Pokój gościnnego dziecka. Jak przygotować pokój dziecięcy na przyjmowanie gości?

W pewnym momencie życia dziecka ważna rolę zaczynają odgrywać koledzy i koleżanki. Wspólne spędzanie czasu z nowymi postaciami świata jest kluczowe dla jego rozwoju i socjalizacji. Istotnym elementem takiego uspołeczniania jest odwiedzanie się nawzajem w domach. Jak przygotować pokój dziecka na przyjęcie gości?

Goście u dziecka
Miejsce dla gościa w pokoju dziecka
Miejsce dla gościa w pokoju dziecka
Wygodne meble
Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń

Dziecko rozszerza swój świat

Przez pierwszych parę lat życia świat dziecka ogranicza się zazwyczaj do rodzinnego domu, rodziców, ewentualnie rodzeństwa i dalszej rodziny i znajomych. W każdym razie nie ma w nim jeszcze miejsca na „obcych”. Zmienia się to intensywnie w okresie, kiedy dziecko trafia do przedszkola.

Konfrontacja z grupą rówieśniczą to bardzo ważny moment nauki funkcjonowania w społeczeństwie. Pojawienie się kolegów to wprowadzenie zupełnie nowej jakości w życie dziecka. Pierwsze konflikty, starcia wartości i negocjacje na gruncie znacznie mniej pewnym niż ten domowy odbywają się właśnie wtedy.

Żeby stworzyć warunki do wypracowywania się pierwszych więzi koleżeńskich, warto zadbać o doświadczenie goszczenia u kogoś i przyjmowania gościa u siebie. Żeby to umożliwić, postarajmy się przewidzieć taką funkcję w pokoju dziecka.

..  Metamorfoza pokoju dziecka. 10 pomysłów na tani remont >>>

 Swobodne miejsce

Zastanówmy się, czy w pokoju dziecka nie ma zbędnych mebli i innych przedmiotów. Jeśli zwolnimy nieco miejsca, będzie łatwiej zapraszać gości.

Fot. Pixers

Jak ułatwić dziecku podejmowanie gości?

Jak się okaże, wiele z zasad, które pomagają stworzyć w pokoju warunki do podejmowania gości, to po prostu zasady dobrego urządzenia pokoju dla dziecka. Przypomnijmy je pokrótce.

  • Wolna przestrzeń pośrodku. To niby banał, ale zdarza się zapomnieć przy planowaniu, że dużo wolnej przestrzeni na środku pokoju to klucz do dobrej wspólnej zabawy. Niezależnie od tego, czy będzie to jakaś forma zabawy ruchowej, gra planszowa czy wspólna konstrukcja.

  • Łatwe sprzątanie. Jeśli chcemy, żeby przestrzeń do wspólnej zabawy była wygodna, przyda się porządek. Żeby łatwiej utrzymywać porządek, powinniśmy chcieć, żeby dziecko chciało być współodpowiedzialne za ład wokół siebie. Żeby z kolei tak było, ułatwmy mu zadanie. Klasycznym, dobrym rozwiązaniem są duże szuflady i lekkie pojemniki, dzięki którym nawet dwulatek z łatwością posprząta po sobie zabawki.

  • Dostępność zabawek. Ten punkt łączy się niejako z poprzednim. Dobry czas spędzony z koleżanką lub kolegą to też w dużej mierze czas samodzielny. Dobrze, jeśli zabawki i książki są schowane w taki sposób, że wygodnie można po nie sięgnąć i – daj Boże – odłożyć je na miejsce.

  • Podział funkcjonalny. Tak jak chętnie oddzielamy część prywatną, sypialnię od pokoju dziennego, tak i w pokoju dziecka warto toutes proportions gardées wprowadzić pewien podział funkcjonalny. W jednej części pokoju niech będzie stało łóżko i rzeczy osobiste. Zabawki zaś i przestrzeń do wspólnej zabawy – w drugiej.

 Dodatkowe miejsce

Wspólna zabawa z gościem odbywa się nie tylko na podłodze. Zadbajmy o dodatkowe krzesło przy odpowiednio długim biurku, żeby umożliwić także wspólną twórczą pracę.

Fot. materiał prasowy kidsdepot.nl

Miejsce i sprzęty dla gościa dziecka

Wśród bardziej szczegółowych rozwiązań, które zaspokajają potrzeby związane z obecnością gościa, warto wymienić dodatkowe miejsca do siedzenia. Świetnie sprawdzą się tutaj pufy i inne podłogowe poduchy.

Jeśli gość wpada na wizytę z nocowaniem – co, jak wiele spośród nas pamięta, jest przeżyciem wyjątkowo ekscytującym – można chcieć zadbać o dodatkowe miejsce do spania. Jest to jednak opcja sensowna wyłącznie w przypadku, gdy takie wizyty odbywają się bardzo często. W innym wypadku wystarczą rozwiązania prowizoryczne, a jeśli dzieci są małe, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spały w jednym łóżku.

Ocena: 0
Tekst: MŻ Zdjęcia: YakobchukOlena/GettyImages

POLECANE ARTYKUŁY