One uwielbiają słońce! Krzewy na balkon słoneczny o gigantycznych kwiatach

2024-06-14 21:36

Stwórz namiastkę ogrodu na swoim balkonie! Oprócz bylin i pnączy posadź na nim choć jeden krzew, który sprawi, że to miejsce stanie się prawdziwą namiastką ogrodu! Dowiedz się, jakie krzewy na balkon słoneczny sprawdzą się najlepiej. Wybraliśmy kwitnące gatunki o wielkich kwiatach.

Spis treści

  1. Jakie krzewy na balkon słoneczny?
  2. Jakie krzewy na balkon słoneczny wybrać?
  3. Jakie krzewy na balkon słoneczny? 5 gatunków o dużych kwiatach
  4. Krzewy na balkon słoneczny: ketmia bagienna
  5. Krzewy na balkon słoneczny: datura (bieluń)
  6. Krzewy na balkon słoneczny: ołownik
  7. Krzewy na balkon słoneczny: laurowiśnia
  8. Krzewy na balkon słoneczny: granatowiec właściwy
  9. Jakie krzewy na balkon słoneczny? Zdjęcia

Jakie krzewy na balkon słoneczny?

Chociaż w mieście nieco trudniej o kontakt z naturą, to wiele ludzi chce mieć ją na co dzień na wyciągnięcie ręki. Kiedy nadchodzi weekend odpoczynek nawet na najmniejszym, ale zielonym i pachnącym balkonie może być ulgą dla zmysłów po całym tygodniu pracy. 

Z pewnością pomyślałeś już o roślinach doniczkowych, które codziennie cieszą twoje oczy kolorem. Możesz je jednak aranżację swojego tarasu urozmaicić jeszcze innymi roślinami. Świetnie sprawdzą się m.in.: krzewy na balkon, pnącza na balkon, ale i trawy na balkon

Jeśli jesteś z kolei właścicielem większego balkonu, możesz również pokusić się o kilka krzewów. W naszym zestawieniu znajdziesz również te, które nie spuszczają liści na zimę, więc będą ozdobą przez cały rok!

Jakie krzewy na balkon słoneczny wybrać?

Krzewy na balkon słoneczny: nie kupuj w ciemno!

Pokrój krzewu i jego rozmiar powinieneś dostosować do rozmiaru balkonu. Nawet mały krzaczek będzie się rozrastał. Jeśli chcesz tego uniknąć, co roku będziesz musiał sięgnąć po sekator i nadać roślinie odpowiedni kształt. 

Zanim kupisz jakiś krzew, poczytaj na jego temat. Dopiero wtedy zdecyduj, czy nadaje się na twój balkon!

Krzewy na balkon słoneczny: wybierz te, które mogą zimować na zewnątrz!

Jeśli nie masz za dużo miejsca w mieszkaniu, wybieraj takie rośliny, które będą mogły przezimować zimę na zewnątrz. Niektóre krzewy mogą być zbyt delikatne na nasze polskie zimy i w czasie tej pory roku trzeba będzie wnieść je do środka. Najlepiej będą czuły się na jasnej, ale chłodnej klatce schodowej.

Jakie krzewy na balkon słoneczny? 5 gatunków o dużych kwiatach

Krzewy na balkon słoneczny: ketmia bagienna

Chociaż ketmia bagienna nie jest krzewem, ale byliną, została ujęta w tym zestawieniu ze względuu na swoje imponujące rozmiary. Roślina ta późno zaczyna wegetację, bo dopiero pod koniec maja, jednak bardzo szybko rośnie i osiąga od metra do 1,5 m wysokości. 

Ketmia bagienna, znana też pod nazwą hibiskusa bagiennego, może poszczycić się ogromnymi kwiatami o średnicy nawet 25 - 30 cm. Kwiatów jest na ogół bardzo dużo, ale każdy z nich po rozkwitnięciu żyje zaledwie jeden dzień. Kwitnienie trwa jednak całkiem długo, w zależności od ilości pąków. 

Kiedy roślina przekwitnie i jesienią zaczną opadać jej liście, należy przyciąć ją nisko, przy samej ziemi. Zimę może spędzić na balkonie.

Krzewy na balkon słoneczny: datura (bieluń)

W naturalnym środowisku datura jest szybko rosnącym krzeem. W Polsce uprawiamy ją w donicach i wynosimy na zewnątrz dopiero w maju, kiedy skończą się przymrozki. Maleńka sadzonka, którą można kupić w sklepie lub internecie za kilkanaście złotych, szybko rośnie, jeśli dodatkowo zasilamy ją odpowiednim nawozem.

Jest bardzo łatwa w uprawie. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to obfite podlewanie. Czasami trzeba ją “napoić” nawet dwa razy dziennie. 

Największą ozdobą datury są ogromne, przypominające trąbki i osiągające nawet do 30 cm kwiaty. Te mogą być białe, łososiowe, żółte, różowe, a nawet czerwone. 

Jak już wspomniano, datura szybko rośnie, dlatego wczesną wiosną, zanim wypuści liście, warto zaserwować jej większe cięcie. Dzięki temu zachowa ładny pokrój. 

Na zimę, a właściwie już koło października, jeśli noce będą bardzo chłodne, należy wnieść ją do domu, ograniczyć jej podlewanie i zrezygnować z nawożenia. Zimować powinna w chłodnym miejscu. 

Krzewy na balkon słoneczny: ołownik

To roślina idealna na niewielkie balkony. Osiąga wysokość podobną do datury i ketmii bagiennej, czyli dorasta do ok. 150 cm. Od lipca nawet do późnej jesieni kwitnie na biało, różowo lub niebiesko, a na zimę zrzuca liście. 

Kiedy zrobi się chłodno, ołownik nie może zostać na balkonie. Należy chronić go przed przymrozkami i wnieść do domu. Najlepiej wstawić go do najchłodniejszego pomieszczenia, np. na klatkę schodową. 

Jego pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawozie. 

Krzewy na balkon słoneczny: laurowiśnia

To jedyny w naszym zestawieniu zimozielony krzew. Przez cały rok wygląda równie pięknie, a w odpowiednich warunkach może nawet dwa razy zakwitnąć (na wiosnę i jesienią). 

Jego ogromną zaletą jest to, że można go ciąć i ograniczać jego wzrost. Jeśli zapewni mu się odpowiednie warunki, szybko się rozrasta. Dostępnych jest wiele różnych odmian tego krzewu. Laurowiśnia wschodnia przykładowo osiąga nawet aż 3 m wysokości. Z kolei laurowiśnia zabeliana jest niższa, bardziej płożąca oraz ma delikatniejsze i mniejsze liście. 

Laurowiśnie tniemy na przełomie marca i kwietnia. W maju i czerwcu możemy spodziewać się nowych przyrostów o pięknym jasnozielonym kolorze. Laurowiśnia zimę może spędzić na balkonie, bo mrozy jej niestraszne. 

Krzewy na balkon słoneczny: granatowiec właściwy

Jeśli zależy ci na nucie egzotyki na twoim balkonie, posadź granatowiec właściwy. To dokładnie ten sam krzew, na którym rosną pyszne i soczyste granaty! Chociaż nie jest zbyt popularny w Polsce, będzie prawdziwą ozdobą balkonu ze swoimi czerwonymi, białymi, pomarańczowymi lub żółtymi kwiatami. Te pojawiają się już w czerwcu. Granatowiec kwitnie długo, bo aż do jesieni.

Jeśli to na kwiatach zależy ci najbardziej, zaopatrz się w odmianę ozdobną granatowca. Jak go uprawiać? Dobrze będzie się czuł na balkonie południowym. W zimie musisz jednak wnieść go do domu.

Jakie krzewy na balkon słoneczny? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rośliny pnące na balkon. 8 przykładów pnączy, które zamienią go w zieloną oazę

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Pomysł na balkon w bloku. Podłoga, balustrady, osłony, meble na balkon

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kiedy przycinamy i jak dbamy o krzewy? Posłuchaj eksperta
Nasi Partnerzy polecają