcym, trzeba w nim zainstalować kilka źródeł światła – zarówno punktowego, jak i rozproszonego.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym: naukowe oświecenie

W kąciku do nauki szczególnie zadbajmy o właściwe oświetlenie – w końcu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego dziecko będzie w nim spędzać coraz więcej czasu – na odrabianiu lekcji i czytaniu książek. Zainstalujmy na biurku wygodną lampkę, ale uwaga – unikajmy efektu olśnienia, który powstaje wtedy, gdy w lampce biurkowej wkręcimy zbyt mocną żarówkę (olśnienie jest   niebezpieczne dla oczu i bardzo je męczy). Optymalna odległość źródła światła od książki, nad którą siedzi dziecko, to około 40 cm. Lampka powinna jak najszerzej oświetlać pole pracy, tak aby przy wieczornej nauce uczeń jak najmniej musiał wytężać wzrok. Dobrze, by była mobilna – warto kupić lampkę na giętym uchwycie, który można dowolnie ustawiać, dostosowując do wzrostu dziecka.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym: podstawowe zasady

W pokoju ucznia powinno być kilka źródeł światła – rozproszone przy suficie, a punktowe tam, gdzie dziecko spędza najwięcej  czasu. Może to być miejsce pracy lub ulubiony fotel. Źródło światła punktowego umieszcza się z boku, tak by nie świeciło wprost w oczy. Dzieci boją się ciemności – niektóre za nic w świecie nie zostaną same, gdy w pokoju zgasną wszystkie światła. Warto więc pomyśleć o lampce, która nie będzie zaburzała snu, a jednocześnie delikatnie oświetli pokój, dając efekt półmroku. W tym  przypadku świetnie sprawdzą się LED-y. Niezmiernie ważne jest oświetlenie posadzki. Dzieci spędzają zazwyczaj mnóstwo czasu, bawiąc się lub ucząc na podłodze. Żeby była ona równomiernie oświetlona, na suficie powinno być co najmniej kilka punktów
świetlnych. Pomocne będą też punkty świetlne zainstalowane tuż przy podłodze.

Jeżeli dziecko lubi poczytać przed snem, zainstalujmy lampkę przy łóżku. Gdy nie ma miejsca na postawienie szafki nocnej z lampką – zainwestujmy w kinkiet lub do półki nad łóżkiem przypnijmy lampkę na klips. Nie montujmy w pokoju ucznia „dorosłych” lamp. Ucieszy się on na pewno, jeśli oświetlenie będzie stylistycznie dobrane do jego wieku. Na rynku jest wiele kolorowych i   pomysłowych opraw oświetleniowych, które przybierają rozmaite kształty i zaspokajają potrzeby estetyczne naszego dziecka.