Piwonie - rośliny do ogrodu, na balkon, taras i do wazonu

2019-04-30 21:31 Magdalena Michalak

Piwonie to jedne z najpopularniejszych ozdobnych roślin ogrodowych. Szczególnie efektownie prezentują się w okresie kwitnienia. Ich piękne, duże i pachnące kwiaty zachwycą każdego. Piwonie można także uprawiać w donicach ustawianych na balkonach lub tarasach.

Piwonie, zwane także od łacińskiej nazwy peoniami (łac. Paeonia), to bardzo popularne i chętnie sadzone w ogrodach rośliny. Gdy kwitną, zachwycają pięknymi, pachnącymi kwiatami w różnych odcieniach różu, czerwieni i bieli. Dostępne są także (choć znacznie rzadziej) piwonie o kwiatach żółtych. Kwiaty piwonii mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne.
W ogrodach najczęściej uprawiana jest piwonia chińska (łac. Paeonia lactiflora), chociaż spotyka się także piwonię lekarską (Paeonia officinalis) i piwonię drzewiastą (Paeonia suffruticosa).

Piwonia chińska kwitnie w czerwcu (gdy pogoda jest sprzyjająca, kwitnienie może rozpocząć się już pod koniec maja) - odmiany wczesne zaczynają kwitnienie na początku czerwca, odmiany późne - pod koniec tego miesiąca. W tym okresie na bazarach, targach czy ulicznych kramach dostępne są w dużych ilościach cięte piwonie - to jedne z najpiękniejszych kwiatów na bukiety.

Uprawa piwonii w ogrodzie

Piwonia jest byliną, która w jednym miejscu może rosnąć wiele lat. Planując posadzenie piwonii w ogrodzie, starannie wybierzmy dla niej miejsce, zgodne z wymaganiami rośliny. Jest to tym ważniejsze, że piwonia nie lubi przesadzania.
Najlepsze stanowisko dla piwonii to miejsce ciepłe oraz słoneczne - w takich warunkach roślina będzie dobrze rosła i obficie kwitła. Podłoże dla piwonii powinno być żyzne, przepuszczalne i głęboko uprawione, najlepiej o odczynie średniokwaśnym (pH5-6). Dla tej byliny nie nadają się gleby podmokłe i ciężkie. Nie planujmy w pobliżu piwonii sadzić roślin, które konkurowałyby z nimi o składniki pokarmowe.

Najlepszym terminem sadzenie piwonii do gruntu jest przełom sierpnia i września. Przed sadzeniem piwonii należy wykopać odpowiednio duży dołek i na jego dnie ułożyć warstwę nawozu naturalnego - kompostu albo obornika (nawóz należy lekko wymieszać z podłożem). Ważna jest głębokość sadzenia piwonii. Karpy sadzimy dość płytko, w ten sposób aby oczka, z których wyrosną pędy znajdowały się nie więcej niż 3-5 cm pod ziemią. Jeśli posadzimy je zbyt głęboko, roślina może nie zakwitnąć. Po raz pierwszy piwonie zakwitają zazwyczaj w trzecim roku po posadzeniu. Młode rośliny warto na zimę okryć warstwą ściółki, aby ochronić jej przed mrozem.
Piwonie należy systematycznie podlewać, szczególnie gdy nie padają deszcze. Rośliny trzeba też co roku nawozić, najlepiej nawozem naturalnym (obornikiem albo kompostem).

Uprawa piwonii w pojemnikach na balkonie i tarasie

W pojemnikach ustawianych na balkonach lub trasach można uprawiać piwonię chińską i jej odmiany albo piwonię lekarską. Należy jednak pamiętać, że piwonie źle znoszą przesadzanie i potrzebują dość dużego pojemnika, bowiem ich system korzeniowy dość znacznie sie rozrasta. Dlatego donice czy skrzynie, do których planujemy posadzić piwonie, powinny być duże (około 50-60 cm średnicy). Nie zapominajmy o podlewaniu i nawożeniu roślin w sezonie oraz odpowiednim zabezpieczeniu pojemników z roślinami przed zimą.

>>Przeczytaj też: Krzewy na balkonie miejskim! Jak uprawiać krzewy ozdobne na balkonie w bloku?

Piwonie cięte w wazonie

Kwiaty piwonii doskonale nadają się do ścinania do wazonu. Kwiaty można ścinać nawet w fazie wybarwionego pąka - rozwiną się  również w naczyniu z wodą, ale najlepiej ścinać je , gdy pąk jest otwarty mniej więcej w 1/3 (wtedy najdłużej będą ozdobą). Ścięte piwonie należy jak najszybciej wstawić do wody, przedtem ścinając ostrym nożem końcówki pędów. Wodę w wazonie trzeba zmieniać codziennie, zawsze przycinając nieco łodygę.

>>Przeczytaj też: Kwiaty cięte: proste dekoracje z kwiatów ciętych do domu