Zwisające begonie to balkonowy hit! Powiem ci jak stworzyć kwitnące kaskady

2023-03-31 13:06

Wśród begonii bulwiastych na uwagę zasługują te o zwisających pędach. Posadź je na balkonie, a wszyscy będą zazdrościć takiej kwiatowej dekoracji. Podpowiem Wam, kiedy i jak sadzić zwisające begonie, jak je wyeksponować na balkonie i jak o nie dbać.

Begonia zwisająca
Autor: GettyImages Begonia zwisająca to wspaniała ozdoba balkonu

Spis treści

  1. Jak eksponować na balkonie begonie zwisające?
  2. Jakie warunki zapewnić begoniom zwisającym?
  3. Kiedy i jak sadzić bulwy begonii zwisających?
  4. Jak dbać o zwisające begonie na balkonie i tarasie?
  5. Jak zimują begonie zwisające?

Begonie bulwiaste zwisające kwitną od końca wiosny aż do późnej jesieni. To typowe balkonowe rośliny sezonowe, które nie zimują na zewnątrz - są bardzo wrażliwe na temperatury poniżej 0 st. C. Wybór tych begonii na rynku jest bardzo bogaty - poszczególne odmiany różnią się kolorem i wyglądem kwiatów oraz długością pędów.

Jak eksponować na balkonie begonie zwisające?

Zwisające begonie to doskonała dekoracja balkonów i tarasów. Ze względu na swój pokrój, najładniej prezentują się w wiszących pojemnikach - doniczkach lub koszach. Można je także uprawiać w skrzynkach balkonowych zamocowanych na balustradach. Pojemniki z begoniami można również ustawić na półkach albo kwietnikach. Ważne, by obsypane kwieciem pędy begonii mogły swobodnie zwisać.

Przeczytaj też o begonii stale kwitnącej

Jakie warunki zapewnić begoniom zwisającym?

Dla begonii bulwiastych najlepsze jest stanowisko z dużą ilością światła rozproszonego - w takich warunkach kwitnie najobficiej. Ważne jest, by nie rosły w cieniu (tutaj kwitnienie będzie słabe), ani w pełnym słońcu (poparzy rośliny). Idealną lokalizacją są balkony wychodzące na wschód lub zachód.

Zapewnijmy begoniom miejsce zaciszne i osłonięte od silnych wiatrów - to jest konieczne ze względu na kruche pędy, które przy mocnych podmuchach mogłyby ulec połamaniu. Warto też zabezpieczyć je przed opadami - najlepiej, by rosły pod zadaszeniem.Bulwy begonii sadzimy w podłoże żyzne, próchnicze i - co bardzo ważne - przepuszczalne. Jeśli kupiliśmy gotową ziemię dla roślin balkonowych, warto ją nieco rozluźnić dodatkiem piasku.

Kiedy i jak sadzić bulwy begonii zwisających?

Aby cieszyć się kwitnącymi begoniami zwisającymi już na przełomie maja i czerwca, musimy ich bulwy posadzić do doniczek najpóźniej w połowie marca. Przesunięcie tego terminu opóźni jednocześnie termin pojawienia się kwiatów.Jeśli nie mamy w domu miejsca na przechowanie donic z posadzonymi bulwami, możemy posadzić je w pojemnikach na zewnątrz, ale dopiero w drugiej dekadzie maja - zakwitną wtedy w drugiej połowie lata.

W jednej donicy o średnicy 15-20 cm sadzimy zazwyczaj jedną bulwę (jeśli bulwy są mniejsze, możemy posadzić dwie). Na dnie donicy sypiemy warstwę drenażu, np. wygodnego w użyciu keramzytu.Na drenaż nasypujemy podłoże, na nim układamy bulwy i przysypujemy podłożem zostawiając 1-2 cm od górnego brzegu donicy. Bulwy powinny być posadzone na głębokości 5-8 cm. Bardzo ważne przy sadzeniu bulw begonii jest to, by wklęsła część bulwy była skierowana ku górze.

Jak dbać o zwisające begonie na balkonie i tarasie?

Podlewanie begonii zwisających. Najważniejsze w pielęgnacji begonii jest ich systematyczne podlewanie. Pamiętajmy, że rośliny te źle znoszą suszę i gdy mają za mało wody to stają się zwiędnięte, a ich kwiaty obsychają. Z drugiej jednak strony nie można przesadzać z nawadnianiem. W żadnym wypadku nie można pozwolić na to, by podłoże w donicy było stale mokre, a woda nie może zalegać w podstawce. Taka sytuacja sprzyja chorobom grzybowym i powoduje gniecie bulw. Zwróćmy też uwagę na to, by podlewając nie moczyć liści oraz kwiatów.

Nawożenie begonii zwisających. Przez cały okres kwitnienia stosujemy co 3 tygodnie nawozy przeznaczone do kwitnących roślin balkonowych albo roślin domowych o ozdobnych kwiatach.

Jak zimują begonie zwisające?

Begonie bulwiaste nie przetrwają zimy na dworze. Zanim jeszcze pojawią się jesienne przymrozki, należy bulwy wyjąć z doniczek, oczyścić, ułożyć w ażurowych pojemnikach (najlepiej drewnianych skrzyneczkach) w mieszaninie piasku i torfu i przenieść do pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi w granicach 7-12 st. C - tam przetrzymają zimę.

Poznaj też begonie do domowej uprawy w doniczkach:

Begonie. Jak je kupować i pielęgnować.