Twoja monstera marnieje? Dodaj do niej tropikalny owoc i patrz, jak odżywa

2022-11-17 14:47

Monstera cieszy się ogromną popularnością, zarówno początkujących hodowców, jak i doświadczonych roślinomaniaków. Jest stosunkowo prosta w uprawie, ale jeśli zauważymy, że nie chce rosnąć lub opadają jej liście, warto przygotować domowy nawóz na bazie banana.

monstera
Autor: getty images

Nawóz ze skórki banana

Skórki z bananów doskonale sprawdzają się jako nawóz do roślin doniczkowych i kwitnących. Zawierają duże ilości potasu, fosforu, wapnia, azotu, magnezu i kwasu krzemowego. Takie nagromadzenie składników odżywczych pomaga ożywić roślinę, gdy tego potrzebuje.

Nawóz ze skórek banana to również doskonały środek wzmacniający i motywujący rośliny do kwitnienia. Skutecznie odstrasza też mszyce.

Możemy go stosować na rośliny doniczkowe, które potrzebują ożywienia, np. na monsterę. Potas zawarty w skórce od banana będzie mieć zbawienny wpływ na smak i jakość pomidorów, niezależnie czy hodujemy je w ogrodzie, czy na balkonie.

Jak przygotować nawóz z banana

Nawóz z banana do monstery możemy zrobić na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest przyrządzenie tzw. „kiszonki bananowej” i podlewanie nią rośliny raz na 3-4 tygodnie, w zależności od potrzeb.

Do przygotowania nawozu potrzebujemy trzech skórek po bananie. Kroimy je na mniejsze kawałki i wkładamy do zamykanego pojemnika lub słoika. Następnie zalewamy przegotowaną wodą i zamykamy. Odstawiamy w ciemne miejsce na 1-14 dni (nie dłużej).

Nawóz gotowy jest już po 24 godzinach, ale jeśli chcemy, by był mocniejszy, warto zostawić go na dłużej.

Na koniec przecedzamy nawóz przez sitko lub gazę do wysokiego zamykanego pojemnika, lub zakręcanej butelki.

Nawóz ze skórki banana możemy też przygotować w formie proszku. Wtedy skórkę kroimy na kawałki i wykładamy na blachę piekarnika (zewnętrzna strona skórki ma dotykać blachy). Suszymy, a następnie mielimy na proszek. Nawóz z proszku wsypujemy do doniczki i delikatnie mieszamy z podłożem.

W przypadku roślin ogrodowych, skórkę po bananie można też zakopać bezpośrednio w ziemi. Rozkładająca się skórka odżywi i zasili rośliny oraz sadzonki.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE