Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak działa i ile kosztuje? Kiedy warto ją mieć?

2022-05-30 10:28

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji. To dobra alternatywa dla tradycyjnego szamba, pozwalająca uniknąć kosztów związanych z wywożeniem nieczystości, a o najważniejsze - przyjazna dla środowiska.

przydomowa oczyszczalnia ścieków
Autor: getty images przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetna alternatywa dla tradycyjnego szamba.

Spis treści

  1. Przydomowa oczyszczalnia ścieków
  2. Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa? Ile kosztuje?
  3. Przydomowa oczyszczalnia ścieków: rodzaje

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonała alternatywa dla tradycyjnego szamba. Po pierwsze - jest przyjazna dla środowiska. Pozwala na bieżąco oczyszczać ścieki i wykorzystywać je ponownie - na przykład do podlewania roślin uprawianych na działce. Co więcej - to także duża oszczędność dla portfela. Wywóz osadu nadmiarowego może odbywać się raz na półtora roku, bądź nawet o dwa lata, natomiast w przypadku szamba należy o nim pamiętać o najmniej raz w miesiącu. Tak częste opróżnianie zbiornika generuje znaczące koszty, a także wymaga częstego umawiania się z firmą zajmującą się wywozem nieczystości.

ZOBACZ TEŻ: Pompa do wody. Jakie urządzenie wybrać do poszczególnych zastosowań?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa? Ile kosztuje?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala zniwelować szkodliwe związki, wykorzystując procesy bakteryjnego rozkładu materii organicznej. Początek procesu oczyszczania polega na opadaniu na dno zbiornika cząstek stałych. Lekkie osady oraz tłuszcze gromadzą się natomiast na powierzchni ścieków. W systemie drenażowym kolejny etap odbywa się w gruncie, gdzie zachodzi proces rozkładu przez bakterie tlenowe, w oczyszczalniach biologicznych natomiast dalsze oczyszczanie przebiega w specjalnym reaktorze.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? W przypadku oczyszczalni z drenażem przeznaczonej dla czteroosobowej rodziny jest zróżnicowany. Zwykle można je kupić już od kilku tysięcy złotych, jednak istnieją także modele, których koszt przekracza 20 tysięcy złotych. Największy wpływ na koszt inwestycji ma oczywiście cena urządzenia, do której należy doliczyć cenę montażu.

ZOBACZ TEŻ: Gnojówka z pokrzywy. Jak zrobić naturalny nawóz?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków: tak zwane “szamba ekologiczne”, czyli oczyszczalnie z drenażem rozsączającym oraz biologiczne oczyszczalnie ścieków. Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym działa dwuetapowo. Początkowo ścieki są oczyszczane w warunkach beztlenowych. Następnie ich doczyszczanie odbywa się już tlenowo, w drenażu rozprowadzonym w gruncie.

Natomiast biologiczna oczyszczalnia ścieków oczyszczanie tlenowe przebiega w reaktorze biologicznym. Proces kończy się zebraniem ścieków w osadniku wtórnym, w którym następuje dekantacja - zlewanie cieczy znad osadu zgromadzonego na dnie. W przypadku oczyszczalni z drenażem rozsączającym, gdy ścieki wypływają z osadnika gnilnego, traci się możliwość ich kontrolowania. Przewagą oczyszczalni biologicznej jest możliwość monitorowania stopnia oczyszczania ścieków poprzez regularne pobieranie próbek do analizy.

ZOBACZ TEŻ: Jak zbierać i magazynować deszczówkę? Sposoby wykorzystania wody deszczowej

Jak urządzić balkon i taras? Oto kilka inspiracji: