Ogród na balkonie. Jak przygotować się do uprawy warzyw, owoców, ziół i kwiatów?

2020-04-28 21:11

Ogród na balkonie może być zieloną oazą, tajemniczym zakątkiem, w którym będziemy odpoczywać od zgiełku miasta, mini sadem pełnym soczystych owoców, kolorowych warzyw i aromatycznych ziół. Od czego zacząć urządzanie ogrodu na balkonie? Jak zagospodarować niewielką przestrzeń, by pomieściła nie tylko rośliny, ale również meble i dodatki?

Jak urządzić ogród na balkonie?
Autor: a_Taiga/GettyImages Urządzając ogród na balkonie, bardzo ważne jest określenie typu balkonu (południowy, zachodni, wschodni czy północny). Pomoże nam to w lepszym doborze roślin i akcesoriów.

Spis treści

  1. Ogród na balkonie – od czego zacząć?
  2. Jak urządzić ogród na balkonie?
  3. Zainspiruj się! Urządzamy ogród na balkonie

Ogród na balkonie – od czego zacząć?

Ogród na balkonie wymaga odpowiedniego rozplanowania, zwłaszcza gdy jego metraż jest niewielki. Chcąc stworzyć zielony zakątek w samym środku zatłoczonego miasta, będziemy musieli zacząć od podstaw. Co to oznacza w praktyce? Na początek należy dokładnie uprzątnąć balkon i wynieść niepotrzebne sprzęty, śmieci, zeschnięte roślinki, puste butelki itd. Kiedy oczyścimy balkon, warto zmierzyć jego powierzchnię i rozrysować plan na kartce. To pomoże nam rozplanować układ skrzynek, doniczek i mebli.

Kolejną istotną kwestią jest określenie położenia balkonu. Jest to o tyle ważne, że niektóre rośliny lepiej rosną na słonecznych południowych balkonach, a innym nie przeszkadza cień balkonu północnego. By sprecyzować: balkon południowy jest najbardziej nasłoneczniony, podobnie jak zachodni, ale ten tylko od południa do zmierzchu. Balkon wschodni z kolei może korzystać z promieni słonecznych od poranka do południa, a balkon północny prawie wcale nie jest oświetlony. Uważa się go za najchłodniejszy i najbardziej zacieniony, dlatego z dużym prawdopodobieństwem nie wyhodujemy na nim ani pomidorów, ani truskawek.

Po określeniu położenia możemy zacząć kompletować listę roślin, kwiatów, warzyw, owoców i ziół, które chcemy posadzić. Jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na kwiatach, wybierzmy kilka różniących się od siebie gatunków, by urozmaicić ogród na balkonie. Jeśli nie przeszkadza nam łączenie kwiatów z warzywami, owocami i ziołami, możemy puścić wodze fantazji i zaszaleć, zawsze biorąc pod uwagę potrzeby i wymagania roślin. Dobrze, by początkujący miłośnicy roślin zajęli się okazami prostymi w hodowli, bardziej wymagające rośliny zostawiając doświadczonym ogrodnikom.

Ogród na balkonie to nie tylko flora, ale również meble, dodatki, oświetlenie. W przestrzeniach o niewielkim metrażu świetnie sprawdzą się składane krzesła i stoliki, blaty przytwierdzane do barierek, ławeczki i siedziska z funkcją przechowywania. Materiał, z którego wykonane są meble balkonowe, powinien być odporny na czynniki atmosferyczne, jak deszcz czy promienie UV, dlatego warto zaopatrzyć się w meble wiklinowe, z tworzyw sztucznych, bambusa, dębu lub metalu. By uzyskać przyjemny i przytulny efekt, nie zapominajmy o miękkich poduchach, ciepłych pledach i klimatycznych lampkach, lampionach oraz świeczkach.

Jak urządzić ogród na balkonie?

Wertykalny ogród na balkonie w szczególności polecany jest dla przestrzeni o niewielkiej powierzchni. Opiera się on na zasadzie, że rośliny i pozostałe elementy balkonowego ogrodu aranżuje się w pionie, a nie poziomie. Ściany zieleni, wiszące doniczki, schodkowe kwietniki, pergole to najbardziej charakterystyczne rozwiązania wykorzystywane przy tworzeniu wertykalnego ogrodu. Zabiegiem, który pomoże stworzyć efekt tajemniczego ogrodu, będzie przytwierdzenie metalowej lub drewnianej kratki i zasadzenie bluszczu, dzikiego wina lub słodkiego groszku, by się po niej pięły, tworząc naturalną zieloną ścianę. Wszelkiego rodzaju pnącza i rośliny o rozłożystych liściach podwieszone na suficie lub na półkach pomogą stworzyć intymną przestrzeń, osobistą dżunglę, miejsce odpoczynku i relaksu.

Jasna kolorystyka balkonu, mebli i dodatków również okaże się pomocna i optycznie powiększy przestrzeń, doda jej lekkości. Lustra zadziałają w podobny sposób. By odpowiednio przygotować się do uprawy ziół, kwiatów i warzyw dobrym pomysłem jest wyposażenie balkonu w zadaszenie, może to być składany daszek lub parasol. Osłoni on rośliny przed intensywnym słońcem, deszczem, wiatrem i w pewnym stopniu także przed zanieczyszczeniami z ulicy. Pojemniki, skrzynki i doniczki na rośliny powinny być wyposażone w otwory od spodu, które zapewnią swobodny odpływ nadmiaru wody. Zanim zasadzimy w nich warzywa lub owoce, wyłóżmy je warstwą drenażową (drobnymi kamieniami).

Za najlepsze doniczki uważa się modele ceramiczne, ponieważ zapewniają dobrą izolację oraz odpowiedni ciężar, ale pojemniki z tworzywa sztucznego również zdadzą egzamin. Jeśli planujemy zakup drzewek owocowych, najlepsze będą duże i głębokie doniczki. Zioła możemy zasadzić w większych skrzynkach, nawet po kilka sadzonek obok siebie – rośliny z różnych gatunków stworzą wtedy specyficzny mikroklimat, który korzystnie wpłynie na wzrost i zapewni ochronę przed szkodnikami.

Zainspiruj się! Urządzamy ogród na balkonie