Szambo ekologiczne. Co to jest, jak działa, kiedy warto je mieć?

2022-05-30 11:00

Życie w zgodzie z naturą to nie tylko obowiązek, ale coraz częściej wybór i element filozofii. Dotyczy niemal wszystkich aspektów codzienności - w tym między innymi - gospodarowania ściekami. Jednym z przyjaznych dla środowiska rozwiązań jest ekologiczne szambo. Jak działa szambo ekologiczne i kiedy warto w nie zainwestować?

Szambo ekologiczne
Autor: getty images Szambo ekologiczne to nic innego jak przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym.

Spis treści

  1. Co to jest szambo ekologiczne?
  2. Szambo ekologiczne - dla kogo?
  3. Szambo ekologiczne: jak działa?
  4. Szambo ekologiczne: rodzaje

Co to jest szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne to potoczna nazwa przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. To rozwiązanie, które pozwala ograniczyć koszty związane z wywożeniem nieczystości. Ścieki, które trafiają do szamba ekologicznego są oczyszczane, a następnie - odprowadzane do gruntu, studni czy zbiornika wodnego.

ZOBACZ TEŻ: Pompa do wody. Jakie urządzenie wybrać do poszczególnych zastosowań?

Szambo ekologiczne - dla kogo?

Szambo ekologiczne to rozwiązanie dla osób, które posiadają duże działki, na których bez przeszkód można rozprowadzić rury drenarskie o odpowiedniej długości. Aby zainstalować tego typu rozwiązanie, należy również sprawdzić stan wód gruntowych (nie powinien być zbyt wysoki) oraz upewnić się, że grunt jest dobrze przepuszczalny.

ZOBACZ TEŻ: Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak działa i ile kosztuje? Kiedy warto ją mieć?

Szambo ekologiczne: jak działa?

Oczyszczanie ścieków przebiega w dwóch etapach. Początkowo zanieczyszczenia trafiają do osadnika gnilnego. Tam odbywa się ich wstępne oczyszczanie - w warunkach beztlenowych. Kolejny etap ich oczyszczania przebiega już tlenowo poza osadnikiem.

Najtańszą formą doczyszczania ścieków jest drenaż rozsączający, który wymaga jednak dużej powierzchni, aby zapobiec negatywnemu oddziaływaniu procesów zachodzących w oczyszczalni na inne obiekty położone na terenie. Ścieki można oprowadzać do ziemi bądź wód powierzchniowych, jeśli nie przekracza się emisji na poziomie 5 m³ oczyszczonych ścieków na dobę.

ZOBACZ TEŻ: Jak zbierać i magazynować deszczówkę? Sposoby wykorzystania wody deszczowej

Szambo ekologiczne: rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje szamb ekologicznych - betonowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Szambo ekologiczne betonowe charakteryzuje się wysoką szczelnością, którą dodatkowo wzmacniają specjalne preparaty niwelujące nasiąkliwość. Na rynku dostępne są szamba jedno- i dwukomorowe o pojemności przeznaczonej dla czterech/ pięciu osób.

Szambo ekologiczne wykonane z tworzyw syntetycznych natomiast ma najczęściej przekrój koła, co zwiększa jego wytrzymałość. Tego typu zbiorniki mogą służyć przez wiele lat i są odporne na eksploatację. Dzięki niewielkiej masie, można je z łatwością przetransportować, charakteryzują się tez prostym montażem.

Jak urządzić taras i balkon? Zobacz nasze propozycje: