Pokój nastolatka od podstaw: przewodnik po aranżacji pokoju młodzieżowego

Pokój nastolatka to wielofunkcyjne wnętrze, które najczęściej służy młodemu człowiekowi przez kilka lat. Aranżacja pokoju młodzieżowego jest etapem przechodnim pomiędzy czasem, kiedy we wnętrzu królowały kolorowe meble i pluszowe zabawki, a wnętrzem, które będzie swego rodzaju gabinetem, pokojem pracy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas aranżacji pokoju nastolatka. W jaki sposób wyznaczyć poszczególne strefy, jakie kolory i materiały wybrać do wykończenia pokoju młodzieżowego.

pokój dla dziecka biurko
ściany w pokoju młodzieżowym magentyczna tapeta
Biurko w pokoju nastolatki z dodatkami dekoracyjnymi
Biurko w małym salonie
Pokój młodzieżowy

Aranżację pokoju nastolatka warto przedyskutować z samym zainteresowanym. Młody człowiek powinien brać udział w kreacji wnętrza, które będzie służyło mu przez najbliższe lata. Kiedy już młody lokator nakieruje nas na styl wnętrza, w którym będzie czuł się dobrze, warto przeanalizować aranżację poszczególnych stref w pokoju młodzieżowym. Musi znaleźć się w nim strefa do odpoczynku, miejsce do nauki, strefa do przechowywania, a także część do odpoczynku i rozrywki. Zanim zabierzemy się jednak za meblowanie pokoju młodzieżowego, musimy zadbać o ściany, okna i podłogę. W jaki sposób?

Pokój nastolatka: ściany, okna, podłogi – co warto wiedzieć?

Okres przejściowy pomiędzy czasem dziecięcym, a dorosłością to czas, kiedy musimy zrezygnować z tapety w misie i motylki. Młody człowiek powinien sam zdecydować, w jakim otoczeniu poczuje się najlepiej. Naszym zadaniem jest doradzić lub odradzić pewne rozwiązania, znając oddziaływanie barw na psychikę, a także tzw. wystawę pokoju, czyli czy jest południowy, wschodni, czy północny. W pokoju nastolatka doskonale sprawdzają się kolory jasne, delikatne, a to dlatego, że łatwo do nich dobrać dodatki i detale, które młodzież często zamienia. Dobrym pomysłem jest także pomalowanie jednej ze ścian lub tylko fragmentu farbą kredowo-magnetyczną. Alternatywą dla tej farby są tablice – korkowa lub magnetyczna. Jeśli chcemy nadać pokojowi nastolatka mocniejszego charaktery, świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do jasnego wnętrza barwnej fototapety, np. odzwierciedlającej pasje młodego człowieka.

Podłoga w pokoju młodzieżowym – najczęściej wybieramy taką, jaka jest wyłożona w innych pokojach. To gwarantuje zachowanie spójności całej aranżacji mieszkania. Jednakże, jeśli posadzka nie jest pokryta wykładziną dywanową, warto położyć koło łóżka niewielki dywanik. To z kolei ociepli wizualnie wnętrze pokoju młodzieżowego i nada mu nieco bardziej domowy charakter. Warto pamiętać, że posadzka w pokoju nastolatka nie powinna być zbyt śliska, a jednocześnie taka, by bez problemu poruszało się po niej krzesło na kółkach.

Sprawdź też: Pokój dla ucznia: od czego zacząć, o czym pamiętać?

W przypadku dekoracji okien w pokoju nastolatka, sprawa wydaje się banalnie prosta. W tym wnętrzu zdecydowanie powinniśmy unikać ciężkich zasłon i firan sięgających podłogi. W pokoju nastolatka zdecydowanie lepiej sprawdzają się kolorowe rolety oraz żaluzje. Takie rozwiązanie oprócz zalet wizualnych, okazuje się także niezwykle praktyczne. W pokoju nastolatka parapet bardzo często jest miejscem, na którym młody człowiek może eksponować swoje kolekcje. Coraz częściej staje się on przedłużeniem strefy pracy.

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

 

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

 

Zobacz projekty >>

Wyposażenie pokoju nastolatka: meble młodzieżowe

Kolejnym etapem będzie wyposażenie pokoju nastolatka. Meble w pokoju nastolatka powinny być przede wszystkim mocne, stabilne, a zarazem stosunkowo lekkie i bezpieczne (bez ostrych kantów) – częste przestawianie to domena młodzieży. Muszą też być łatwe w obsłudze, dotyczy to przede wszystkim kanap. Oczywiście powinny być dostosowane do wielkości pokoju, stąd konieczność dokładnego zmierzenia miejsca, w którym staną konkretne sprzęty. Dobrze jest też sprawdzić w sklepie, czy dany model np. biurka albo krzesła da się „powiększyć" (podnieść, podwyższyć, poszerzyć). Meble młodzieżowe „rosnące" razem z dzieckiem zasługują na szczególną uwagę. Podobnie zresztą jak meble modułowe – ich elementy można dokupować w razie potrzeby, np. kupujemy stosunkowo niski regał, ale gdy dziecko podrośnie dokupujemy do niego nadstawkę. Pamiętajmy, że wybór mebli do pokoju młodzieżowego ściśle wiąże się z kolejnymi strefami we wnętrzu.

  • w strefie wypoczynkowej w pokoju nastolatka musi znaleźć się łóżko lub kanapa, oraz ewentualnie niewielki fotel. Łóżko może być piętrowe, jeśli pokój dzieli dwoje dzieci lub jeśli pod spodem zamiast drugiego spania znajduje się przestrzeń, którą można zaaranżować na miejsce do pracy lub zabawy. Wielkość posłania zwykle wynosi ok. 90x200 cm. Dobrze, jeśli są do tego poduszki do oparcia pleców. Jeśli zaś jest to fotel lub kanapa, powinnyśmy wybrać te, które mają prostą konstrukcję do składania i rozkładania mebla,
  • w strefie nauki w pokoju nastolatka niezbędne jest biurko z miejscem na komputer (powinien stać wyżej, na poziomie wzroku) oraz klawiaturę (dla wygody powinna być poniżej blatu, albo specjalnie zaaranżowany blat, na którym można pisać, a także postawić laptop. Do tego oczywiście dobrze wyprofilowane krzesełko obrotowe z regulowaną wysokością (można ją dostosować do wysokości, na jakiej jest blat). Wymiary blatów do pracy (zależnie od wieku dziecka) określa się na 60-75 cm szerokości oraz 90-120 cm długości i wysokości 72-75 cm,

Sprawdź też: Jak zorganizować przestrzeń wokół biurka?

  • w strefie przechowywania w pokoju nastolatka – powinny być przede wszystkim meble na ubrania oraz przybory szkolne i podręczniki, czyli pojemna szafa, regały, półki. Ich gabaryty, zwłaszcza wysokość muszą być dostosowane do wzrostu dziecka. Przyjmuje się, że wysokość szafek w pokoju nastolatków powinna się wahać między 150-170 cm (zależnie od wzrostu), zaś półki powinny być zawieszone na wysokości 135-155 cm. W tym przypadku szafki mogą mieć zamykane drzwiczki albo szuflady,
  • w strefie hobby w pokoju nastolatka –wyposażenie tej strefy zależy oczywiście od „aktualnej" pasji młodego człowieka. I tak może być to kasta na drobne przedmioty, specjalny regał, by wyeksponować, np. modele samolotów czy aut albo dodatkowe półki na książki. Ta strefa często łączy się ze strefą przechowywania, jednak tutaj półki powinny być otwarte. Hobby to wśród starszych nastolatków również muzyka, a to wiąże się ze sprzętem grającym (wieża, miniwieża, głośniki), który potrzebuje „swojego" mebla, jak również z instrumentami (gitara, skrzypce, kyboard), na które warto wygospodarować miejsce,
  • w strefie do ćwiczeń w pokoju nastolatka mogą znaleźć się stabilnie zawieszone drabinki, a pod nimi najlepiej niewielki materac, nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i dlatego, że na nim też można ćwiczyć,
  • w strefie do samodzielnego zagospodarowania w pokoju nastolatka musi być przede wszystkim trochę przestrzeni, którą młody człowiek zaaranżuje sobie po swojemu.

Oświetlenie w pokoju nastolatka

Oświetlenie w pokoju nastolatka, w którym dużo się czyta i pisze powinno być dobrane bardzo starannie. Pamiętajmy, że nie wystarczy tutaj tylko jedno źródło światła. Przede wszystkim, zadbajmy o oświetlenie ogólne, czyli sufitowe, ułatwiające poruszanie się po wnętrzu. Druga, bardzo ważna kwestia – to lampa na biurko (najlepiej z regulowanym ramieniem), która oświetla blat i przydatna jest podczas odrabiania lekcji. Powinna ona dawać mocne światło z lewej strony (jeśli dziecko jest leworęczne) lub z prawej strony (jeśli jest praworęczne).

Sprawdź też: oświetlenie biurka, czyli jak oświetlić strefę do nauki?

Światło nie może być jednak zbyt rażące. W pokoju młodzieżowym przydaje się także niewielka lampka przy samym łóżku, a także światło dekoracyjne, np. oświetlenie LED-owe podświetlający kolekcję.

Pokój młodzieżowy, a materiały wykończeniowe

Mówiąc o materiałach wykończeniowych w pokoju nastolatka, mamy na myśli zarówno meble, podłogę, jak i tkaniny we wnętrzu. Im bardziej naturalne, tym lepiej. Drewno, MDF, bawełna, len to podstawa. Nie może być mowy o toksycznych lakierach czy klejach albo łatwopalnych tworzywach. Jeśli w pokoju nastolatka jest kanapa, dobrze jest spytać sprzedawcy czy jej tapicerka jest zmywalna.

Ocena: 5
Tekst: Magda Lewandowska Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY