Opryskiwacz ogrodowy. Do czego służy? Jakie są rodzaje? Który wybrać?

2022-06-15 7:53

Opryskiwacz ogrodowy to niezwykle przydatny sprzęt, jeśli mamy ogród, sad lub grządki warzywne. W czym dokładnie może nam pomóc opryskiwacz ogrodowy i który model warto wybrać? Podpowiadamy!

opryskiwacz ogrodowy
Autor: getty images Opryskiwacz ogrodowy możemy wykorzystać do nawadniania, nawożenia oraz opryskiwania roślin środkami chemicznymi.

Spis treści

  1. Opryskiwacz ogrodowy – do czego służy?
  2. Opryskiwacz ogrodowy – cena
  3. Opryskiwacz ogrodowy – rodzaje
  4. Opryskiwacz ogrodowy – jak go obsługiwać?
  5. Podsumowanie

Opryskiwacz ogrodowy – do czego służy?

Opryskiwacz ogrodowy to urządzenie, które warto mieć, zwłaszcza gdy posiadamy ogród, sad, szklarnię lub pola uprawne (albo mniejsze warzywne grządki).

Opryskiwacz ma za zadanie ułatwić nam pielęgnację roślin, a więc jest szczególnie przydany podczas takich czynności jak: nawadnianie, zraszanie czy nawożenie. Opryskiwacz ogrodowy świetnie sprawdza się również doraźnie, gdy musimy poradzić sobie ze szkodnikami lub chorobami roślin.

Zanim wybierzemy konkretny model opryskiwacza, warto dobrze zastanowić się, do czego głównie będzie nam on potrzebny, jak często będziemy z niego korzystać i jak dużą powierzchnię chcemy opryskiwać.

Na potrzeby przydomowego ogrodu w zupełności powinny wystarczyć opryskiwacze ręczne lub naramienne (albo plecakowe, dla jeszcze większej wygody).

Kupując opryskiwacz ogrodowy, wybierajmy produkty wysokiej jakości od sprawdzonych, renomowanych marek. Ponadto, zwróćmy uwagę, czy dany model posiada zapasowe części i końcówki do wymiany.

ZOBACZ TEŻ: Jak zbierać i magazynować deszczówkę? Sposoby wykorzystania wody deszczowej

Opryskiwacz ogrodowy – cena

Ile kosztuje opryskiwacz ogrodowy? Cena opryskiwacza ogrodowego zależna jest od kilku czynników. Przede wszystkim ręczne, niewielkich rozmiarów opryskiwacze będą kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych, natomiast większe modele naramienne czy plecakowe ciśnieniowe to już kosz kilkudziesięciu, czy kilkuset złotych.

Opryskiwacze spalinowe czy akumulatorowe, które świetnie nadają się do pryskania dużych powierzchni mogą kosztować nawet kilka tysięcy.

Opryskiwacz ogrodowy – rodzaje

Opryskiwacze ogrodowe do domowego użytku możemy podzielić na 3 grupy: ręczne (o niewielkiej pojemności), naramienne i plecakowe (o większych gabarytach).

1. Opryskiwacz ręczny

Opryskiwacz ogrodowy ręczny to najmniejsze i najtańsze urządzenie. Jego pojemność nie przekracza 2 litrów. Opryskiwacz ręczny pulsacyjny jest wyposażony w pompkę oraz dźwignię. Ciecz w pojemniku zostaje rozpylona po naciśnięciu dźwigni.

Ten rodzaj rozpylacza sprawdzi się raczej na niewielkich powierzchniach, ponieważ wymaga intensywnej pracy dłoni, co może być męczące na dłuższą metę. Alternatywą dla opryskiwaczy pulsacyjnych są modele ciśnieniowe.

W sklepach znajdziemy też opryskiwacz ręczny ciśnieniowy, którego działanie polega na odpowiednim nagazowaniu cieczy (wtłoczenie powietrza do pojemnika) i wypchnięciu jej na zewnątrz (przez dyszę zakończoną zaworem) pod odpowiednim ciśnieniem.

Kupując opryskiwacz ogrodowy ciśnieniowy warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego wykonana jest dysza. Zamiast plastikowej, lepiej zainwestować w urządzenie z dyszą mosiężną.

ZOBACZ TEŻ: Ogród przydomowy. Jak wykonać dobry projekt ogródka przydomowego?

2. Opryskiwacz naramienny

Opryskiwacz ogrodowy naramienny jest w stanie pomieścić ok. 5-12 litrów cieczy. Do domowych warunków i opryskania średniej wielkości ogrodu świetnie sprawdzi się model 5- lub 8-litrowy.

Opryskiwacz naramienny, jak sama nazwa wskazuje, przewiesza się przez ramię dla większej wygody i stabilności podczas pracy.

Opryskiwacze ogrodowe naramienne to głównie urządzenia działające pod ciśnieniem. Są wyposażone w lancę, także teleskopową, która pozwala rozprowadzić oprysk na większą odległość lub do trudniej dostępnych miejsc (np. korony drzew).

Warto wspomnieć nieco więcej o samej budowie opryskiwacza ciśnieniowego. Każde dobrej jakości urządzenie działające pod ciśnieniem jest wyposażone w manometr i zawór bezpieczeństwa – dobrze więc przed zakupem upewnić się, że wybrany przez nas model posiada wspomniane wyżej elementy.

Dlaczego są one istotne? Manometr pokazuje aktualny poziom ciśnienia w urządzeniu, natomiast zawór bezpieczeństwa chroni przed nadmiernym ciśnieniem powietrza w zbiorniku.

ZOBACZ TEŻ: Jak urządzić duży ogród? Aranżacja dużego ogrodu – wskazówki, porady, inspiracje

3. Opryskiwacz plecakowy

Ostatnim rodzajem opryskiwaczy ogrodowych, o których chcielibyśmy wspomnieć w tym artykule są opryskiwacze plecakowe. Od modeli naramiennych różnią się sposobem noszenia. Jak możemy się domyślić, opryskiwacz plecakowy zakładamy na plecy, podobnie jak plecak. Dzięki temu mamy całkowitą swobodę ruchów i możemy udźwignąć znacznie większy zbiornik, a więc – opryskać jednorazowo większy obszar w ogrodzie czy sadzie. W sklepach możemy spotkać opryskiwacze plecakowe o pojemności od 12 do 20 litrów.

Jak działa opryskiwacz plecakowy? Podobnie jak model naramienny. By uruchomić strumień cieczy, poruszamy dźwignią połączoną wewnątrz z pompą. Zazwyczaj dźwignia umieszczona jest z boku zbiornika. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku znajdziemy dźwignie po prawej i lewej stronie, a więc łatwo dopasujemy je do swoich potrzeb, nieważne, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni!

Opryskiwacz ogrodowy plecakowy to urządzenie pracujące pod ciśnieniem, więc również z reguły posiada manometr oraz zawór bezpieczeństwa. Regulator ciśnienia, podobnie jak w modelach naramiennych i ręcznych ciśnieniowych, znajduje się na lancy.

ZOBACZ TEŻ: Narzędzia, które ułatwiają pracę w ogrodzie. 12 narzędzi, które musisz mieć

Opryskiwacz ogrodowy – jak go obsługiwać?

Pamiętajmy, by podczas korzystania z opryskiwacza ogrodowego w celu rozpylenia środka chemicznego, zawsze przestrzegać zasad BHP. Oznacza to m.in.:

  • zakładanie okularów roboczych,
  • zakładanie specjalnej maseczki na usta i nos (maseczka chroni przed wdychaniem szkodliwych substancji),
  • zakładanie rękawic ochronnych,
  • poruszanie się z wiatrem, a nie pod wiatr (ale gdy wiatr jest zbyt mocny lepiej zrezygnować z oprysku).

ZOBACZ TEŻ: Trawnik po zimie – zabiegi pielęgnacyjne, nawożenie i pierwsze koszenie trawnika wiosną

Podsumowanie

Opryskiwacz ogrodowy to najlepszy przyjaciel każdego ogrodnika! Nie tylko pozwala na nawodnienie grządek, rabat czy drzewek, ale również na rozpylenie środków ochronnych czy nawozu.

W sklepach znajdziemy trzy podstawowe rodzaje opryskiwaczy, które sprawdzą się do domowego użytku: ręczne, naramienne, plecakowe. Warto dostosować rodzaj urządzenia do osobistych potrzeb oraz powierzchni, na której będziemy go używać.

Daj się zainspirować! Oto nasze propozycje na aranżację balkonu i tarasu: