Pomysły na ładny balkon: balkon w bloku sprzątamy, odnawiamy, dekorujemy i sadzimy kwiaty

2015-04-24 18:22

Twój balkon w bloku wymaga remontu? Nie zwlekaj! Zacznij od początku i zmień balkon w rajski zakątek. Sezon balkonowy czas zacząć. Aby dobrze czuć się na balkonie należy go przede wszystkim posprzątać, odnowić i ładnie urządzić. Inspiracje na aranżacje balkonu: poradnik.

Spis treści

  1. Balkon w bloku: sprzątanie balkonu
  2. Odnawianie balkonu
  3. WIĘCEJ: ekspresowy sposób na odnowienie metalowego ogrodzenia
  4. Aranżacja balkonu: dekorowanie balkonu
  5. Dobierz i posadź kwiaty balkonowe
  6. Zdjęcia prawdziwych balkonów: świetne inspiracje >>>

Aby aranżacja balkonu, niezależnie do tego czy jest on duży, czy bardzo mały była ładna, najpierw trzeba go posprzątać.

Balkon w bloku: sprzątanie balkonu

Zacznij od usunięcia z balkonu wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, które zapewne znalazły się tam zimą – odesłane na zewnątrz na zasadzie – a może to się przyda. Pozbądź się starej ziemi ze skrzynek i doniczek balkonowych. Zeszłoroczne podłoże nie nadaje się do ponownego sadzenia kwiatów balkonowych, zostało bowiem skutecznie wyjałowione. Ziemię możesz wyrzucić na łakę, na kompost w zaprzyjaźnionym ogrodzie, a nawet rozsypać cienką warstwą na trawniku. Umyj skrzynki balkonowe i doniczki, wysusz. Sprawdź, czy nie musisz uzupełnić liczby pojemników na rośliny – pęknięte skrzynki i doniczki wyrzuć. Sprawdź stan swoich mebli ogrodowych – jeśli w takie wyposażony był twój balkon. Wszelkie uszkodzone sprzęty zazwyczaj trzeba wyrzucić – pęknięty plastik to oznaka, że tworzywo straciło już swoje właściwości i liczba pęknięć się zwiększy. Posprzątaj balkon w bloku – umyj okna i parapety, starannie zamieć podłogę na balkonie, zmyj ją – najlepiej najpierw wyszoruj szczotką, a potem spłucz czystą wodą. Uważaj, by przy okazji nie zalać balkonów sąsiadów na niższych piętrach.

Odnawianie balkonu

Sprawdź, czy balustrada balkonowa nie wymagają pomalowania. Jeśli balustrady są metalowe usuń ogniska rdzy i pomaluj całość. Drewniane balustrady także wymagają konserwacji – trzeba to robić przynajmniej co 5 lat – jeśli do zabezpieczania drewna użyte zostały środki wysokiej jakości.

WIĘCEJ: ekspresowy sposób na odnowienie metalowego ogrodzenia

Meble drewniane lub rattanowe po umyciu i wysuszeniu możesz pomalować lub polakierować – środkami przeznaczonymi do zastosowań zewnętrznych – by przywrócić im świeży wygląd. 

Aranżacja balkonu: dekorowanie balkonu

Sprawdź, czy twoje skrzynki i doniczki pasują do siebie i zamierzonej aranżacji balkonu. Jeśli nie – postaraj się dobrać je kolorystycznie, by razem tworzyły estetyczną całość. Jeśli twój balkon w bloku ma konstrukcję loggi – pomaluj jego ściany – ale na kolor jaki miały poprzednio – zgodny z tym jaki zaplanował architekt dla elewacji. Meble ogrodowe wyposaż w poduszki w nowych pokrowcach – warto by ich barwa harmonizowała z kolorem kwiatów, jakimi obsadzisz balkon.

Masz stolik? Ustaw na nim jakieś ładne kwiaty w doniczce, lampiony lub świece, zadbaj o to, by chetnie wypić przy tym stoliku poranną kawę lub wieczornego drinka. Balkon możesz też oświetlić za pomocą sznurów lampek ogrodowych. Latem zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie doskonale sprawdzą się lampki solarne. To ekologiczny i niedrogi sposób oświetlenia balkonu i stworzenia przyjemnego nastroju wieczorem. Do ich działania wystarczy tylko energia słoneczna. Lampki mogą mieć formę słupków wbijanych w ziemię lub latarenek, są praktyczne i bardzo dekoracyjne. Możesz je na balkonie umieścić w skrzynkach i doniczkach z kwiatami.

Dobierz i posadź kwiaty balkonowe

Druga połowa maja to nalepszy czas na sadzenie kwiatów na balkonie. Zanim kupisz rośłiny balkonowe zastanów się jakie kompozycje z nich chcesz stworzyć w tym roku. Czy będziesz wybierał kwiaty na balkon w kontrastowych barwach czy monochromatyczne? Czy twój balkon ma być przeglądem nowości ogrodniczych, czy stawiasz na sprawdzone rozwiązania? A może w tym roku chcesz mieć na balkonie własne zioła. Dopiero z wymyśloną koncepcją idź do sklepu ogrodniczego. Razem z sadzonkami roślin balkonowych kup też odpowiednie dla nich podłoże. Nie zapomnij o drenażu – dno skrzynek warto nim wyłożyć, by odprowadził nadmiar wody deszczowej.

Zdjęcia prawdziwych balkonów: świetne inspiracje >>>

balkon aranżacje
Autor: archiwum IKEA
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE