Szkodniki roślin balkonowych. Co atakuje kwiaty balkonowe? Jak się ich pozbyć?

2024-05-27 21:55

Najczęstsze szkodniki roślin balkonowych to mszyce, przędziorki, wciornastki i mączlik szklarniowy. Poznaj objawy żerowania i sposoby zwalczania szkodników roślin balkonowych.

Spis treści

  1. Szkodniki roślin balkonowych
  2. Jak skutecznie pozbyć się mszyc?
  3. Przędziorki - jak zwalczyć?
  4. Jak pozbyć się wciornastków?
  5. Co zwalcza mączlika?
  6. Domowe sposoby na szkodniki roślin doniczkowych. Najczęstsze choroby roślin

Szkodniki roślin balkonowych

Rośliny na balkonie przede wszystkim mają spełniać funkcję dekoracyjną. Chcemy, aby wyglądały pięknie jak najdłużej. Niestety, pomimo właściwej pielęgnacji i naszych usilnych starań, często tracą swój atrakcyjny wygląd pod wpływem ataków szkodników. Rośliny na balkonie często atakowane są przez szkodniki. Wyjaśniamy jakie są objawy i sposoby zwalczania najczęściej występujących szkodników roślin balkonowych.

Jak skutecznie pozbyć się mszyc?

Do najpopularniejszych szkodników roślin balkonowych należą mszyce, posiadające ssący aparat gębowy, którym wysysają sok z liści. W efekcie liście zwijają się i zasychają. Rośliny żółkną, ich wzrost zostaje zahamowany i z czasem zamierają. Mszyce są również wektorami groźnych dla roślin chorób wirusowych.

Dodatkowo na spadzi, którą wydzielają, rozwijają się infekcje grzybowe. Do najskuteczniejszych metod zwalczania mszyc należą opryski. Najlepiej  do tego zastosować mydło potasowe o zapachu czosnku lub preparaty, których substancją aktywną jest wyciąg z glonów.

Przy niewielkich ilościach, owady można usunąć ręcznie. Jeżeli nie możemy sobie poradzić z mszycą, są jeszcze odpowiednie środki chemiczne, które jednak na małych powierzchniach, jak balkon, nie są zalecane.

Przędziorki - jak zwalczyć?

Kolejnym popularnym szkodnikiem roślin balkonowych są przędziorki, nazywane również czerwonymi pajączkami. Przędziorki można spotkać na spodniej stronie liści roślin balkonowych, a na wierzchniej, w miejscu ich żerowania, pojawiają się żółtawe plamy, rozszerzające się na całą powierzchnię liści, które zasychają i opadają.

Na zaatakowanych przez te szkodniki roślinach rozkwita mało kwiatów, a wzrost rośliny zostaje zahamowany. Dobrze widocznym objawem bytowania przędziorka jest delikatna pajęczynka na roślinie. W zwalczaniu przędziorka, który najlepiej rozwija się gdy jest suche powietrze i wysokie temperatury, skuteczne jest systematyczne zraszanie roślin na balkonie. Podobnie jak przy zwalczaniu mszyc, można zastosować mydło potasowe, jak i preparat na bazie wyciągu z glonu.

Jak pozbyć się wciornastków?

Innym szkodnikiem atakującym rośliny na balkonie są wciornastki. Bytowanie wciornastków można zobaczyć na kwiatach i liściach roślin balkonowych, gdzie pojawiają się nieregularne plamy ze skorkowaciałą powierzchnią. Z czasem te szkodniki powodują obumieranie i zasychanie organów.

By się upewnić czy to rzeczywiście wciornastki, możemy potrząsnąć rośliną, z której na białą kartkę spadają ruchliwe 1-2 mm owady, o kształcie przecinka. By się pozbyć wciornastków z roślin na balkonie, należy usunąć porażone części roślin lub zastosować środki chemiczne.

Co zwalcza mączlika?

Groźnym szkodnikiem na naszym balkonie jest mączlik szklarniowy, mały uskrzydlony owad, który wysysa sok z roślin. Na liściach pojawiają się małe plamki, które powiększają się,  powodują ich zasychanie i opadanie. Do zwalczania tych szkodników roślin na balkonie można zastosować żółte tablice lepowe, mydło potasowe o zapachu czosnku, wyciąg z glonów lub środki chemiczne.

Domowe sposoby na szkodniki roślin doniczkowych. Najczęstsze choroby roślin

Mszyce na różach