Piwonia w doniczce - na balkon i taras. Uprawa piwonii w donicy. PORADNIK

2022-03-11 18:52

Piwonia w doniczce to piękna ozdoba balkonu, tarasu czy letniego salonu. Dzięki pięknym, dużym, pachnącym kwiatom piwonie od wielu lat są jednymi z najpopularniejszych roślin ogorodowo-balkonowych w Polsce. Jak uprawiać piwonie w donicy na balkonie? Sprawdzamy!

Spis treści

  1. Piwonie - odmiany do ogrodu i na balkon
  2. Uprawa piwonii w ogrodzie
  3. Uprawa piwonii w donicy. Piwonie na balkonie i tarasie
  4. Piwonie cięte w wazonie
  5. Jak urządzić balkon w kwiatach? GALERIE ZDJĘĆ

Piwonie - odmiany do ogrodu i na balkon

Piwonie, zwane także od łacińskiej nazwy peoniami (łac. Paeonia), to bardzo popularne i chętnie sadzone w ogrodach rośliny. Gdy kwitną, zachwycają pięknymi, pachnącymi kwiatami w różnych odcieniach różu, czerwieni i bieli. Dostępne są także (choć znacznie rzadziej) piwonie o kwiatach żółtych. Kwiaty piwonii mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne.

W ogrodach najczęściej uprawiana jest piwonia chińska (łac. Paeonia lactiflora), chociaż spotyka się także piwonię lekarską (Paeonia officinalis) i piwonię drzewiastą (Paeonia suffruticosa). Piwonia chińska kwitnie w czerwcu (gdy pogoda jest sprzyjająca, kwitnienie może rozpocząć się już pod koniec maja) - odmiany wczesne zaczynają kwitnienie na początku czerwca, odmiany późne - pod koniec tego miesiąca. W tym okresie na bazarach, targach czy ulicznych kramach dostępne są w dużych ilościach cięte piwonie - to jedne z najpiękniejszych kwiatów na bukiety.

Uprawa piwonii w ogrodzie

Piwonia jest byliną, która w jednym miejscu może rosnąć wiele lat. Planując posadzenie piwonii w przydomowym ogrodzie, starannie wybierzmy dla niej miejsce, zgodne z wymaganiami rośliny. Jest to tym ważniejsze, że piwonia nie lubi przesadzania. Najlepsze stanowisko dla piwonii to miejsce ciepłe oraz słoneczne - w takich warunkach roślina będzie dobrze rosła i obficie kwitła.

Podłoże dla piwonii powinno być żyzne, przepuszczalne i głęboko uprawione, najlepiej o odczynie średniokwaśnym (pH5-6). Dla tej byliny nie nadają się gleby podmokłe i ciężkie. Nie planujmy w pobliżu piwonii sadzić roślin, które konkurowałyby z nimi o składniki pokarmowe.

Najlepszym terminem sadzenie piwonii do gruntu jest przełom sierpnia i września. Przed sadzeniem piwonii należy wykopać odpowiednio duży dołek i na jego dnie ułożyć warstwę nawozu naturalnego - kompostu albo obornika (nawóz należy lekko wymieszać z podłożem). Ważna jest głębokość sadzenia piwonii.

Karpy sadzimy dość płytko, w ten sposób, aby oczka, z których wyrosną pędy znajdowały się nie więcej niż 3-5 cm pod ziemią. Jeśli posadzimy je zbyt głęboko, roślina może nie zakwitnąć. Po raz pierwszy piwonie zakwitają zazwyczaj w trzecim roku po posadzeniu.

Młode rośliny warto na zimę okryć warstwą ściółki, aby ochronić jej przed mrozem. Piwonie należy systematycznie podlewać, szczególnie gdy nie padają deszcze. Rośliny trzeba też co roku nawozić, najlepiej nawozem naturalnym (obornikiem albo kompostem).

Uprawa piwonii w donicy. Piwonie na balkonie i tarasie

Jeśli nie mamy ogrodu, ale chcemy cieszyć się pięknymi kwiatostanami piwonii, możemy zdecydować się na uprawę piwonii na balkonie lub tarasie. Pamiętajmy jednak, że nie każda piwonia w doniczce będzie rosła tak obficie jak odmiana ogrodowa. Kluczem jest tutaj dobór odpowiedniego gatunku.

Najlepsze piwonie na balkonie to odmiany: chińska oraz lekarska. Podobnie jak gatunki ogrodowe, piwonie w doniczce również są wrażliwe na przesadzanie. Ponadto, potrzebują dość dużego pojemnika, bowiem ich system korzeniowy znacznie się rozrasta. Dlatego donice czy skrzynie, do których planujemy posadzić piwonie, powinny być duże (około 50-60 cm średnicy).

Nie zapominajmy o podlewaniu i nawożeniu roślin w sezonie oraz odpowiednim zabezpieczeniu pojemników z roślinami przed zimą.

Piwonie cięte w wazonie

Kwiaty piwonii doskonale nadają się do ścinania do wazonu. Kwiaty można ścinać nawet w fazie wybarwionego pąka - rozwiną się  również w naczyniu z wodą, ale najlepiej ścinać je, gdy pąk jest otwarty mniej więcej w 1/3 (wtedy najdłużej będą ozdobą). Ścięte piwonie należy jak najszybciej wstawić do wody, przedtem ścinając ostrym nożem końcówki pędów. Wodę w wazonie trzeba zmieniać codziennie, zawsze przycinając nieco łodygę.

Jak urządzić balkon w kwiatach? GALERIE ZDJĘĆ

Sonda
Jakie kwiaty zdobią Twój balkon/taras?
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022