Skoczogonki - białe robaki w doniczce. Jak szybko pozbyć się skoczogonków? Domowe sposoby na skoczogonki

2024-05-16 14:30

Dbanie o rośliny to nie taka prosta sprawa – nie tylko musimy regularnie je podlewać, ale również chronić przed chorobami i szkodnikami. Co zrobić, gdy pewnego dnia zauważymy białe robaki w ziemi, skaczące, gdy poruszymy donicą? Skąd biorą się skoczogonki w roślinach doniczkowych? Jak się ich szybko pozbyć? Domowe sposoby na skoczogonki.

Spis treści

 1. Jak rozpoznać skoczogonki? Wygląd i występowanie
 2. Skąd się biorą skoczogonki?
 3. Co robią skoczogonki?
 4. Czy skoczogonki są groźne?
 5. Jak szybko pozbyć się skoczogonków?
 6. Preparat na skoczogonki - pałeczki na skoczogonki
 7. Domowe sposoby na skoczogonki:
 8. Cynamom na skoczogonki
 9. Soda na skoczogonki
 10. Czosnek na skoczogonki
 11. Skoczogonki — małe białe robaki w doniczce. Zdjęcia, porady

Jak rozpoznać skoczogonki? Wygląd i występowanie

Skoczogonki (łac. collembola) to grupa stawonogów, w której skład wchodzi kilka tysięcy gatunków. W Polsce odnotowano obecność przynajmniej 300 rodzajów skoczogonków. Te niewielkie żyjątka osiągają wielkość 2-3 mm i najczęściej przyjmują białe, kremowe i szare ubarwienie. Skoczogonki nie mają ani oczu, ani skrzydeł, za to na ich odwłoku znajdują się widełki skokowe, które umożliwiają im poruszanie. Odpowiadają one również za charakterystyczne „skakanie” tych stawonogów, co można zaobserwować, np. gdy poruszy się donicę, w której aktualnie się znajdują.

Skoczogonki najbardziej aktywne są wieczorem i nocą. Uwielbiają wilgoć, dlatego doskonale czuja się w żyznych, wilgotnych glebach, często spotkać je można w szklarniach, leśnym mchu, a nawet śniegu. Czy skoczogonki są szkodnikami? Z natury skoczogonki nie są szkodnikami, wręcz przeciwnie – odgrywają rolę podobną do dżdżownic: żywią się materia organiczną i pomagają w produkcji próchnicy (dlatego często można spotkać je w naturalnych nawozach). Skoczogonki mogą sprawiać problemy, gdy zaczną się masowo rozmnażać na niewielkiej przestrzeni, np. w doniczce z rośliną domową. Wtedy z powodu niewystarczającej ilości pożywienia mogą podgryzać liście i korzenie roślin, doprowadzając do jej uschnięcia.

Skąd się biorą skoczogonki?

Skoczogonki występują naturalnie w glebie, dlatego ich pojawienie się w doniczce z kwiatem domowym jest praktycznie niemożliwe. Niestety, w niektórych przypadkach dochodzi do niezamierzonej migracji skoczogonków. Jak się to dzieje? Skoczogonki możemy „zaprosić” do domu, np. używając ziemi z ogrodu do sadzenia roślin doniczkowych – taka ziemia zazwyczaj ma w sobie grupę skoczogonków. Czasami, gdy kupimy w sklepie ogrodniczym mieszkankę podłoża, może mieć ona w sobie skoczogonki. Podobnie będzie z naturalnym kompostem, który sprzedawcy mogą dodawać do roślin. Dlatego, zanim kupimy roślinę doniczkową warto upewnić się, że nie ma w niej skoczogonków.

Co robią skoczogonki?

Podobnie jak inne stawonogi, skoczogonki żerują głównie na korzeniach, ale również na nadziemnych częściach rośliny, np. liściach. Czasami skoczogonki lubią żywić się kiełkującymi roślinami i nasionami, więc warto otoczyć młode rośliny szczególną opieką, jeśli podejrzewamy, że mamy do czynienia ze skoczogonkami. Oprócz żerowania na roślinach skoczogonki mogą przenosić choroby, np. phytophthorę.

Czy skoczogonki są groźne?

Warto pamiętać, że idealnymi warunkami dla rozwoju tych stawonogów jest wilgotne podłoże, a także chłodne, zaciemnione miejsce, w którym gleba wysycha dużo wolniej. Żerowanie skoczogonków na korzeniach i liściach jest dość niebezpieczne dla rośliny, ponieważ przez uszkodzenie korzeni jej wzrost może zostać zahamowany, co może doprowadzić do wyschnięcia.

Jak szybko pozbyć się skoczogonków?

Zwalczanie skoczogonków warto rozpocząć od kąpieli wodnych. Do głębokiego wiaderka lub wanny nalewamy wodę i zanurzamy doniczkę (należy ja obciążyć, by nie wyparła jej woda). Zostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie skoczogonki powinny samoistnie wypłynąć na powierzchnię. Ten sposób sprawdzi się niestety tylko w przypadku dorosłych osobników – jaja skoczogonków pozostaną w glebie. Dlatego po kąpieli roślinę należy postawić w suchym i słonecznym miejscu, wyschła. Nie podlewajmy jej przez tydzień, aż gleba będzie dość sucha – skoczogonki nie mogą przetrwać w tak suchym środowisku. Dobrym sposobem na pozbycie się skoczogonków jest także przesadzenie rośliny do nowej ziemi. Pamiętajmy wtedy o dokładnym oczyszczeniu korzeni.

Powyższe sposoby mogą niekorzystnie wpłynąć na stan rośliny: jeśli zaatakowany przez skoczogonki gatunek nie lubi wilgoci, może źle znieść kilkugodzinną kąpiel w wodzie. Podobnie z roślinami, które lubią obfite podlewanie – przesuszenie może im zaszkodzić.

Preparat na skoczogonki - pałeczki na skoczogonki

By zwalczyć skoczogonki, możemy uciec się do środków chemicznych lub ekologicznych, które wykazują dużą skuteczność w pozbywaniu się szkodników z gleby. Ponieważ skoczogonki uaktywniają się nocą, wybierając opryski zdecydujmy się na produkty, których działanie rozłożone jest w czasie (np. opryski układowo-systemiczne). Dobrym pomysłem będą także pałeczki owadobójcze umieszczane w glebie.

Domowe sposoby na skoczogonki:

Cynamom na skoczogonki

Substancje chemiczne zawarte w cynamonie, takie jak eugenol czy cynamaldehyd, mają właściwości odstraszające dla skoczogonków. Cynamon działa także jako środek antybakteryjny i przeciwgrzybiczny, co może dodatkowo przyczynić się do eliminacji tych insektów. Do zwalczania skoczogonków użyj roztworu z cynamonu i wody i rozpyl go na ziemię w doniczce. Możesz też posypać ziemię cynamonem.

Soda na skoczogonki

Aby przygotować tej rodzaj roztworu, rozpuść łyżeczkę sody w litrze ciepłej wody i dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń, mydła w płynie lub oliwy z oliwek (dzięki obecności tłuszczu, płyn będzie lepiej przylegał do roślin). Roztworem przemywaj liście, a najlepiej opryskaj całą roślinę.

Czosnek na skoczogonki

Powiadają, że czosnek jest dobry na wszystko. Jeżeli nie chcesz juz oglądać skoczogonków w towarzystwie swojej ulubionej rośliny, podlej ją wywarem z czosnku. Jak go przygotować? Przygotuj 20 gramów czosnku na litr wody. Zmiażdżone ząbki czosnku gotuj przez około 20 minut. Pozostaw do wystygnięcia. Gdy mikstura osiągnie temperaturę pokojową, możesz przystąpić do podlewania lub oprysku zaatakowanych roślin.

Skoczogonki — małe białe robaki w doniczce. Zdjęcia, porady

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych